sKORO NA mizině (2020) (seriál)

Snad se Tři tygři už brzy vrátí k těm svým Lumírům a Mojmírům. Hraní si na sebe samé jim tolik nejde, a zábava je to o poznání slabší.

The Twilight Zone - Miniature (1963) (epizoda)

Podle některých kritiků nejlepší epizoda prokleté čtvrté řady. V hlavní roli exceluje mladý Robert Duvall, později známý jako consigliere z Kmotra. Příběh je natolik dobře natočený, vtipný a milý, že mi nakonec asi nezbývá než s názorem zmíněných kritiků souhlasit.

The Twilight Zone - He's Alive (1963) (epizoda)

Chcete-li vidět mladičkého Dennise Hoppera v roli zaníceného "nácíčka" (jak by to nazval J.X. Doležal) a k tomu, pokud se nemýlím, už druhé zjevení Vůdce v Twilight Zone, mrkněte na tenhle díl. Námětově vcelku zajímavá epizoda, u níž tentokrát nadstandardní délka (hlavně díky skvělému Dennisovi) ani moc nevadí. Mimochodem, hlavouni z CBS v tomto dílu zakázali Rodu Serlingovi použít jakékoliv nacistické symboly. Ten je tam ale stejně propašoval. Zhruba v čase 14:18 jsou v Hopperových očích jasně vidět hákové kříže. He's Alive je možná úplně první hrané filmové či televizní dílo, které se otevřeně věnuje tématice neonacismu.

The Twilight Zone - Valley of the Shadow (1963) (epizoda)

Fanouškům TZ je dobře známo, že Serlingem nezamýšlené, avšak televizními hlavouny vynucené prodloužení epizod na dvojnásobnou délku, zničilo čtvrtou řadu Zóny soumraku. V proklínané čtvrté sérii najdeme spoustu epizod, které toto natažení beznadějně rozředilo a udělalo je takřka nepoživatelnými. Valley of the Shadow lze bez zaváhání zařadit k postiženým kouskům. Naštěstí však ne k těm zcela zničeným. Například začátek je přímo fascinující a bezesporu aspiruje na jednu z horrorových klasik o divných zapadlých městečkách s podezřelými obyvateli, kde je něco zaručeně jinak. Později se však děj začne stále více a průhledněji natahovat, aby se vyhovělo nadiktovanému formátu. A pomalý, ale jistý přerod tušeného horroru v čisté sci-fi také moc nepomáhá. Přesto si epizoda až do konce udrží určitý šmrnc a napětí, díky čemuž lze stále mluvit o kvalitním TZ kousku. A z toho, co jsem z nešťastné čtvrté série zatím viděl, lze Údolí stínů rozhodně řadit k tomu lepšímu. Lví podíl na tom má skvělý casting obyvatel Peaceful Valley (například obsluha benzínky), mistrné zachycení podivnosti místa, pěkná herečka v roli Ellen a sympatický hlavní hrdina, trochu připomínající Kirka Douglase zamlada. Pejskaři si ke kladům mohou připočíst také chlupáče Rollieho - jednu z mála výraznějších zvířecích rolí v seriálu.

sKORO NA mizině - Došly prachy (2020) (epizoda)

Tři tygři jsou většinou výborní - jakožto ostravský potrat Montyho Pythona to již mnohokrát prokázali ve svých skečích na youtube -, ale z tohoto námětu (divadlo v době koronaviru) se bohužel moc uvařit nedalo. Jak vidno, roušky omezují nejen běh normálního života. S hadrem na hubě se jinak dá určitě předvést ledacos, ale když ho mají na držkách úplně všichni, tak už to holt není taková sranda. Škoda, že jinou tvorbu fenomenálního Kozuba a jeho milých přicmrndávačů zde nelze hodnotit.

