• Krátkometrážní

Unnatural (2015)

Tenhle film se mi doma na disku válel už pěkně dlouho. Pořád na něj jaksi nebyla chuť, přestože filmy (horory, thrillery) s medvědy mám docela rád a zas tak moc jich natočených není. Teď nám ale venku panuje hnusné mrazivé počasí a sněhová nadílka (nesnáším tohle roční období) a tak jsem na Unnatural nakonec dostal přece jenom „šmak“. Bohužel se ukázalo, že to moc dobrá volba nebyla. Jediným opravdu solidních diváckým požitkem byla samotná příroda a pohled na polonahá děvčata v zasněžené krajině.    A to i přesto, že se tu objevilo několik známějších tváří a samotný tvůrčí myšlenka, taky nebyla zrovna marná. Jenže to by museli tvůrci disponovat větším rozpočtem a kvalitnějšími triky, než nám nakonec nabídli. Dokud se pracovalo jen s náznaky či stíny a divák viděl jen kousky z geneticky upraveného medvěda, který své oběti většinou zabil mimo záběr kamery, nebo je stáhl pod led či se jen letmo mihl v záběru, bylo to docela fajn. Ani mi nevadila ta eko agitka na začátku, jakmile se však objevil v celé své kráse, byl průser na světě.    Ta vypelichaná maska medvěda vypadal vážně hrozně – vskutku to připomínalo spíš jakousi variaci na vlkodlačí ksicht, než ledního medvěda a pozitiva šla rapidně dolů. Do té doby nám přitom byla naservírována vcelku snesitelná atmosféra (i přes hromadu blbých dialogů), mrtvých tu bylo taky dost – některé úmrtí byli i vcelku slušně natočené, ale čím víc se blížil film ke svému závěru, tím to bylo jen horší a horší.

Návrat megažraloků (2021)

Jedná se o sequel filmu Megalodon z roku 2018. Opět ho má na svědomí společnost Asylum ve spolupráci se Syfy. Takže je asi všem jasné, že tady o žádnou hitparádu nepůjde a tento film klidně můžete minout bez povšimnutí. Už první díl byl céčkový paskvil a jeden z nejhorších filmů roku 2018 a tohle pokračování jej snad ještě předčilo. Ve špatném slova smyslu samozřejmě. Katastrofální scénář, triky, dialogy i herecké výkony nesmí chybět ani zde, jen tentokrát americko-ruské spory vystřídají ty s Číňany.   Spojitost s jedničkou je zde vedena přes sestru hlavní hrdinky z prvního dílu a vzpomínkových dialogů na události, které předcházeli tomuto pokračování. Ono celkově se tu hlavně dost mluvilo, než aby se divák dočkal pořádné akce. Hromada nudných a nezáživných dialogů dokáží otrávit nejednoho diváka víc, než nepovedení digitální Megalodoni. Ti tu sice provedou pár útoků a nevypadají úplně hrozně, ale spíš tu hrají druhé housle (ostatně tak tomu bylo i v předchozím díle). Máme tak šanci si vychutnat hlavně záběry na digitální lodě, děla, pár výstřelů – to vše (ten samý záběr) se několikrát opakuje, až vás to po krátké chvíli začne nudit. No uzýval jsem se málem nudou k smrti.    Ve vedlejší roli se i zde objevila jedna velmi známá tvář (Tom Sizemore), který se poslední dobou taky mihne v kdejakém braku, podobně jako jeho předchůdce Michael Madsen, ten zas měl nalákat na své jméno v jedničce. Tom tady vypadá opravdu hrozně a viditelně ho to ani nebavilo. Ani se mu moc nedivím. Podobné filmy pomalu ale jistě začínám z celé své duše nesnášet a to ještě pár let zpátky, jsem se u nich dokázal i jakžtakž pobavit. Už jich ale existuje takové množství, že na ně začínám být spíše alergický.10%

Gravitace (2013)

