Star Trek: Nová generace - Všechno dobré... (1994) (epizoda)

Záverečný diel Star Trek seriálu Nová generácia. Kapitán Picard cestuje v čase, zistí, že za tým stojí Q a ukáže sa, že v hre je toho viac ako kedykoľvek predtým... Hoci všetci herci sú výborní (aj keď hrajú svoje staršie verzie), tento film sa točí okolo Picarda a teda očakávateľne výkon Patricka Stewarta je najlepší. Efekty sú kvalitné, dej sa odohráva rýchlo bez hluchých miest a celý čas nestráca tempo a hlavne, príbeh je vykonštruovaný zaujímavo, je posplietaný, čo môže niekomu pôsobiť mätúco, divák sa však čoskoro dostane do deja a už sa nestratí. Hlavnou témou je opäť pôsobenie ľudstva, jeho bezočivosť a žiadostivosť po objavovaní (nie po poznaní), ktorá môže vyústiť do sebazničenia. Dôstojný film na ukončenie série.

Star Trek: Nová generace - Střetnutí na Farpointu (1987) (epizoda)

Veľmi kvalitný úvodný diel nového Star Trek seriálu Nová generácia. Noví herci sa úloh zhostili s citom, efekty sú síce televízne, ale na tú dobu celkom dobré, príbeh je ako už býva zvykom zaujímavý, hlavnou témou je samotné ľudstvo a jeho činnosť v dejinách a otázka pokroku a poučenia sa z chýb v minulosti. Cameo "trochu" zostarnutého doktora McCoya poteší. Ako úvod do seriálu tento film funguje výborne.

Dita na fronte (1969)

Karikatúrna animácia, prostá hudba a obrovská smršť nápadov. Dielko s jednoduchým príbehom (ak o príbehu možno hovoriť), ale s veľkým a hlavne perfektne a komicky spracovaným posolstvom o zbytočnosti a nepotrebnosti vojny.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Posledný, najtemnejší diel série Star Trek so starou posádkou. Ústrednými témami sú tentoraz xenofóbia, neschopnosť zmieriť sa s minulosťou (neschopnosť odpustiť), ale hlavne politika a intrigy - je oznámené uzatvorenie mieru medzi Klingonmi a Federáciou, Kirk má doprovodiť klingonského kancelára na mierové rokovania. Na ceste je však kancelár zabitý maskovanými útočníkmi a podozrenie padne na Kirka, ktorý je zatknutý a odsúdený. Medzitým sa Spock snaží zistiť, kto za celým atentátom stojí, očistiť a zachrániť Kirka a doktora a spoločne zabrániť ďalšiemu atentátu... Keďže ide o posledný diel tak je vidieť celkovú snahu - hudba je výborná, scenár je prepracovaný s mnohými zvratmi, efekty sú kvalitné a koniec dôstojný. Príjemné a potešujúce rozlúčenie so starým tímom.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Dávať tomuto filmu slabé hodnotenie kvôli tomu, že nie je dosť akčný, ale skôr filozofický a úvahový nie je dostatočný dôvod. Naopak, veď prakticky každý z predošlých filmov mal nejakú hlavnú (úvahovú) tému. Je jasné, že prvá verzia scenára bola príliš o Kirkovi, konečná verzia filmu ma však milo potešila - hudba Jerryho Goldsmitha je výborná, kamera a efekty ujdú, herci sú samozrejme stále rovnakí a čo sa týka záporáka tak jeho "spätosť" so Spockom je možno trochu klišoidná, je to však vyvážené jeho schopnosťami. Film má veľa dobrých momentov ako komediálnych tak aj vážnych, napríklad Kirk, Spock a doktor pri táboráku, odhalenie doktorovej "bolesti" a zaujímavú hlavnú tému - hľadanie boha, náboženský fanatizmus a šialenstvo a záverečné zamyslenie sa nad zmyslom takéhoto počínania, keď predmet hľadania vôbec netreba hľadať ďaleko a nemusí byť taký, ako si ho predstavujeme alebo ako sme si ho vymysleli a upravili... Film pre mňa neznamená žiadne zabitie série a zostáva (napriek pár chybám a nelogickostiam - tancujúca Uhura, Klingoni v závere) plnohodnotnou súčasťou celku.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Štvrtý film v sérii a priame pokračovanie predchádzajúcej časti Hľadanie Spocka. Na začiatku sa musí Kirk aj s posádkou postaviť obvineniam súvisiacim s jeho činmi v predchádzajúcom dieli. Pri ceste na Zem sa však ukáže "nepriateľ" ohrozujúci celú planétu a Kirk s ostatnými je jediný, kto môže pomôcť... Nakoniec teda dôjde na cestovanie v čase, záchranu veľrýb a kopu komických situácii, ktoré hlavné postavy zažívajú v minulosti a vzíde z toho jeden z najlepších a minimálne najzábavnejších dielov v sérii. Efekty sú na pomerne slušnej úrovni, scenár je prepracovaný, vtipy sú účinné a posolstvo jasné - tentoraz ide o ekologický odkaz a zamyslenie sa nad ľudským znečisťovaním a ničením Zeme. Nimoy sa ukázal ako kvalitný režisér a natočil asi najlepší diel pôvodnej kirkovskej série.

