diodoros

diodoros

Pavol G.

okres Ilava

• 17.5.2013  17:05

Absolútne peklo. Také ako samotná 2. svetová vojna. Coppolova Apokalypsa na sovietsky spôsob - kým Američanov navždy traumatizoval Vietnam, štáty bývalého ZSSR 2. svetová vojna. Tento film je ale po všetkých stránkach realistickejší, brutálnejší a historicky presnejší ako skôr filozoficko-symbolická a atmosférická Apokalypsa už len tým, že prakticky všetky udalosti, ktoré film zobrazuje, sa skutočne stali. A kým v Apokalypse sú hlavné postavy dospelí muži (a vojaci), tu je to 14-ročný chlapec, ktorý sa pridá k partizánom, a ktorého vojna fyzicky a najmä psychicky ničí. Tento film je navyše čisto o hrôzach vojny ako takej, nie je v ňom ani kúsku sovietskej ani inej propagandy, čo z neho aj vzhľadom na obdobie vzniku robí skutočne temný klenot kinematografie a nielen jeden z najlepších vojnových filmov vôbec, ale pravdepodobne jediný skutočne realistický vojnový film (spomedzi tých, ktoré som videl), ktorý vojnu zobrazuje bez pozlátka, idealizácie a naivných príkras ako iné - hoci inak pomerne realistické a kvalitné - vojnové filmy (Schindlerov zoznam, Zachráňte vojaka Ryana). (UPDATE 19/10/2020).

• 17.5.2013  17:05

Konverzačka, ktorá sa odohráva v takmer reálnom čase a takmer v jednej miestnosti, čo však vďaka perfektnému scenáru je skôr na úžitok. Film o chlapcovi obvinenom z vraždy, o ktorého osude má rozhodnúť 12 porotcov, ktorí sa však viac zaujímajú o to, aby stihli baseballový zápas... Až na jedného z nich, ktorý chce vec prediskutovať a tým "rozhnevá" všetkých účastníkov. Kritika amerického súdnictva, ktorá sa právom zaraďuje medzi najlepšie filmy v dejinách nastoľuje otázku rozhodovania človeka o živote iného človeka - človeka z nižšej vrstvy, ktorého konanie jednak zostáva bohatšími porotcami nepochopené a tiež sa zamýšľa nad osobným a skresleným prístupom porotcov k prípadu.

Vetřelec (1979)

Najlepší film Ridleyho Scotta, v ktorom vytvoril ikonickú príšeru a výrazne ovplyvnil ďalší vývoj sci-fi ako takého. Jednoduchý a minimalistický dej (7 členov posádky vesmírnej lode, na ktorú sa dostal "votrelec") vyrovnáva mrazivá atmosféra neviditeľného nepriateľa, ktorý sa môže schovávať sa každým rohom úzkych uličiek lode, a ktorá tento film robí skutočne strašidelným (a spôsob, akým sa Votrelec dostal na loď robí film šokujúcim). Životná úloha Sigourney Weaverovej a zároveň zrod najslávnejšej filmovej príšery.

• 17.5.2013  17:04

Film, ktorý ma po prvom vzhliadnutí psychicky takmer odrovnal a donútil povedať si, že jedno pozretie stačí. Odvtedy som ho videl ešte dvakrát a odkaz filmu a spôsob jeho podania ma nezasiahli o nič menej. Perfektná hudba podfarbuje hrátky s kamerou, obrazom a strihom vyjadrujúcim duševné rozpoloženie hlavných postáv. Film, ktorý by si svojím spracovaním zaslúžil rating 18+, kvôli svojmu posolstvu by sa však mal púšťať na základných školách, aby tie decká videli, čo sú drogy v praxi, namiesto počúvania na vystúpeniach rôznych priateľov feťákov a hudobníkov a ich výpovedí o tom aké sú drogy zlé... tu to uvidia priamo na obraze - depresie, absťák, rozvracanie vzťahov, "zarábanie" peňazí na drogy a samozrejme telesné a ostatné duševné následky. Skutočne veľmi významný film.

• 27.4.2013  19:31
    The Wall: Live in Berlin (koncert) (1990)

Klasická rocková opera od Pink Floyd spracovaná po rozpade kapely ich bývalým frontmanom na mieste čerstvo zhodeného Berlínskeho múru. Svojho času najväčší koncert v dejinách, vysielaný aj naživo, pričom na každú pieseň je pozvaný iný interpret alebo celá skupina, plus úlohy učiteľa, ženy a matky tu hrajú priamo herci v kostýmoch. Miestami je to síce trochu herecky prepálené (Another Brick in the Wall, Part 2, Goodbye Blue Sky), ale ako celok je to veľmi kvalitná šou a Watersovská megalománia dotiahnutá do maxima.