The Twilight Zone - The Grave (1961) (epizoda)

Lee Marvin a Lee Van Cleef společně ve westernové epizodě Twilight Zone? To musí být splněný sen všech, kteří se považují zároveň za horrorové i za westernové fanoušky! Ovšem výsledkem může být leckdo zaskočen, ba dokonce zklamán. Osobně jsem k této epizodě přistupoval opatrně. Věděl jsem, že není nijak zvlášť vysoko (i když ani ne úplně nizko) hodnocena jak kritiky, tak běžnými diváky, a dlouho jsem ji odkládal. Musím však říct, že zklamán jsem rozhodně nebyl. Lee Marvin je mým oblíbencem už od dětství - nevím o mnoha fimových drsňácích, kteří by se mu vyrovnali. A tady si to všechno zase jednou uloupil pro sebe. A to přesto, že na to neměl kdovíjaký prostor a kromě Van Cleefa mu zde konkuruje i další pistolnický veterán, James Best. Krom kraťoučké úvodní přestřelky se tu nekoná žádná akce, a až na finále je tento gotický western hlavně o atmosféře, o výkonech herců a o dialozích. A také o pointě, na kterou se nejspíš budete hodně třást. Je však otázkou, nakolik vás uspokojí. Mě uspokojila dostatečně, a až do chvíle, kdy se Lee M. odhodlá použít nůž, jsem ji neuhádl. Pak mi ale bleskla hlavou! Ovšem jen proto, že celý tenhle příběh (včetně hospodské mezihry) použil Miloslav Švandrlík v jednom ze svých krátkých horrorů, zasazeném, jak je u něj zvykem, do tuzemského prostředí. Tipoval bych však, že Švandrlík, ač sám velký fanda a sběratel horrorů, nebyl inspirován Zónou soumraku (myslím, že možnost přístupu k původní Zóně byla našincům až donedávna striktně upřena), ale pravděpodobněji dílem humoristy Leonarda Q. Rosse. Ten v roce 1941 publikoval povídku "The Path Through the Cemetery", ve které byla stejná historka situována do carského Ruska a podaná jako kozácká legenda. Mimochodem, velmi podobný příběh, avšak převedený do tehdejší současnosti, použila v roce 1953 Maria Leech v povídce "The Dare". Autorka, povoláním folkloristka, v předmluvě sama uvádí, že příběh je tak starý, že se lze jen těžko dopátrat jeho původu. Zároveň upozorňuje na několik jeho dřívějších verzí, z nichž nejstarší je uvedena v knize lidových pověstí Severní Karoliny z roku 1934. A dodává, že kořeny příběhu lze najít i v evropském folklóru. Je tedy možné, že co se autora Draculova švagra týče, může vítr dost dobře vát i z této strany. V každém případě, Montgomery Pittman, jenž je výhradním tvůrcem této epizody (režie i scénář), na rozdíl od svých předchůdců (i od Švandrlíka) obohatil pointu o možnost dvojího vysvětlení. Což je koneckonců trademark Zóny soumraky. Nebudete-li čekat zázraky, bude se vám The Grave nejspíš líbit. Možná je to na Twilight Zone málo, ale pokud už jste, tak jako já, viděli všechny zásadní TZ majstrštyky, tak vás i tohle "málo" potěší. A jelikož tuto epizodu lze zcela jistě řadit k průkopnickým počinům na poli crossoveru mezi westernovým a horrorovým žánrem, tak to nakonec zase tak málo určitě není.

The Twilight Zone - Nightmare as a Child (1960) (epizoda)

Jedna z těch epizod, u kterých si většina náhodných diváků řekne: Proč bych měl s tímhle seriálem vlastně ztrácet čas? Příběh není z nejhorších, ale provedení je velmi laciné a absolutně nesrovnatelné s klasickými highlighty Zóny soumraku. Jinými slovy: Tomuhle dá na frak leckterá česká televizní inscenace ze stejné doby. Právě ono levné provedení zde ve finále způsobuje totální zapomenutelnost jinak docela zajímavého příběhu. Nightmare as a Child tak lze uznat maximálně za jednu z lepších epizod té horší poloviny seriálu. Pověst Twilight Zone však byla vybudována na úplně jiných peckách.

The Twilight Zone - The Monsters Are Due on Maple Street (1960) (epizoda)

Napoprvé se mi tahle dobová (a zároveň nadčasová) paranoid episode zdála celkově trochu uspěchaná. Ale monstra z Maple Street zrajou každým zhlédnutím. K tomu ještě westernový veterán Claude Akins... Za mě skoro pět.

The Twilight Zone - People Are Alike All Over (1960) (epizoda)

Na papíře vypadá tenhle příběh výborně, ovšem zpracování je strašné, obzvlášť v porovnání se standardními TZ peckami. Dobrá pointa pak vyzní po tom všem téměř do prázdna.