Apocalypto (2006)

Starouš Mel už zase jednou všechny pěkně vypekl. Zatímco první trailery a obrázky z filmu nás lákaly na gigantickou epickou podívanou, on si hezky vyleze z jungle s komorním příběhem několika vesničanů a s výrazem téměř "A co jste jako čekali?". Ale ať už si o tomhle starém australském fašistovi myslíte cokoliv, v Apocalyptu opět dokazuje, jak výborným režisérem se za těch pár let na druhém konci kamery stal. Apocalypto nestaví na nějakém silném příběhu a ani si na to nehraje. Gibson se jednoznačně řídil heslem, že velké události jdou nejlépe ukázat na osudu lidí, kteří je prožívají. Hned na začátek nás tedy blíže seznámí s několika jihoamerickými vesničany, ale to vše jen proto, aby pro nás už nebyli pouze anonymními tvářemi a daleko více nás zasáhlo, když je pak o několik okamžiků později vidíme v trýznivých mukách umírat. Gibson v několika málo krutých okamžicích bourá celý svět, do kterého nás na začátku uvedl, a nemilosrdně nás vhazuje do světa jiného, kde neexistuje nic lepšího, než rychlá bezbolestná smrt. Scéna s vypleněním vesnice má opravdu silný existenciální přesah. Ale příběh pokračuje a my během něj navštívíme efektně vykreslené mayské město a posléze držíme palce jedinému přeživšímu vesničanovi na cestě za záchranou svých blízkých. Gibson se naštěstí nenechal ukolébat úspěchem "Umučení Krista" a vkládá do Apocalypta všechny režisérské triky, kterým se stačil naučit, a film tak působí velice svěžím a dynamickým dojmem. Vše navíc podpořeno výbornou digitální kamerou, která vám dává pocit, jakobyste vy sami byli uprostřed jungle a scénami jako brození řekou nebo útěk kukuřičným polem pohladí oko každého zhýčkaného diváka. Ano, Gibson se ani tentokrát neobešel bez velice realistického násilí, ale popravdě řečeno, do filmu se vyloženě hodí. Všeobecná kritka jeho praktik mě už opravdu začíná silně lézt na nervy. Když totiž natočí krvavý film Tarantino, jde o geniální počin, ale když natočí něco takového Gibson, hned ho mají všichni za sadistu. Pánové kritici, příště bych prosil nepoužívat dvojí metr.***Věděli jste, že: Natáčecí podmínky byly velice různorodé. Při teplotě 53° C se rozbil teploměr, jindy naopak udeřila taková zima, že se dítěti z komparzu omotal kolem nohy had, aby se zahřál.//Jen několik dní před premiérou zatkla dopravní policie v Malibu Mela Gibsona. Ten se řítil v půl třetí ráno stočtyřicetikilometrovou rychlostí s 1,2 promile alkoholu v krvi. Při zatýkání obšťastnil strážníka památnou větou: "Židi jsou odpovědní za všechny války světa..."***

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Nejlepší z kreslených (i nekreslených) Asterixů. Možná je to tím, že zrovna tohohle dávali když jsem byl malý nejčastěji, možná je to proto, že je zkrátka dobrej. "Jdoucí na smrt tě zdraví Cézare!!" "Ahoooj Julkůůůů!"

Astérix a velký boj (1989)

Tak tenhle film je opravdová Asterixovská depka!!! Do galské vesnice se vetře zlotřilý Věštec, Panoramix začne šílet a Cézar snad poprvé a naposled dobyde bojovné Galy. Ale toho bohdá nebude, aby si s Asterixem někdo vytíral ehm zadnici.

Asterix dobývá Ameriku (1994)

Takhle nějak to dopadá, když se Němci pokusí zfilmovat francouzský národní klenot. To už je skoro jako kdyby Poláci točili Rumcajse!!!

Atamajama (2002) odpad!

