Vyměřený čas (2011)

Tvrdá a nekompromisná kritika sociálnej nerovnosti oblečená do sci-fi kabátiku okorenená známymi tvárami. Je pravda, že väčšina z hercov sa neberie príliš vážne, ale až tak mi to neprekážalo. Vo filme je veľa vychytávok a hračiek, ktoré zaujmú a pobavia. Celé to rýchlo odsýpa a nie je tu veľa nudných miest. P.S. Cillian Murphy mi v niektorých pózach veľmi pripomínal Christiana Balea.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Nenechajme sa zhýčkať. Toto vysoké hodnotenie je naozaj z veľkej časti zásluhou nostalgie a spomienok na krásne mladé časy. Niežeby tu neboli vydarené scénky, ale na tie z jednotky alebo dvojky sa nechytajú. Takisto ich údernosť nie je taká vysoká. Chcelo to viac využiť potenciál Stiflera (ktorý mi prišiel celkom slušný oproti prvým dielom) a Jimovho taťku, ktorý sa tiež dokáže poriadne odviazať. Ale sklamanie to nie je určite. A ako bonbónik jeden ,,banán" ktorý sme vidieť nemuseli:D.

The Divide (2011)

Perfektný postapokaliptický nihilistický existenciálny psycho-thriller. Aj keď veľa z toho postapokalyptického neuvidíme, myslím že to filmu skôr prospieva ako škodí. Stále človek premýšľa, čo sa to vonku stalo, kto za to môže a ako to celé dopadne. Drvivú väčšinu času sledujeme skupinku preživších ukrytých v kryte paranoidného správcu. Krásne vidíme, ako sa človek pod vplyvom extrémnych okolností mení na ,,zviera", ako padajú normy spoločnosti a zostávajú nám len pudy. Výhrada môže smerovať najmä k tomu, že prerod- zmena správania mnohých postáv je príliš rýchla, snímku by neuškodilo pár minút naviac s detailnejším vykreslením premeny psychiky postáv. Ale to je k výhradám (tým väčším) asi všetko. Snímok je deprimujúci, depresívny a negatívny, ale nie tak ako všetci píšu (nejzlejší filmová novinka od dob Srbského filmu? WTF J*A*S*M?). Skôr sa nebojí ukázať to, čo je pravda a ako by to dopadlo aj s nami, keby sme ostali v situácii hlavných hrdinov. Xavier Gens sa konečne posunul správnym smerom, pretože jeho predchádzajúce filmy neboli nejaké extra trháky a snáď si udrží formu, pretože keď chce, dokáže natočiť slušný biják. Z hercov by som pochválil najmä Mila Ventimiglia (Peter Petrelli), ktorý ukázal že vie zahrať aj bad-ass postavu a to dosť slušne. Druhým pochváleným by bol Michael Eklund, ktorý bol snáď ešte lepší ako Milo. Proste dvaja cool hajzlíci. Chýbalo iba málo a bolo by to za plný počet, takto 4* s čistým svedomím.

Evidence (2012)

Kvalita za rozumnú cenu alebo Za málo peňazí veľa muziky. Neočakával som od tohto Dôkazu takmer nič a to sa mi nakoniec vyplatilo. Začiatok je presne taký ako som očakával. Ultra lacný trip dvoch nesympatických a nervypíliacich týpkov a dvoch sličných žien (v prvých desiatich minútach jedna ukáže prednosti a druhá ten opak). Vyrazia si na stanovačku, ktorá sa však zvrhne na niečo úplne iné. Už ani neviem koľkokrát som sa sťažoval, že found footage hororov je dnes ukrutne veľa, ale teraz musím byť skôr pozitívny. To, ako postupne snímok graduje, to sa len tak nevidí. A prirovnanie posledných minút k REC je úplne výstižné. Koniec je proste masakr. Keby všetky tieto ,,amatérske horory" boli minimálne takto kvalitné, mohlo by ich byť o niečo viac ako som ochotný strpieť. A stopáž tiež vyhovujúce, žiadne zbytočné naťahovania.

