Spanilá jízda (1963)

První kapitola si zaslouží maximální hodnocení - kamera je úžasná a je fajn konečně vidět i druhou stranu... zbytek je bohužel nic moc.

Extreme Close-Up (1973)

Největší vadou snímku je, že vlastně nedospěje k žádnému finále. Hlavní postavě se sice zlepší sexuální život (ať už to odkouká od šmírovaných párů, nebo objeví, že jej vzrušuje dívat se při sexu na sebe do zrcadla) a po celou dobu snímku dělí svůj den na reportáže na stále stejné téma a šmírování s lepší technologií (stativy a mikrofony to začíná a infračerveným hledím končí), dojde ke kontaktu s jednou z jeho obětí a není daleko nakládačky od strážného, ale to je vše. Hlavně, že následujícím tématem pro reportáže bude prostituce... Snímek byl později distribuován i pod názvem Sex trough a window, i když moc sexu si v něm divák neužije, buď je nezřetelný, nebo je snímán tak, že jsou vidět pouze prsa. Délka 80 minut. (Michael Crichton si poté své scénáře i sám režíroval, spolu se snímkem Twister je to tedy jediný vlastní scénář, který si sám netočil).

Dealing: Or the Berkeley-to-Boston Forty-Brick Lost-Bag Blues (1972)

Nuda o pašování trávy (a dojde i na koks a herák) podle knihy, jejíž autoři se skrývají za pseudonymem Michael Douglas, což ovšem není nikdo jiný než Michael a Douglas Crichtonovi. Mám podezření (podepřené důkladným zkoumáním Michaelova díla), že slavnější bratr přispěl především informacemi pro přednášku na samotném začátku snímku, kterou hlavní představitel tak trochu prochrápe - a která je zajímavější než celý následující snímek. Soulože, Lucifer, cajti a ukrývání kontrabandu do nádražních skříněk. Hm, tak jo.

I Miss Sonia Henie (1971)

Tak a schválně, kdo z hodnotících ví, kdo to byla Sonia Henie:)

Nerosubianco (1969)

Tak trochu jiný Tinto Brass. Nahota je tu také, ale netvoří základní složku filmu. Snímek je vlastně takový šílený, zběsilý, avantgardní mix.... Jednak tu vystupuje kapela Freedom se svými písněmi (v životě jsem o nich neslyšel), pak tu holčina prochází městem a stává se svědkem - nebo občas fantazíruje - nejrůznějších událostí, navíc je jí v patách jakýsi černoch. A další stránkou filmu jsou pak záběry z jiných filmů (rozříznutí oka z Andaluského psa), záběry komiksu, scény z války, popravy... celé je to střiženo v dost rychlém tempu, některé záběry jsou zrychleny, jinde jsou použity mrtvolky a vůbec se o tom píše dost těžko. Nejvíc mě pobavila scéna ze začátku filmu, silně inspirovaná právě Andaluským psem: v kadeřnictví žvatlají zrychleně ženy. Prostřih na krávu (nikoli býka), co se válí v posteli, načež je odtam vyšťouchán smetákem. Střih zpátky do kadeřnictví - a všechny dámy mají najednou kravské hlavy... Co se délky týče, teoreticky by měl mít snímek 89 minut, na DVD prý vyšla osmdesátiminutová verze, já viděl záznam ze satelitu, který měl pouze 74 minut.

Punťa a čtyřlístek (1955)

Nejoriginálnějším na tomto filmu byly úvodní titulky, provedené ve stylu dětských kreseb, kde drtivá většina štábu byla vyvedena obrazem, než textovým popisem.

Svatý Václav (1929)

Upřímně? Nenávidím němé filmy bez hudby. CSFilm, potažmo NFA nejspíš někam zašantročila hudbu, o které se píše v úvodních titulcích... a snímek samotný mi přišel dost nudný.

Z mého života (1955)

"K téhle Vltavě se ještě vrátím." A scény s Mou vlastí jsou také to nejlepší, spolu se standing ovations na samém závěr. Ale co tam dělala ta hymna, to asi nepochopím.

Muži v offsidu (1931)

Neumím hrát fotbal, točím se tam jak vrtule, vyskočil jsem, roztáh nohy, dostal míčem na kule. Teď na zemi se svíjím a slzy v očích mám, nejradši bych zahodil ten svůj koženej krám. Kibic, drž hubu a ta vdova taky:)

Závada Blair Witch (2000) (TV film)

Zajímavý počin, který si ale nejvíce užili samotní tvůrci. Ti zvolili poměrně neokoukaný přístup - místo jednoho příběhu se scénami parodujícími původní Blair Witch vytvořili scének několik, s různým obsazením a v různém prostředí (hehe), toto pásmo pak propojili gagy s běžící kamerou v lese, která se zastaví vždy jen na pár vteřin (třeba na stole, za kterým sedí Big Foot) a scénkami z dalších dvou "pořadů" - v jednom se zpovídají slavní filmoví vrazi, ve druhém na způsob teleshoppingu propaguje ženská prapodivné předměty za přemrštěnou sumu. Následující pasáž obsahuje spoilery, ale třeba se díky ní najdou zájemci, kteří film přece jen budou chtít shlédnout. Samotných příběhů utahujících si z originálu je šest - The Watts Bitch project, odehrávající se v ghettu a který mi přišel nejvtipnější (a ne jen proto, že štáb je okraden přímo v průběhu natáčení o kameru, nocují na ulici, bloudí kolem té samé prádelny a nakonec jim ukradnou stan hned poté, co z něj ráno vylezou), The Griffith witch project, kde si holčina vymyslí legendu o šílené herečce co vraždila rivalky pod hvězdárnou, na které se natáčel Rebel bez příčiny - a její štáb si z ní dělá jen srandu, poněkud trapný segment s Pauly Shorem (kdo ten chlap je), který tvrdí, že se zúčastnil castingu na původní film a pak si na natáčení hraje sám, nechá si kapat do očí umělé slzy a snaží se osouložit přítelkyni trpaslíka, která nemluví proto, že na mluvení už nezbyly peníze, přičemž stan si postaví přímo v kině), trapný Blair Underwood project, ve kterém se tři herci vydají hledat zmíněného člověka a nabídnout mu scénář, The Bel Air Witch project, kde se účastníci pohybují po místě obydleném celebritami (a ráno se jim před stanem vyvenčí pes, skeč "tohle tu ráno nebylo" mě dostal do kolen) a nakonec Willie Witch project, kde jsou účastníky jen černoši. V kině by tento pokus neměl nejmenší šanci, na videu s partou kamarádů - hlavně těch, kteří měli vůči Blair witch určité výhrady - by to nemuselo být zas tak špatné.