• Krátkometrážní

The Nightmare Ends on Halloween II (2011)

Po sedmi letech vzniklo pokračování této „hoňky“ mezi hororovou elitou. Pinhead chce Freddyho a tak využije služeb Jasona, Michaela a Leatherfaceho, aby mu dali pořádně na prdel, než to s ním skoncuje sám. Freddy sice není žádná máčka, ale má vůbec šanci proti takové přesile? Tohle pokračování mne bavilo o něco víc než předešlý snímek, ale i zde se souboje pokoušeli býti vtipné a moc se to tvůrcům nedařilo. Někoho tohle asi bavit bude, ale já už asi „zestárl“ a raději zůstávám u klasiky.

The Nightmare Ends on Halloween (2004)

Ok řeknu to takto. Vzhledem k nostalgii a mé oblíbenosti Freddyho, Jasona, Michaela, Leatherface a Pinheada (a to i přesto, že jsem k jejich sériím nenapsal ještě žádný komentář) jsem dal tomuto snímku šanci a našli se zde pasáže, které se mi líbily. Jako celek to však na mne působilo dosti rozpačitě ve všech směrech. Freddy se sice pokusil přemluvit Michaela k vyvražďování malých harantů na Elm Street, ale ten mu to nežral, asi tak jako já tvůrcům. Každopádně dokážu pochopit, že se to někomu bude líbit víc než mě, ale já tyhle „koktejly“ nemám zrovna v oblibě stejně jako dementní dialogy.

Mulholland Drive (2001)

Tohle mysteriózní drama s polo-romantickou zápletkou David Lynch zvládl opět s přehledem a nejeden divák si zas bude mlátit rukou do hlavy, jakže to ten režisér zase myslel. Tentokrát však zápletka není zas až tak složitá, tedy pokud se díváte pořádně a neusínáte u tohoto. Najde se tu sice i několik slabších pasáží, které to klidně můžou způsobit (spánek), ale jinak jsem se bavil od začátku až dokonce. Především pak hlavně díky dvojici Watts – Harring a jejich „pátrání“. Jako bonbonek pro mužské publikum tu máme šanci vidět i „lesbické“ hrátky. Přiznám se však, že víc než odhalená Naomi mě zaujala hudební vložka (a to především v onom zvláštním klubu) – „kecám…“Jinak k vytvořené atmosféře nemám téměř žádné výhrady, potemnělost, zvraty i nečekané situace – super…

Mozková příhoda (1988)

Režisér Henenlotter byl pro mne dodneška velkou neznámou a to i přesto, že mám ve své sbírce hned několik jeho filmů. Dnes se mi do rukou dostal první z nich a opravdu jsem nestačil zírat. Jen tak zběžně jsem si přečetl několik informací a komentářů a byl zvědavý na onu „šílenou“ podívanou, kterou někteří diváci slibovali. Tahle dosti kontroverzní (nevím, jestli je tohle je ten správný výraz, spíše bych řekl absurdní) osmdesátková záležitost byla vážně ujetá od první minuty a já nestačil zírat, co si to tvůrci vymysleli tentokrát. Nebudu sice tenhle film vyzdvihovat do nebes, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se u něho místy opravdu nepobavil. O morbidní situace tu není nouze, ona „kuřba“ patří skutečně ke zlatému hřebu večera a mluvící Aylmer nemá prostě chybu. Ujetá režisérova představivost vážně nemá obdoby a i přes slabší triky, jsem si to docela užil.

Blades (1989)

Když jsem viděl, že film produkuje společnost TROMA, očekával jsem další „nářez“ morbidní zábavy a tak jsem se na to vyloženě těšil. Jenže jak se ukázalo tato sekačková parodie na Čelisti, zas až takové terno nebyla. Jde spíše o dost průměrnou záležitost, jejíž přemrštěná stopáž místy dost nudí a snad dvakrát jsem se přistihl, že u toho usínám. Začátek sice příjemně navnadil a zdálo se, že i atmosféra by nemusela mít chybu (potemnělý zvukový doprovod uvádějící na scénu plechového zabijáka byl skoro stejně působivý jako u jeho zvířecího vzoru), jenže celý prostředek filmu se nese v dosti ukolébajícím stylu a teprve konec mne probudil z letargie. Způsob lovu sekačky a její „chování“ se opravdu místy až moc podobalo JAWS, jenže tady mi to přišlo poněkud trapnější. Nemám nic proti nadsázce a tvůrci se jistě snažili diváky pobavit, jenže házení balíku sena s balónky a jízda na dálkové ovládání na mne moc velký dojem neudělalo. O něco lepší to už bylo se scénami, kdy se začaly sekat lidské údy. Tady jsem se jako hororový fanda i pokochal, leč těchto momentů bylo žalostně málo.