Slibovaná bomba se sice nekonala, tedy alespoň v mých očích, ale i tak si odnáším vcelku slušný zážitek. Hlavně tedy ten vizuální. Sledovat Gravitaci v kině musela být určitě hodně velká paráda, já ji tedy sledoval jen doma na monitoru, ale i tak musím uznat, že si režisér Alfonso Cuarón a jeho tým vedli velmi dobře. Po stránce příběhové a reálnosti už to bylo trochu na štíru, ale tak já ve vesmíru nikdy nebyl…Jako pěkně se dívalo na Sandru (ten účes měla hrozný) v tílku a spoďárech, ale v reálu by to bylo asi trošku jinak – mít jen tohle pod skafandrem – no nevím. Taky to hopsaní z jednoho objektu do druhého bylo trošku mimo realitu, zas se ale člověk nenudil. George Clooney tu alespoň na chvilku slušně sekundoval, objeví se tu i několik pasáží (scén) s kvalitní atmosférou – inu lepší průměr. Ale asi nic, co bych si ještě někdy pustil znovu. Takže já to davové šílenství a enormní nadšení sice nesdílím, ale i tak solidních 60% tomu dám.

Šerifové (1998)

Volné pokračování Uprchlíka už sice není tak dobré jako jeho předchůdce, ale i tak jde o slušný průměrný film. Je poněkud drsnější – je tu i více mrtvých – samotná zápletka má být propracovanější, nicméně ani to nezaručí úspěch. Ten byl totiž v „jedničce“ dán hlavně přítomností H. Forda, který společně s Tommym Lee Jonesem Uprchlíka neskutečně táhli svými hereckými výkony. Tady zůstal jen představitel šerifa a Wesley Snipes zas tak výborný herec není. Není ani špatný, ale jeho postava prostě neměla takové charisma. Bohužel tady půjdu s finálním hodnocením dolů, protože film jako celek je prostě průměrnou podívanou. Rád se na něj zase někdy podívám, ale rozhodně mezi moje TOP oblíbence patřit nikdy nebude.

Uprchlík (1993)

Jeden z nejoblíbenějších thrillerů z mého mládí a ani po tolika letech a mnoho zhlédnutí se tento kousek prostě neokouká. Proč? Hlavně díky skvělým hereckým výkonům ústřední dvojice -  Harrison Ford a Tommy Lee Jones. Oba pánové patří mezi moje oblíbence a přestože samotná zápletka není zrovna excelentní dech beroucí podívanou, oni dokázali prodat veškerý svůj um. Dá se tu narazit na několik zajímavých zvratů – no spíš vedlejších linek (viz uprchlý černoch), ale strastiplnou cestu doktora Kimblea, pátrajícího po jednorukém vrahovi a jeho úniky před pronásledovateli, jsem si dokázal užít se vším všudy. K naprosté dokonalosti mi však i tady něco chybělo, abych tomu mohl dát plný počet. I tak jde ale o nadprůměrný film, který si vždy rád pustím znovu.

AZ-kvíz tentokrát s Fortunou (2022) (pořad)

Viděl jsem jen jeden díl s Luďkem Zelenkou. Přijde mi to jako tako zpestření klasického vědomostního pořadu okořeněného o otázky ze světa sportu-fotbalu a úsměvné je, že lidi, kteří se tím živí (živili) nebo přicmrndují okolo něj pisálci z redakce mnohdy nedokáží odpovědět ani na dost „triviální otázky“ jako Luďa když se ho ptali, jaké dvě asijské země společně pořádaly mistrovství světa ve fotbale na písmena JJK na šikmooké Japonce si chudák plešatý nevzpomněl, ale i tak svůj díl vyhrál.

Česko Slovensko má talent 10 (2022) (pořad)

To byl ale fičák a další série je v prdeli. Osobně bych zrušil kategorii zpěváků – protože Superstar a dalších sranců tu máme celou řadu a když už má jít o talent (tím nechci znehodnocovat ty, co umí skutečně zpívat). Letošní finále toho bylo příkladem – vítězka na ty svoje roky byla dobrá, ale byla tam celá řada opravdu vynikajících talentů či čísel, kteří byli prostě lepší. Na třetím místě mladý cigoš, který neuměl pořádně vyslovit ani jméno Gombitové, ale měl zrovna kliku, že v porotě byl v tom díle Rytmus a jeho opálená Jasmínka ukecala Davídka Gránského, aby zmáčkli Zlatý bzučák, jinak by tím sítem kol do finále neprošel ani náhodou – k dobru mu ale musím uznat, že nějaký pěvecký talent v sobě skutečně měl – určitě to zazpíval mnohem lépe, nežli kdy bych dal já