• 12.3.2013  22:58

Na stredoeurópske pomery veľmi dobrý film. Kvalitné kostýmy, zbrane, herci a naozaj výborná hudba, film ale oslabujú komediálne srandičky a romantické scény, ktoré sa na viaceré miesta nehodia a kvôli ktorým je film miestami nevyvážený - v jednej scéne nabodávajú kozákov na koly, v ďalšej vešajú Židov a v ďalšej je veselá tancovačka alebo trápne akcie pána Zaglobu (hlavne počas záverečného obliehania). Napriek tomu je ale film veľmi kvalitná historicko-dramatická freska o vojnových peripetiách na Ukrajine, ktorá má aj dnes čo povedať a oproti iným filmom, najmä ruskému Tarasovi Buľbovi a ukrajinskému Bohdanovi Chmeľnickému je aj neporovnateľne inteligentnejšia, objektívnejšia, historicky presnejšia a celkovo o niekoľko stupňov lepšia. K trojhodinovému filmu vznikla aj seriálová rozšírená verzia, ktorá objasňuje niektoré diery v deji a možno ju len odporučiť.

• 27.11.2012  21:09

Určite najkomiksovejší diel z trilógie, kde prvá anarchisticko-psychologická polovica so sociálnymi dialógmi o priepasti medzi bohatými a chudobnými, ktoré zmetie blížiaca sa revolúcia padá na akčnej druhej polovici vrcholiacej záverom s jedným z najväčších narušení filmového času v dejinách filmu... Herecké výkony ako vždy výborné (väčšinou), Zimmerova hudba jednak zložená zo zrecyklovaných skladieb z predchádzajúcich dvoch dielov a jednak z nových pridaných melódií pre nové postavy (najlepšie je Banove anarchistické skandovanie), zvratov je tu viac než dosť, veľkoleposť je miestami vhodná, miestami naivná a americká. Najrozporuplnejší diel z Nolanovej trilógie a zrejme aj najslabší - Nolan nasadil Temným rytierom latku tak vysoko, že ju sám nedokázal prekonať, pričom pri pokuse prekonať ju nakoniec stavil viac na samotnú epickosť a komiksovosť, čím spadol ešte pod Batmana začína. 4,5*

• 2.8.2012  23:29

Earn this.

• 17.7.2012  00:07
    Kmotr (1972)

"Dám mu ponuku, ktorú nemôže odmietnuť." Oprávnene jeden z najslávnejších filmov v dejinách, ktorému kraľuje Marlon Brando ako Don Vitto Corleone a rozbieha sa Al Pacino (ktorý to naplno "rozbalí" v druhom dieli, ktorý nie je o nič horší). Legendárna mafiánska sága o osudoch, strastiach a rizikách tohto spôsobu života, stopujúca vojny gangov, všadeprítomnú korupciu a často nevyhnutné krvavé "konečné riešenie" všetkých problémov podfarbená skvelou hudbou a najmä držiaca pokope výbornou Coppolovou réžiou.

• 13.1.2012  20:54
    Apokalypsa (1979)

Veľmi silný, depresívny, ťažký, temný, protivojnový, surový a filozofický film o najväčšom ľudskom šialenstve. Perfektná hudba Carmina Coppolu (ako aj ostatné cudzie skladby - skladba The End od The Doors sa sem dokonale hodí) iba zvýrazňuje surrealistickú atmosféru filmu a má obrovský vplyv na konečnom výsledku. Film, ktorý sa nebojí zobrazovať hrôzy a šialenstvá vojny a človeka samotného, ale naopak, berie to ako svoj hlavný cieľ. Veľmi významný film, ktorý vás nenechá len tak sedieť a nepremýšľať. Neviem čo k tomu ešte dodať. The horror... the horror... (Videná Redux verzia)

