• Rodinný

Tři přání (1958)

Tento film je mimořádně povedený. Vzhledem k tomu, že je nadčasový, je aktuální i dnes. Když jsem ho viděl jako malý, byla to pro mě taková pohádka pro dospělé. Skutečný smysl filmu jsem odhalil o něco později. Film jsem viděl už mnohokrát a ku podivu mi nečiní žádné obtíže se něj podívat kdykoliv znovu a znovu.

Beze stopy - Ukradený (2006) (epizoda)

Čistě náhodou jsem se dostal ke sledování tohoto dílu. Na základě dojmu z tohoto dílu jsem se rozhodl ve sledování seriálu nepokračovat. Zhlédnutý díl mi připadal nesmírně plochý a naivní. I když se v obsahu filmu píše, že policista pojal podezření o zneužívání, není mi jasné podle čeho. Film pojednává o muži, který tu a tam ukradne dítě. Jedno má ve své „domácnosti“, jedno snad nešťastnou náhodou zabil a jiné živé zakopal do jakési bedny pod zemí, kterou FBI jakoby zázrakem objeví, čímž unesené dítě zachrání. Nakonec se najde i matka dítěte, s kterým muž žil, než se zastřelil.

Podivuhodný Vietnam (2018) (TV film)

Nádherný dokument vysílaný s duálním tónem (česky, anglicky) + české titulky. Originální název „Vietnam from Above“ je výstižnější, protože všechny záběry jsou z ptačí perspektivy. Je to svým způsobem škoda, protože by pro diváka bylo jistě zajímavé, kdyby kamera nahlédla i dovnitř zobrazovaných budov a památek.

Tuláci (2001) (TV film)

Velké zklamání! Podle mě nemá film prakticky žádný děj. Přitom to na první pohled vypadalo, že má našlápnuto na zajímavý film. Docela mě zaskočilo, že si tvůrci filmu myslí, že mezi dětmi a mládeží bylo kouření tak moc rozšířené.

Motýlek (2017)

Zcela ze zvědavosti jsem se rozhodl podívat se na toto nové zfilmování Motýlka. Musím přiznat, že nebylo špatné, ale přece jenom původní Motýlek je mnohonásobně lepší. Po celou dobu sledování filmu mi vadilo, že hlavní postavy vypadají jinak, než na jaké jsem si zvykl v původní verzi. Podívaná to nebyla špatná, ale stačila mi jednou, zatímco původního Motýlka jsem viděl už mnohokrát a ještě se na něj mnohokrát rád podívám.

Sedm (1995) odpad!

Je mi velice líto, že se až tak moc liším od ostatních hodnocení, ale nemůžu si pomoct. Zejména mi na filmu vadila absence hudby, která byla nahrazena burácením a všemožnými hluky a ruchy na pozadí, takže jsem jen s velkými obtížemi rozuměl mluvenému slovu. Podbízivý obsah mě nijak nezaujal a navíc mě obtěžovalo jeho neustálé protahování. Postrádal jsem nějaký jasný na sebe navazující děj. Pro mě bylo sledování tohoto filmu 127 minut utrpením.

Přání k mání (2017)

Tento film s naprosto nenáročným dějem zasazeným do Vánoc mě velice mile překvapil. Ani ne tak svým obsahem, jako perfektními hereckými výkony Filipa Antonia (Albert) a Vítězslava Jandáka (hoteliér Bosák). Pozadu nezůstávala ani kamera. Obrovským zklamáním pro mne byl Jan Maršál (Bosák junior). Buď tato kdysi dětská hvězda neumí jako mladík hrát a nebo za to může nesmírně přihlouplá role – nebo že by obojí? Pěstí na oko byl jeho účes. Nějak jsem se nemohl smířit s tím, že ho na rozdíl od svých dětských rolí, natolik změnil. Velice pěkný výkon podal i Martin Myšička a především pak Jitka Čvančarová. Horší to bylo s vlastním dějem filmu. Ten nebyl nic moc. Za výkon Filipa Antonia a kameru jsem se ale nakonec rozhodl pro plný počet hvězdiček.

Varga (2017) (studentský film)

Díky tomuto filmu jsem měl možnost nahlédnout do průřezu života svérázného slovenského umělce, od něhož mě vždy uchvacovala především skladba Hommage à J.S. Bach. Nechci však ve svém komentáři hodnotit a popisovat život a dílo Mariána Vargy, nýbrž napsat něco o filmu Varga. Myslím si, že režisérka zvládla svůj nelehký úkol velmi dobře. A že tu někdo negativně hodnotí otázky kladené Vargovi? Já si umím představit, že nebylo snadné přimět pana Vargu, aby vůbec o sobě něco povídal. Film je natočen v poslední etapě jeho života, kdy se již smiřoval se smrtí, což se zcela jistě projevovalo i na jeho náladách, názorech a ochotě a neochotě s režisérkou spolupracovat. Mnohokrát bylo cítit, že mu kladla otázky jen proto, aby z něj vymámila jakoukoliv odpověď.

Synkopy 61 (1970) (koncert)

Docela vzácný dokument s nezapomenutelnou písní „Já slyším múzy“.

Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984) (seriál)

Povedený seriál. Některé díly byly sice slabší, ale celkový dojem ze seriálu podle mě čtyři hvězdičky. Jednu jsem ubral. Já bych byl uvítal, kdyby byl seriál natočený a odvysílaný. Jinými slovy na mě nesmírně rušivě působilo přerušování děje, za účelem hlasování.