Tlustý Albert (2004)

Trošku slaboduché avšak ve své nejhlubší podstatě tuze nenásilné a přiblble jemné pojetí smyslu Ameriky. Pokud ovšem nevyžadujete úsměvné situace, ale rádi si odpočinete u něčeho co není smutné a u čeho nebudete kroutit hlavou pro tu bezbřehou demenci, tak si to můžete s chutí pustit.

Zázrak v New Yorku (1994)

Richard Attenborough umí prostě hrát starého dědulu, který má rád děti nade všechno na světě a prokázal to i v Jurském parku. Zde se jedná o příjemný vánoční pohodový snímek, který bude však pro nejmenší děti trošku hůře uchopitelný. Atmosférou se to hodně podobá filmu Sám doma, ale bohužel tomu chybí humor, který je na Vánoce tak moc potřeba. Kdy se rádi zasmějí i děti, kteří nemají zrovna nejšťastnější žití.

Univerzální uklízečka (2005)

Vtipná, milá a nenásilná černá komedie, od které sice nelze očekávat žádné zázraky, ale rozhodně se nebudete nudit.

Avatar (2009)

Můj názor na film, než jsem jej viděl: Bojím se toho, že to bude prvoplánový mainstreamový tah, který bude vehementně útočit na co nejširší spektrum středoproudu, ale bude postrádat nějakou opravdu chytrou myšlenku, porci dějové originality a cosi tajemně nevysvětlitelného. Očekávám, že to tam naservírují člověku pod nos se slovy "hltej šmejde, je tu megaporce obecného primárního krásna. Nebudeš ho ani muset hledat, protože na první pohled tu krásu všechnu uvidíš". Pokud to bude jen o trochu jiné, než si myslím, tak budu jistě hodnotit pětkově, ale bojím se, že to bude systematicky i lineárně podobné jako 2012. Kéž bych se mýlil. Po shlédnutí: Technicky ten nejvíc nejvypiplanější skvost, co jsem kdy viděl. Zpracování rovněž naprosto dokonalé, až na to, že v 3D kině z některých momentů, kde bylo vše hodně neostré docela bolely oči. Myslím si že 3D filmy ještě mají své rezervy. Co se týče příběhu, tak tam bych taky neměl žádné výhrady. Kritika lidské společnosti jakožto organismu, který si neváží přírody, která mu dává život a na druhou stranu téměř absolutní souznění modrých bytostí s jejich přírodou, která vypadala naprosto čarokrásně, to jako milovník přírody hluboce oceńuji a klaním se tomu téměř bezchybnému vymyšlení jiného světa, který šlapal jako hodinky a měl svojí logiku. Konečně se však dostávám k jádru onoho modrého pudla, které mi nedovolí hodnotit známkou nejvyšší. Jedná se o dialogy. Bohužel to zase psal nějaký typický američan se sklony k heroizmu, patriotismu a typickým americkým demencím, které známe z mnoha filmů. A to je ta věc, která celé toto přenádherné dílo tolik ponižuje. Kdyby scénář napsal nějaký inteligentní biolog se sociologem, politikem a scénaristou (pokud možno ani jeden z USA), asi by vzniklo něco, co by se dalo bez rozmyslu nazvat absolutním überfilmem, který by na několik let neměl obdoby v celém vesmíru. Takhle to zase zazdila typická americká omezenost zaměřená na jedny a ty samé "slinty". Na druhou stranu je otázkou, zda by inteligentní propracovaný scénář zaujal takové masy jako v tomto případě. Na tento snímek jsem se těšil více jak měsíc a nemohu říci, že jsem zklamaný. mohu však říci, že jeho potenciál nebyl ani z půlky vyčerpán co se týče dialogů a takovýto film si podle mě i přes svojí technickou dokonalost nezaslouží plný počet. Cameron tímto filmem ukázal, že je tak někde na úrovni Rolanda Emmericha. Dělat z něj skvostného režiséra, když vizuální efekty mají na starosti úplně jiní lidé je podle mě přehnané. Rozhodně však celému týmu patří velký dík, jelikož film posunuli o obrovský skok dopředu. Mimochodem...... Pokrytecké, dětinské a dementní chování hlavního hrdiny, který se choval k přírodě stejně jako zbytek lidí a vnutil si lásku k ní jen díky tomu, že se zamiloval do modré bytosti obývající tu planetu... Příjde mi to jako typické "Stiflerovské" lezení do zadku holce, kterou chce "vojet". A ačkoliv jsem k celkovému proplouvání tím dějem děsně potřeboval mít ho alespoň trochu rád, tak se tak celou dobu nestalo. A postavit takovýto megafilm na tom, že hlavní hrdina je typický americký vymaštěný mariňák, který nemá úctu k přírodě... To je i na mě moc.

Marian (1996)

Pro mne tuze traumatizující snímek. Nejen díky tomu, že moje matikářka se jmenovala Mariana a zdálo se mi o té příšeře snad každý den, nejvíce v době, kdy jsem tento film náhodou spatřil. Ale i díky té totální odcizenosti romského chlapce od lidské společnosti. Nikoho nechápe, nikdo nechápe jej, nikdo jej nechce. I díky tomuto filmu jsem si kdysi uvědomil skutečnou sílu úplné rodiny, která dává tak primárně samozřejmý pocit bezpečí, chtěnosti, lásky a jistoty. Tento chlapec ve filmu neměl ani jedno a já s tím v noci po skončení filmu jen těžce usínal.

Dům tisíce mrtvol (2003)

Začátek poměrně baví, ale když se dozvíte na čem jste, je to už jen směsice hnusu, nudy a trýznivého čekání na konec, který je pořád tak stráášně daleko ač má film necelou hodinu a půl. Chápu záměr Roba Zombieho a myslím, že se mu povedl převést na filmové plátno docela bezchybně. Jen se asi najde málo lidí, kteří tento druh filmu nějak významně ocení.

Roboti (2005)

Hravý animovaný film pro celou rodinu, u kterého se sice zas až tolik nezasmějete, ale rozhodně si neřeknete "Bože to je ale kravina".

Romeo, Julie a tma (1959)

František Smolík je podle mě nejlepší herec své doby a i zde předvádí, že i malá role může být daleko výraznější, než ty hlavní. Se svým filosofickým nadhledem zde předvádí hru výtečně napsaných a mrazivě pravdivých dialogů stejně jako ve Vyšším principu. Bohužel celkově na mě ten film působí poněkud "prostince". Dialogy jsou vesměs takové obyčejné a film ve člověku nevzbuzuje takovou tu prvoplánovou nenávist k fašismu jako v jiných našich filmech. Jinak se však jedná o výtečně zfilmované drama, kteréžto jistě patří k nejzákladnějším snímkům československé poválečně kinematografie.

Poslední skaut (1991)

Na svou dobu to mohl být velice dobrý akční film. Dnes už jistě trošku zmatněl jeho dávný lesk, ale ta myšlenka mu již zůstane a celkový děj, jakožto i jeho vyobrazení shledávám poměrně zajímavým. Stejný případ jako u filmu Heat. Parádní akční film, který pouze díky vlivu času už nezaří tolik, jako jistě zářil dříve.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Amaterský film s velice povrchním scénářem, který se snaží akorát hrát na nostalgii. Pár dobrých momentů tam bylo. Ale na tři to nebylo ani zdaleka. Škoda,že si s tím trošku víc nevyhráli. Mohlo to dopadnout lépe.