• 29.1.2011  20:12

Kinoverzia je za 4*. Historickú presnosť nekomentujem, kostýmy, zbrane a dobová atmosféra s typickým Scottovým vizuálom podfarbená skvelou hudbou sú však výborné. Dej je jednoduchý, Bloom v hlavnej úlohe ujde (no fakt!) hoci vedľajšie postavy sú zahrané lepšie a ich pôsobenie má väčší vplyv na dej a hlavná postava je iba pešiakom v hre ostatných postáv a k slovu sa prakticky dostane až v druhej polovici filmu, keď sa vzoprie náboženským vodcom aj nadradeným a pokúsi sa zvrátiť už vopred prehraný (?) boj. Akčné scény sú natočené kvalitne a hoci, čo sa ich veľkosti týka sú prehnané, individuálne súboje sú na hollywoodsky film celkom realistické. Kinoverzia je teda americký veľkofilm s kvalitnými bojovými scénami a jednoduchým a pochopiteľným posolstvom o zbytočnosti medzináboženských bojov a vojen. Režisérsky zostrih je už bez debaty za 5*. Konanie postáv je vysvetlené lepšie, čo sa týka postavy kráľovnej (presvedčivá Eva Green), ktorej je pridaná celá jedna dejová línia s jej malým synom, ako aj prerodu hlavnej postavy z nábožensky založeného človeka podriaďujúceho sa všetkému naokolo ako božej vôli, na človeka, ktorý vezme čin do vlastných rúk a rozhodne sa aspoň pokúsiť zvrátiť vopred stratenú situáciu (čo dobre symbolizuje scénka na púšti s horiacim krom) - skrátka dej je celkovo prepracovanejší. Režisérska verzia je úplnejšia, komplexnejšia, historicky o čosi presnejšia a oveľa kvalitnejšia a posúva film z klasického amerického epického pseudohistorického akčňáku na rovinu prepracovaných "historických" filmov s nejakou tou myšlienkou na zamyslenie.

• 16.1.2011  18:38
    Počátek (2010)

Nolan nesklamal (ako vždy) a natočil perfektné sci-fi s dychberúcou technickou stránkou, dobrými hereckými výkonmi a zaujímavým záverom, ktorý pritiahne najväčšiu pozornosť a vynúti si opakované vzhliadnutia... Hudba Hansa Zimmera dokonale podfarbuje dianie, každá postava je spracovaná, má tu svoju úlohu (najviac miesta má samozrejme DiCaprio, o ktorého tu celý čas ide), kamera (a celkové technické spracovanie) sú najväčšími kvalitami filmu. Dej o skupine "zlodejov myšlienok", ktorí majú tentoraz "myšlienku vložiť" je zaujímavý a závisí na mnohých detailoch, na ktoré občas tvorcovia nanešťastie zabudli alebo si ich nevšimli (divák je však tak zažratý do deja, že si to všimnú iba vyslovení hľadači chýb), ako celok je ale spracovaný a podaný výborne a efektne. Novodobý skoro-nástupca Matrixu sa vydaril.

• 31.12.2010  23:27

Najdlhší, najkrutejší, najsmutnejší a najlepší diel seriálu M*A*S*H. GOODBYE

• 31.12.2010  18:45

Bez debaty jeden z najrealistickejších westernov (možno aj najrealistickejší). Výborná kamera, skvelí herci a myšlienka. Dej je síce pomerne jednoduchý, vo filme ale ide skôr o posolstvo proti zbraniam a zabíjaniu. Žiadne mega prestrelky, žiadny hrdina jazdiaci do západu slnka a čestné duely, ale vraždy zo zálohy, tiene krvavej minulosti, odolávanie starým nerestiam a snaha o život v pokoji. Eastwood natočil typ westernu, ktorý nikto nečakal a nebál sa (naopak, bral ako povinnosť) ukázať skutočnú tvár divokého západu bez príkras, na ktorú nie sme zvyknutí a ktorú budeme mať možno problém prijať a to si treba ceniť.

• 1.12.2010  15:09

Posledná a najlepšia časť z trilógie a určite jeden z najlepších fantasy filmov všetkých čias. To všetko vďaka výbornej réžii, perfektných efektoch (na taký rozpočet až nadpriemerných), dokonalej hudbe, výborne vystavanom scenári a hlavne na majstrovskom spracovaní pôvodného Tolkienovho príbehu. Niektoré momenty (zapaľovanie majákov, príchod rohanskej jazdy...) možno oprávnene považovať za jedny z najepickejších v dejinách filmu. Film, ktorý môže človek vidieť niekoľkokrát a stále sa (napriek dĺžke) nenudí ani minútu. Režisérsky zostrih zážitok z filmu ešte zväčšuje a prináša mnoho ďalších veľmi dobrých scén. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov a zároveň zakončenie jednej z mojich najobľúbenejších sérií.

• 1.12.2010  15:02

Určite to nebol taký prúser aký som čakal, efekty znesiteľné a hudba výborná (James Newton Howard). To, čo mi vadilo boli slabé bojové scény, tie ich kung-fu tančeky a priamočiarosť deja...

