• Western

Thor: Temný svět (2013)

Keď už sledujem rozprávku, mala by mať zaujímavý príbeh, táto nemala, Na rozdiel od niektorých iných komixov to nemá ani to potrebné odľahčenie a vtipné momenty (na to tu asi mal byť Chris ODowd). Takže celé je to vlastne len o efektoch a tie sú tak preplácané, že ani tie nie sú príliš zaujímavé.

Hasičárna Telecí (2018) (seriál)

Ďalší z tých jednoduchých "komediálnych" seriálov typu Horná Dolná. Vymyslená obec s vtipným názvom, okrem hŕstky postáv zvyšok obce akoby neexistoval (nedozvieme sa, či má Bolek alebo iné postavy manželku, s výnimkou starostky)... V žiadnej časti nebolo cítiť nejaký zaujímavý nápad, len také varenie z vody, ktoré akurát stačí na tých 13 minút. Vtipných momentov minimum, takže zaujme len téma dobrovoľných hasičov, čo je celkom originálne.

The Great Lie (1941)

Dej nie je nič extra, práveže tá zápletka je ako z nejakej telenovely, no vďaka Bette Davis, Mary Astor a Hattie McDaniel ide o nadpriemernú záležitosť, pri ktorej nuda nehrozí.

Broadway Melodie 1940 (1940)

Fred mal šťastie na pekné (Eleanor je kočka, no aj tak u mňa zostáva jasná jednička Ginger) a talentované partnerky, no už menšie šťastie mal na kvalitných scenáristov. Pri filmoch, ktorých jedinou úlohou je pospájať tanečné prípadne spevácke čísla niečim, čo by aspoň vzdialene pripomínalo dej, ale ťažko čakať nejaký zaujímavý príbeh. Tu okrem tanečných vystúpení zaujala už len postava pána Caseyho s jeho bielym kabátikom, na ktorý balil kočky :)

Dny slávy (1944)

Viac než vojnový je to skôr romantický film, na ktorého pozadí sa odohráva vojna. Aj keď celý čas sledujeme počínanie partizánskej skupiny, veľa vojnovej akcie si neužijeme, postavy viac diskutujú než bojujú. No niektoré sladkobolné dialógy a scény bolo treba zostrihať, lebo dosť narúšajú vyznenie celého filmu. Aj tá záverečná (jediná) bojová scéna je taká naivná a nerealistická až to bolí, ešte keď počas nej hlavná krasotinka skladá partizánsky sľub počas nabíjania veliteľovej zbrane...

Žena v ponorce (1932)

Prvá polovica sa javí ako nie príliš zaujímavá vzťahová dráma, no vyústi do thrillerového záveru. Nie že by to bolo nejako extra napínavé, snáď len na pár sekúnd, no treba oceniť originálne prostredie a hlavne Charlesa Laughtona, ktorý dodal svojej vyšinutej postave ten správny říz a vyťahuje film do mierneho nadpriemeru.

The Valley of Decision (1945)

Keď sa do seba zamilujú slúžka z chudobnej rodiny a syn majiteľa továrne, hneď očakávate kopu prekážok, ktoré budú musieť prekonať, aby sa dopracovali k nevyhnutnému happyendu. No prekvapujúco ako rodičia, tak aj zvyšok rodiny Gregory Pecka, tento vzťah celkom prijali a nekládli páru prekážky, problém bol práveže na opačnej strane, u otca Greer Garson (skvelý Lionel Barrymore). Ale tá dlho očakávaná prekážka predsa len príde asi pol hodiny pred koncom, ktorá všetko riadne zamotá, aj keď dosť zbytočne... Ide o kvalitnú vzťahovú drámu, ktorá mala silné okamihy, no ako celok až tak vo mne nezarezonovala. No hlavne, vôbec mi do hlavnej úlohy mladej slúžky nepasovala Greer Garson, jednak preto, že už mala vtedy po 40ke a s mladým Peckom im to moc nepasovalo a navyše jej výzor, učes a všetko ju predurčuje skôr do úloh paničiek z lepšej spoločnosti. Tým, nechcem nijako znižovať jej herecký výkon, ktorý bol výborný, no v tej slúžkovskej uniforme mi z nej bolo smiešno, v druhej polovici, keď sa jej postavenie trochu zmenilo, to už bolo ok.

Zlomené kopí (1954)

Remake "House of Srangers", aj keď v zmenených kulisách - bankára E.G. Robinsona vystriedal veľkostatkár S.Tracy. Ak mám porovnávať oba filmy, v mnohom má navrch originál. Rodinné vzťahy boli viac prepracované, súdny proces viac uveriteľnejší a záver napínavejší. V úlohách otcov sa predstavili dvaja úžasní herci a obaja boli aj v tejto úlohe skvelí a výrazne tiahli jeden či druhý film, no kým Tracy bol na synov len drsný, Robinson bol miestami fakt hajzel (tých on vedel vždy zahrať úžasne), takže tam sa tá vzbura synov dala viac chápať. Ak by som nevidel originál, dostal by tento film odo mňa o jednu hviezdu viac, no takto je to len mierny nadpriemer.

Konečně neděle! (1983)

Nie príliš originálna a zaujímavá detektívka. Vraha som odhalil hneď ako sa objavil na scéne, aj keď nám potom ešte servírovali ďalších kandidátov. Aspoň som myslel, že jeho motivácia vraždiť bude trošku zaujímavejšia než napokon bola. Ale nič, ani jeden zvrat či prekvapenie sa nekonalo. Aspoň že sa na Fanny Ardant tak príjemne pozeralo.

King of the Underworld (1939)

Humphrey Bogart sa pre úlohy gangstrov a podobných podvratných živlov narodil a tu to opäť dokazuje. Hlavne vďaka nemu ide o nadpriemernú gangsterku s veľmi originálnym vyvrcholením.