"Tak to je hnus velebnosti!!!" Animák s hnusnější animací jsem snad ještě neviděl. Na obrazovce se může odehrávat takřka cokoliv, ale ty odporné obrázky vás stejně nenechají to vnímat. K tomu si přičtěte nechutný hlas komentátora a pod kůži se zadírající hudbu japonské citary (či čeho to) a vyjde vám z toho zhovadilost, při jejímž sledování se cítíte, jako by vám někdo bruslí podřezával nervy. Ideální zbraň na týrání válečných zajatců. Ještě že se o tomhle filmu zatím nedověděli v Iráku.

Auta (2006)

Co je ten rozdíl, který dělá Pixarácké animáky o třídu lepší než všechny konkurenční? Proč je Hledá se Nemo tak populární, zatímco Příběh žraloka zapadl ve filmových dějinách? A proč Auta strčí třeba takové Roboty do kapsy? Je snad Pixarácký humor jiný? Možná. Rozhodně z něj ale sálá jakási něžná rodinná atmosféra, kterou třeba z Příběhu žraloka nikdy ucítit nedokážete. Je to snad úrovní jejich příběhu? To asi ne. O jeho originalitě tady padlo už spousta slov. Ale i tak má přece něco do sebe. Úroveň animace? Klasika. Tohohle trendu se Pixar drží už dlouho. Tak co tedy? Jednoznačnou odpověď neznám. Ale pokud chcete vidět kvalitní animák, Auta rozhodně nebudou jen zabitím času.

Avatar (2009)

Je mi to líto, ale žádný zázrak se nekonal. Vizuálně je to neskutečně nadupané a Pandora je úžasné místo připomínající to nejlepší z Princezny Mononoke. Jenže co z toho, když modří počítačem dělaní kočkolidé, byť sebelíp vyrenderovaní, budou vždycky jen modří počítačem dělaní kočkolidé, kteří vás nikdy tak nezasáhnou jako živí lidé z masa a kostí. A nic na tom nezmůže ani 3D, které popravdě nedisponuje tak silným wow efektem, jaký jsem od něj čekal. Další problém je v tom, že film v podstatě nemá žádnou opravdu zapamatovatelnou scénu (byť třeba takový Terminátor 2 je jich naprosto plný) a proklamovaná závěrečná "Mother of all battles" vypadá vedle jakéhokoliv dílu LOTRa jako zmatená lokální šarvátka. Hlavně pozemní část, založená na taktice *POZOR SPOILER* přiběhnem před kulomety, necháme půlku z nás postřílet a utíkáme zase zpátky, po taktické stránce opravdu bolí. Nevykládejte si to ale jen zle. Cameron natočil dobrý film. Jen od "Krále světa" jsem teda čekal trochu víc.

Avengers (2012)

Totální geekfest a nejlepší letní blockbuster od nového Star Trecu! Whedon přesně věděl, co fanoušci od filmu chtějí a pokud se počítáte mezi jednoho z nich, budete plesat blahem u každého záběru. Každá z postav dostane svoji odpovídající chvilku, mezi herci to správně jiskří a na plátně se pořád něco zajímavého dějě (žádná nudná ukecaná půlhodinka, na kterou si tu někteří mudlové stěžují, se jednoduše nekoná). No a Hulk po dvou odzívaných epizodách konečně SMASH!

Až budu mrtev (1967)

Film, který vyhrál Karlovarský filmový festival v roce 68 a posloužil jako inspirační zdroj třeba pro Schlesingerova Půlnočního kovboje nebo tvorbu Jima Jarmusche. Jimmy Barka žije ze dne na den. O svých rodičích všem tvrdí, že jsou mrtví, na život si vydělává kradežmi, zneužíváním jiných lidí (zejména naivních žen;)), případně zpěvem. Jako jeden z mála v komunistické Jugoslávii je ale opravdu svobodný.

Babar (1989) (seriál)

Další krásná vzpomínka na mládí strávená u ORF1. Kam se na to naše novácké pořady hrabou.