• 4.11.2010  17:28

Plus 1* za skvelú hudbu - jednoznačne najlepšia zo série...

• 22.5.2010  18:43
    Forrest Gump (1994)

Zmiešanina komédie a tragiky s výbornými hercami (najlepší je samozrejme Tom Hanks v hlavnej úlohe), perfektný výber dobovej hudby, ktorá skvele podtrhuje atmosféru a samozrejme scenár a réžia, ktoré vytvárajú jeden z najnepravdepodobnejších a najvtipnejších (niektoré hlášky sú jednoducho nezabudnuteľné) filmových príbehov vôbec - zrejme preto je to ale tak vtipné. Veľmi pekný a dojemný film a zároveň kronika americkej histórie o jednoduchom "prosťáčikovi", v ktorého takmer nikto neveril, napriek tomu však dokázal všetkým vytrieť zrak (a ani si to nevšimol).

• 20.2.2010  19:42
    Proti všem (1956)

Spracovanie je výborné, keby trochu privriem oči za to, v ktorom roku to bolo natočené tak je to na 5* - hlavne za bitku o Vítkov, ktorá je z celej trilógie natočená najkvalitnejšie, kvalitu tohto snímku však po technickej stránke znižujú hlavne kreslené scenérie, ktorých je tu dosť a po dejovej stránke citeľná "straníckosť" a poplatnosť (čiže úprava histórie) vtedajšiemu komunistickému vedeniu. Napriek tomu, čo sa spracovania týka - kostýmov, davových scén, bitiek a celkovej monumentálnosti si film tie 4* určite zaslúži.

• 31.8.2009  12:29

Japonské animáky moc rád nemám, ale tomuto musím dať 5*. Krásny dej, perfektná hudba a animácia, a určite je to jeden z najlepších animovaných (aj neanimovaných) filmov vôbec. Zo začiatku to možno vyzerá divne (skoky ako z trampolíny, jazdec na jeleňovi atď.), ale keď človek vydrží až do konca tak môže s kľudom povedať, že tie 2hod života nepresedel zbytočne. Majstrovské dielo so silným (nielen ekologickým) posolstvom.

• 28.3.2009  19:50

Zaujímavá animácia, výborný temný a mierne krvavý dej. Na Supermana veľmi zvyknutý nie som, skôr sa mu vyhýbam, tento animák bol ale celkom kvalitný a to aj tým, že nejde o vyslovene detskú zábavu, ale o film s niekoľkými drsnejšími scénami. Kvalitný temný animovaný film, pre fanúšikov určite povinnosť, pre nezasvätených zaujímavosť.

• 13.2.2009  20:38
    LazyTown (TV seriál) (2004)

Vymývák pre deti, ktorý je nebezpečný tým, že sa tvári aký je poučný. Umelé plastelínové spracovanie, polovica postáv sú bábky, padouch je vždy porazený a dobrí vegetariáni a poslušné detičky sa vždy vrátia šťastné domov... A žeby to predsa len malo niake to poučenie? V prenesenom význame áno - jedzte zeleninu a športujte, ale hlavne sa nepozerajte na túto hovadinu...

• 1.2.2009  18:18
    World of Quest (TV seriál) (2008)

Rozprávka o mladom princovi a jeho veľkom ochrancovi, ktorí sa snažia poraziť zlého čarodejníka a navrátiť kráľovstvu mier... Animácia je plná zdegenerovaných "útvarov" a "tvorov" a dej je plný šialených scénok a hlášok. Strašná blbosť, ale celkom sranda.

• 28.1.2009  16:25

Keď som videl tunajšie komentáre, povedal som si, že si to pozriem... no a musím povedať, že je to najhoršia mayovka, akú som doteraz videl. Dej, herecké výkony, vyznenie, všetko "špatne"... A na konci ma naozaj zhrozilo, keď som na čele prichádzajúcich Kiowov zazrel Inču-čunu z prvého dielu...

• 28.1.2009  15:57
    Tanec s vlky (1990)

Najlepší film o indiánoch (podľa mňa).

• 28.1.2009  15:51

Teenegerská ,,dobrodružná“ hovadina založená na z prstu vycucanom scenári, ktorý neprináša nič iba tupú akože-zábavu pre puberťákov, ktorým to aj tak za dva dni vyfučí z hlavy. Film, ktorý nie je zábavný ani poučný a už vôbec nie dobrodružný - ide iba o ďalšiu zbytočnú blbosť, ktorá sa asi o niečo snaží, ale ťažko povedať čo - pritiahnuť deti k (pseudo)histórii?, povzbudiť mladých, aby začali niečo robiť? alebo jednoducho pobaviť?... Nech je to čokoľvek, nefunguje to.