Valley of Ditches (2017)

Námět sice nevypadal nikterak originálně, ale zpočátku mě film docela zaujal. Sice to celé vypadalo dost lacině, ale Amanda Todisco je docela pěkné děvče a revenge kousky mám v oblibě. Jenomže to jsem ještě netušil, že víc jak polovina filmu bude hodně nudná podívaná, okořeněná o fanatické kecy, nepříliš záživné dialogy a přestože celková stopáž není zas tak dlouhá, tak se děj místy neskutečně táhl.    Pár náznaků zajímavé atmosféry by se tu našlo, ale jen co se za nehet vleze. Nebýt několika vzpomínkových scén, asi bych se z toho plazení pustinou a řvaní uzýval k smrti. Navíc ve finále ani ta samotná pomsta nebyla žádný zázrak a nikterak záživná podívaná. Celé to tak nějak postrádalo logiku. Naštěstí nakonec došlo i na krev a trochu toho násilí. Rozhodně to chtělo mnohem lepšího režiséra, který by tomu dodal potřebnou šťávu a napětí.    Valley of Ditches je tak v konečném zúčtování dosti podprůměrnou záležitostí.20%

Willyho kouzelný svět (2021)

Nejsem žádným zarytým fandou Nicolase Cage ani jsem nikdy nehrál videohru Five Nights at Freddy's – kterou se tvůrci nechali inspirovat k natočení tohoto filmu. I tak mě ale samotný námět docela zaujal a tak jsem se rozhodl sáhnout po tomto kousku. Nepříliš velké hodnocení napříč internetem mi však bylo varováním, aby má očekávání nebyla zbytečně velká a tak se i stalo. Má to pár světlých okamžiků, ale jako celek mě to nějak závratně neokouzlilo. Tahle akční hororová komedie nám totiž nabídne především celou řadu nelogických kiksů, chabé dialogy a jen minimum opravdu zajímavých hororových scén.    Na druhou stranu je potřeba ocenit to, že Cage tu za celou dobu téměř vůbec nepromluví (pokud tedy nebudu počítat jedno „fuck“), což dělalo jeho postavu o to zajímavější, že se o ní vlastně vůbec nic nedozvíme – pořád jen pije energetické nápoje, pípají mu hodinky, hraje pinball, drhne místnost po místnosti a pak si vždycky odskočí, aby postupně eliminoval animatronické postavičky. O těch se toho dozvíme o něco více, nakoukneme do historie tohoto místa, mrkneme na pár mordů předchozích „uklízečů“ a tady zas dávám palec nahoru.   Jednotlivé postavičky mají zvrácený smysl pro humor, nejdou pro sprosté slovo daleko – jen jsem moc nepochopil, proč na něj útočily postupně, když mohly provést hromadný útok jako v závěru. Prvky černého humoru jsou k vidění i během soubojů a úmrtí vedlejších postav či robotických maskotů. Cage používá k eliminaci rozmanité pomůcky či „zbraně“, dojde i k několika povedeným kuriózním mordům, trhání robo-páteří, čelistí a především masakru teenagerů, kteří tu byli jen jaksi do počtu a splnění kvót.  40%

Temné hlubiny (2018)

Tady budu souhlasit spíše s těmi, kterým se tento film moc nelíbil. Není to vyložený průser, ale ani dobrý akční film. Pár zajímavých akčních scén to mělo (přestřelka v hotelu nebo trojitá bitka v ponorce), ale jinak vcelku chabý scénář i herecké výkony. Jean-Claude Van Damme i Dolph Lundgren rozhodně natočili už lepší filmy a podali i lepší výkony. Obtloustlý Patrick Kilpatrick se tu moc dlouho neohřál a Jasmine Waltz ať raději dál točí domácí péčka – v těch je určitě lepší než coby klasická herečka. A ještě jedna věc: pro uživatele Martin741 a jemu podobných co píší, že to pořádně nepochopili – ono je totiž hodně důležité se na ten film skutečně podívat!!! Ne jen v rychlosti opsat pár blbostí z komentářů jiných uživatelů a sesmolit další vlastní nesmysl…