Skrytá identita (2006)

Pôvodný film som nevidel takže s originálom porovnávať nemôžem. Film je teda výborne nakrúteným kriminálnym thrillerom so skvelými hercami (DiCaprio v čele), dobrou hudbou, skvelou kamerou a hlavne prepracovaným príbehom s mnohými zvratmi vrcholiaci nečakaným (viacnásobným...) záverom. Od námetu o mafiánskej skupine, ktorá nasadí špicla na políciu, ktorá urobí to isté a tieto krysy potom začnú pátrať jedna po druhej by sa to dalo síce čakať, okrem toho je však film prešpekulovaný až na kosť až človek nemá absolútne žiadne tušenie o tom, čo sa stane. A to si vzhľadom na dnešnú filmografiu zaslúži pochvalu.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Priame pokračovanie predchádzajúceho Star Trek filmu Khanov hnev. Efekty vzhľadom na tú dobu sú celkom kvalitné, herci sú samozrejme rovnakí (čo sa týka aj hereckých výkonov), kvalitou filmu je však samotný námet. Pri prvom pohľade sa môže zdať, že dej je iba priamočiary, nie je to však tak - dej je možno jednoduchý, prináša však mnoho dobrých dialógov (najlepší je záver), nápadov, dejových zvratov a tradične hlavnú myšlienku, ktorou je tentoraz priateľstvo Kirka a Spocka - Kirk kvôli záchrane priateľa poruší predpisy, vystaví nebezpečenstvu svoju loď, seba aj niektorých kolegov vrátane svojej rodiny... Príjemný sci-fi film, s celkom kvalitnými efektmi a (minimálne pre fanúšika série) zaujímavým príbehom.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Ambiciózny film spájajúci a konfrontujúci umelecké vízie hneď niekoľkých autorov (námet Rogera Watersa, hudba skupiny Pink Floyd, animácie Geralda Scarfa a réžia Alana Parkera) s obrovským množstvom myšlienok, nápadov a symbolov, často veľmi ťažko pochopiteľných a aj nepochopených (diktátorské scény), ktorý nám predostiera príbeh rockového speváka Pinka, pričom v jeho príbehu nájde každý divák niečo, s čím sa dokáže stotožniť. Či už sú to zamyslenia nad pretrvávajúcou fašistickou špinou v politike, nad vojnami, v ktorých zomierajú a sú ranení aj tí, ktorá sa ich priamo nezúčastnili, nad školstvom, ktoré nevzdeláva, ale vytvára prázdnu slepo nasledujúcu masu, nad pôžitkárskym životom plnom alkoholu a drog, ktoré človeka iba viac odťahujú od skutočného života, nad vzťahmi, ktoré strácajú svoje funkcie a - ako vyplýva z názvu - nad budovaním stien a múrov, ktoré nás majú ochrániť pred všetkými nástrahami modernej spoločnosti a ich nebezpečenstve, pretože nás robia neschopnými komunikácie a "pohodlne ľahostajnými" ku všetkému, čo sa v okolí deje, a to všetko vyjadrené textami Rogera Watersa, hudbou skupiny Pink Floyd, 15-minútovými animáciami a hranými sekvenciami, ktoré tvoria obrazový zvyšok filmu a úplne v nich dominuje Bob Geldof v hlavnej úlohe. Karikaturistické animácie Geralda Scarfa sú dokonalé svojím prevedením (často až drzým, perverzným a dosť silným), symbolikou a detailným spracovaním, hrané sekvencie s hudbou na pozadí sú svojím spracovaním nemenej účinné a tvoria kompaktný celok o fyzickom a mentálnom rozklade osobnosti pod váhou životných ťažkostí modernej doby. Film je tak svojím spracovaním aj posolstvom (o reálnych udalostiach, reálnych ľudoch, reálnych vzťahoch a reálnych príbehoch) výnimočný, veľmi temný, surrealistický, ťažký a depresívny, nie je pre každého a nie každý ho môže pochopiť. Vrátane samotného Watersa, ktorý, zdá sa (ako dokazujú jeho vyjadrenia k situácii na Ukrajine), na staré kolená takisto podľahol ideologicky jednostrannému ("pohodlnému") videniu sveta a stal sa "iba ďalšou tehlou v stene." (UPDATE 6. 3. 2024).

Poslední samuraj (2003)

Film o strete Západnej a Východnej kultúry podaný prostredníctvom ukážky historického obdobia Meidži, ktoré zobrazuje zmeny v celej japonskej spoločnosti a cez osudy amerického vojaka, pôvodne vyslaného vycvičiť armádu proti rebelujúcim samurajom, ktorý sa stavajú proti zmenám, zajatého nepriateľmi a objavujúceho krásy tejto kultúry... Výrazne zidealizovaný, patetický a z pohľadu Američana (a celkovo obyvateľa Západu) natočený film o cti, tradíciách a potrebe brániť svoju kultúru aj za cenu najvyššiu. Príbeh sa preto môže zdať ako nepravdepodobný a hlúpy, je však tak perfektne natočený, s výbornou hudbou Hansa Zimmera (určite jedno z jeho najlepších diel), perfektnou kamerou a exteriérmi, do posledného detailu prepracovanými bojovými scénami a dojemným záverom, že diváka okamžite pohltí, donúti ho zamyslieť sa a zanechá patričný emočný účinok. Zo samurajských filmov poslednej doby skutočný klenot.