• 19.11.2008  18:11
    Byl jednou jeden... život (TV seriál) (1987)

Pre deti...

• 19.11.2008  18:08

Samozrejme natočiť film o živote Alexandra Macedónskeho je trúfalé pre množstvo udalostí v jeho živote a pôsobení, veľkosť jeho bitiek a akcií a najmä pre kontroverznosť jeho postavy a doby, v ktorej žil. Oliver Stone, ktorý sa kontroverzným témam ale rozhodne nevyhýba sa toho zhostil a to vo veľkom - kostýmy, zbrane a kulisy sú výborné a monumentálne, boje sú chaotické, extrémne krvavé a scenár s príbehom sú rovnako kontroverzné ako Alexandrov život. Z hľadiska histórie ide o jeden z najpresnejších filmov vôbec, dej je vykladaný takmer dokumentaristicky (čo je v niektorých momentoch aj malá nevýhoda) a nebojí sa chúlostivých tém (bisexualita, alkoholizmus, megalománia) - problémom ale je, že dej aj celková myšlienka príbehu sú nevyvážené - na jednej strane ide o realistický a demýtizujúci pohľad na Alexandrov život, v ďalšom momente nastupuje veľká hudba podfarbujúca veľkolepý pátos a idealistické predstavy oslavujúce jeho konanie. Slabinou filmu je aj jeho veľká dĺžka, naťahovanosť a nie-nevyhnutný strih, kde dej po emočnej aj celkovej stránke zaujme až v druhej polovici (počnúc flashbackom po vražde Kleita) a po scéne výbornej spracovanej bitky v Indii, ktorá je vrcholnou scénou filmu. Záver už sa nesie sčasti historicky presne, ale zároveň aj s pár scenáristickými vyfabulovanými nápadmi a v konečnej pocte a mýtizácii Alexandra. Záverečný zostrih Olivera Stonea je rozšírením filmu o nové scény s tým, že niektoré scénky z pôvodného kinozostrihu sú naopak vyradené a čo je na ňom najviditeľnejšie je už úplne šialený strih, kde je dej kompletne rozkúskovaný a striedajú sa dejové línie zo "súčasnosti" a "minulosti" - zvyknúť sa na to dá, je to síce netradičné, ale nevyhnutné? Čo sa týka nových scén, tak tie sú celkom zaujímavé, niektoré sú bojové, niektoré homosexuálne, niektoré bližšie rozoberajú vzťahy a konanie postáv (tie sú samozrejme najzaujímavejšie). Oboje verzie sú na jednej strane kontroverzným spracovaním života veľmi kontroverzného človeka a na druhej strane poctou Alexandrovi Veľkom, ktoré stoja na strihu, ktorý si schválne najlepšie najemocionálnejšie časti filmu šetrí až do druhej polovice, ale napriek neduhom ide určite stále o kvalitný historický film - oboje verzie si zaslúžia silné 4*.

• 17.11.2008  19:24

Výborná ruská animovaná komédia s pomerne svojskou a jednoduchou animáciou, ale zase s perfektnými hláškami a viacerými podarenými scénami. Jednoduchý dej o mladíkovi, ktorý sa s pomocou ostrieľaného bohatiera snaží poraziť draka, aby mu knieža Kyjevské dalo svoju dcéru je vyslovene komediálny a založený na množstve komediálnych scénok a pobaví mladšiu aj staršiu generáciu,

• 25.10.2008  13:58

Jeden z najlepších námorných filmov - výborne natočené bojové scény, dobová hudba (dokonca uvidíme Russella Crowa hrať na husle), reálne vyzerajúce kostýmy, výborný scenár (rozhovory kapitána lode a mierne antivojnového lodného doktora film posúvajú do inteligentnej konverzačnej podoby) a celková atmosférická ukážka života a smrti na lodi na začiatku 19. storočia. Film o fyzicky aj psychicky vyčerpávajúcom hone lode anglického kráľovského námorníctva na francúzsku korzársku loď počas napoleonskej éry so všetkým, čo s tým súvisí - vystavenie na milosť a nemilosť vetru, nebezpečné (a často nečakané) strety, neutíchajúce nebezpečenstvo lojálnosti poverčivej posádky a na samozrejme rozhodujúci záverečný boj. Perfektný film, ktorý sa určite oplatí pozrieť.