Paranormal Activity 3 (2011)

Pamätám si, ako sme boli všetci doslova posraní pri sledovaní Blair Witch. Od tej doby však šla digital cam dosť dole. Jednotlivé snímky sú si tak podobné, že niekedy to vyzerá, ako by si brali jednotlivé scény jedna od druhej. Najviac je to vidieť práve pri sérii PA. Dej je prudko predvídateľný a koniec dosť hrubozrnne podaný, čo vidím ako veľkú škodu. Nie som veľkým fanúšikom real footage, ale priznám sa, že som sa pri snímku nenudil, začo dávam 3*. Aj keď čisté tri to nie sú.

Bright Falls (2010) (seriál)

Neanimovaný prequel k hre Alan Wake (konečne aj na PC- XBOX sucks) nie je vôbec zlý. Narozdiel od mnohých iných herných predohier alebo dohier, nejde cestou animácie, ale chcel nám ukázať filmové spracovanie. Je to tajomné, je to namotávajúce, cítiť z toho Lyncha, len mám stále rovnaký pocit ako pri hre. Že viac otázok nastoľuje, ako zodpovedá. Rovnako ako jeden kedysi populárny seriál o ľuďoch stroskotajúcich na opustenom ostrove. V rámci herných prom ale patrí ku špiček preto 4* zaslúžené.

Underworld: Probuzení (2012)

Nie som extra fanda Underworldu, ale musím priznať, že tento diel sa mi páčil o dosť menej ako jednotka alebo dvojka (s trojkou neposudzujem pretože to bol trošku odlišný štýl). Rovnaký problém ako má séria Resident Evil. Každým ďalším dielom si uvedomujete, že všetko sme už raz videli a že tvorcovia sa ani nesnažia nás priveľmi prekvapiť, len nám nahádžu rovnaké suroviny v inom pomere. Ale Kate je stále kus, preto sa to dalo dopozerať.

Viděl jsem ďábla (2010)

Skvele zrežírovaný, natočený a zahraný thriller o pomste. Avšak na Parkovu trilógiu o pomste sa to nehrabe. Stopáž je zbytočne natiahnutá, scény mi prídu málo brutálne na Kóreu (čudujem sa komentárom mnohých o naturalistickom a explicitnom násilí- to ste toho potom videli ešte málo). Veľkým plusom je samotný úvod a záver, ktoré sú geniálne. Takisto hlavné postavy boli veľmi dobre vybrané. Najmä môj obľúbený Min-sik Choi (avšak na úspech v Oldboyovi sa to nehrabe). Takto tu máme 2 a polhodinovú cestu k pomste v kórejskom duchu, ktorá fanúšikov neurazí, ale ich ani nevytrhne z kresiel.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Zaujímavý vlkodlačí horor s prvkami komédie a satiry. Predloha o 15 rokov staršieho Vlkodlaka v Paríži. Je pravda, že komédie je tu v pomere k horore menej, čo je podľa mňa škoda. Komediálny horor by tomuto žánru prospel, pretože väčšina snímkov s touto tematikou sa berie príliš vážne. Scéna prerodu na vlkodlaka si právom zaslúžila Oscara za masky a efekty. Plus skvelá posledná scéna v pornokina a hromadná búračka.

Kočičí oko (1985)

Keďže som veľkým fanúšikom Kinga, tak dávam za 4*, aj keď to úplne čisté nie sú. Je to jedna z tých lepších adaptácií Kingových poviedok (oveľa lepšie ako nedávno zhliadnutý Graveyard Shift). Prvé dve poviedky som čítal nedávno, tá tretia mi nejako ušla, preto ma zrejme najviac bavila, keďže som nevedel, o čo v nej pôjde. Výtku mám akurát k tomu, že v prvých dvoch poviedkach mi prišlo obsadenie hlavných padúchov akési fádne. Chcelo to niečo ostrejšie. Inak som vskutku spokojný.