Mission: Impossible (1996)

Rovnocená alternativa k Jamesi Bondovi a po shlédnutí trojky můžu také v klidu říct, že i nejlepší díl dérie. De Palma je holt De Palma a Vašut je holt Vašut. Scéna s Cruisem na provazech a dotekovými senzory v podlaze je snad nejklasičtější špiónskou scénou všech dob.

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Právě jsem v televizi shlédnul první díl a jsem opravdu nadšený. To, co dokázali kanadští filmaři vytvořit při tak malém rozpočtu, je opravdu obdivuhodné. Autoři nevsází na kulervoucí bojové scény nebo milionové efekty, ale do popředí vysunují příběh, který je už sám o sobě tahákem jako hrom. K tomu všemu se přidávají výborné herecké výkony v čele s exelujícím Robertem Carlylem, který, ač jako Hitler moc nevypadá a ze začátku vám díky tomu bude v téhle roli asi dost vadit, v průběhu filmu jasně dokazuje, že opravdu ví, co a jak chce hrát a taky to tak hraje. Budete mu věřit každý pohyb, každé gesto a dokonce i to autentické hitlerovské zlo, které mu přímo čiší z očí. Vzestup zla je dozajista jedním z nejlepších filmů popisujících předválečné události v Německu a jedním z nejlepších televizních filmů vůbec. Pokud se chystáte na maturitu z dějepisu, nemáte lepší volbu.

Den nezávislosti (1996)

Asi nejlepší katastrofický film všech dob. Jsem zvědavý, s čím přijde Spielbergova "Válka světů", ale "Den nezávislosti" se jí bude překonávat jen hodně těžko. Film sice nepřináší žádnou inteligentní hlubokou myšlenku (teda až na pár narážek, jako, když mimozemšťani vyčerpávají jednu planetu za druhou), ale přiznejme si to sami, nikdo nikdy taky nenapsal, že by film tohoto žánru něco takového obsahovat měl. A "Den nezávislosti" si ani na nic takového nehraje. Jde o výbornou zábavu doplněnou revolučními efekty, ucházejícím příběhem a takovým podivným kouzlem, které vám prostě říká, že je to fakt dobrý film. U lidí bych tomu řekl charisma. A to je přesně ta věc, která mi třeba v "Dnu poté" nebo v "Rozpoutaném peklu" chybí. ***Věděli jste, že: Po odpálení atomové bomby David začne vyvádět a převrátí v hangáru několik předmětů. Na jednom z nich - plastovém koši - zespodu svítí nápis "art dept" neboli "oddělení rekvizit".// Děti jednoho z hrdinů (pilota alkoholika) sledují při příletu mimozemšťanů v televizi legendární film "Válka světů" z roku 1953."***

Pavučina snů (2003) odpad!

Jako jeden z Kingových největších fanoušků říkám: "Odpad, odpad, fuj a ještě jednou odpad!" Už samotná kniha se sice mistrovi příliš nevydařila, ale to, co s ní provedli tvůrci filmu, to je už fakt na blití. Zvlášťe ten konec, který naštěstí s knižní předlohou nemá ani zbla společného. Do filmu se bohužel nejspíše omylem připletl i můj oblíbenec Freeman, který jednoznačně potvrzuje pořekadlo "I mistr tesař se někdy utne." Jeho výkon je opravdu příšerný a .. No, prostě je to příšerný:).

Kat (2004)

Příběh sice ohraný, ale u filmu jsem se opravdu bavil. Punisher jasně dokazuje, že komiksový hrdnina nemusí oplývat radiací nabytými gumovými končetinami nebo rentgenovým pohledem, ale stačí mu být pořádně nasraný a mít hezké tričko. Frank Castle je navíc pořádný poctivý drsňák a charisma mu nechybí ani ve chvílích, kdy dostává do držky a obličej se mu topí v blažce. A že takových chvilek najdete ve filmu povíc.

Pomáda (1978)

Klasika. Jako malý jsem si na tom strašně ulítával a mým snem bylo žít v americe 70. let a chodit do školy s Jonem Travoltou. Už jenom pro ta auta! (...a holky - updatováno 30.3.2007;))

Šogun (1980) (seriál)

Výborný seriál s překrásnou výpravou. Škoda jen, že Chamberlain nezůstal u podobných témat i dál a začal se čím dál tím víc shazovat díky své sexuální orientaci.

Pianista (2002)

U hodnocení Pianisty se člověk jen těžce vyhne srovnávání s Schindlerovým seznamem. Ale ačkoliv je námět i prostředí hodně podobné, zpracování je v podstatě zcela o něčem jiném. Když se na to podívám s odstupem, teprve náhled z perspektivy obou filmů mi dává dohromady kompaktnější celek, podávající hrůzné svědectví událostí v Polsku během 2. sv. války. Pokud jsem dal ***** Schindlerovu seznamu, musím to udělat i u Pianisty. Na scény s okurkama nikdy nezapomenu.

Fakulta (1998)

Jednoznačně Hartnettova životní role a jeden z vrcholů Rodriguezovy tvorby. Jinak perfektní film, který vynáší nahoru především jeho úžasná nadsázka a trefné obsazení.

Zločin a trest (1998) (TV film)

Průměrné televizní zpracování, ale k maturitě mi to snad pomůže.