Carne (1991)

„Máš menstruaci? Proč? Krvácíš. Protože jsem panna. Buď opatrný. Jsem čistý. Víš, že tě miluju?“ Tak již po samotném prologu mi bylo jasné, že i tentokrát se dočkám od Gaspara Noéa další kontroverzní podívané. Příběh o řezníkovi a jeho slabomyslné dceři mne sice nezaujal tak jako koňská porážka (já mám koninu docela rád) a následný porod, ale přesto měl v sobě jisté kouzlo, které mě upoutalo k monitoru až do poslední minuty. Nenudil jsem se, i když ke konci to už nemělo moc šťávu (když nepočítám hlášky o tlusťošce) a tu scénku s napadením chlapíka si mohli odpustit. Každopádně některé hlášky neměly chybu, stejně jako titulky v novinách. Takže pokud od toho nebude čekat zázraky, užijete si to určitě víc, než žiletky zařízlé v prdeli při průjezdu tobogánem.

Prey (2003)

Nebýt pěkné zamrzlé krajiny, ve které se tato britská „parodie“ na Roberta Hansena odehrává, dám tomu odpad, jako když bičem mrskne. Záporák vypadá jak retard, nic proti tomu (kdybych mu jeho projev alespoň na sekundu uvěřil), do toho ten trapný vypravěč a tak jediné co budu hodnotit je odvaha ženské představitelky, která si na to plazení ve sněhu vzala minisukni. Možná kdyby brýlatý lovec nepromluvil, užil bych si to víc. Takhle to vidím na dost slabou trapárnu. 30%

Jezero 4: Poslední kapitola (2012) (TV film)

„Skočit do vody plné krokodýlů je moc chytrý. Chytrý? To ne. Sranda? Přímo kurevská…“Ani neúspěch předešlého dílu nezabránil společnosti UFO natočit další pokračování, které se velice podobá svému předchůdci. Tím myslím především kvalitou, která zdaleka nedosahuje ani průměru. Opět se zde setkáváme s ohranou písničkou ve stylu – přerostlí krokodýlové se nesmí zabíjet! Je potřeba je chránit, i když někoho zabijí! Jako velký obdivovatel prvního dílu jsem docela zklamaný, kam až se tato série dopracovala a to především hodně špatnými digitálními triky (potažmo visáží samotných krokodýlů). Ti však nejsou jedinou slabinou filmu, těch je zde opravdu spousta. Od podprůměrných hereckých výkonů, přes trapné hlášky, kupu nelogičností až po vychrstlé kýbly malinovky, která ani nevypadá jako krev.

Svůdné zombie (2008)

Po včerejším zápase s Kanadou jsem potřeboval nějakou vzpruhu, protože žádné velké „vzrůšo“ naši kluci nepředvedli a tak jsem sáhnul po dlouho přehlíženém kousku ve své hororové sbírce. Kašlal jsem na to, že jde o zombie film, které moc nemusím, ale to už víte. No a jelikož tu „hraje“ moje oblíbená Jenna, byla to jasná volba. Navíc se mi líbila scénáristova myšlenka vyplodit něco nevídaného, tím myslím zombie striptérky – to se jen tak nevidí. Bohužel jsem velmi brzo pochopil, že kromě nahých koz a natřásajících se zadků mne tu nezaujme asi nic. On byl tenhle snímek stejně více méně postavený jen na tom, což byla škoda (pro hororového fandu). Takže jsem se hodinu a půl nudil jako prase a jediným zpestřením byla vážně jen ta erotika, což je dost málo. I sám velký Englund už má nejlepší léta za sebou, poslední dobou proto bere většinou role v samé „sračce“. Normálně bych asi hodně nízké hodnocení, ale když já mám pro dámu (která se jmenuje stejně jako mé oblíbené pití) velkou slabost.

Jatka (2007)

S „Lollywoodem“ jsem dosud neměl žádnou zkušenost, tedy co se především hororové tvorby týče, přestože mám doma zhruba 10-12 pákistánských filmů. Proto jsem pln očekávání (no především zvědavosti) sáhl po prvním z nich a nestačil jsem zírat. Varováním pro mne mělo být již různorodé hodnocení na internetu, ale na to já moc stejně nedám, takže po celkem zajímavém začátku jsem si říkal, že by to zas až tak špatné být nemuselo. Hudební vložka byla docela zajímavá a popravdě byla asi tím nejlepším, co nám tento film nabídnul. Ke všemu ostatnímu mám totiž dost velké výhrady. Kvalita obrazu, tedy kamery byla místy úděsná a i přes zřejmě nevelký rozpočet se to dalo rozhodně natočit líp. Především pak scény mimo auto. Roztřepaná kamera, máznutý obraz a chaotický střih však nebyli jediným problémem. Tím dalším byli kupříkladu ochotnické herecké výkony většiny herců (kteří si snad zahráli jen v jednom filmu) a pohledné představitelce dívky Ayeshy nepomohla ani její pohledná tvářička (kupříkladu v pornu by se určitě uplatnila lépe). Takže i zde zazářil snad jen ve své zemi oblíbený herec Rehan.