Collateral (2004)

Na Collateral som sa tešil už veľmi dlhú dobu, a aj preto boli moje očakávania veľmi veľké. Nakoniec som však rád, že som sa nesklamal a očakávania sa naplnili. Mne na tom filme nič nechýbalo a myslím, že mal všetko, čo má správny thriller mať. Mal by som začať pekne po poriadku a začiatok si myslím, že najlepšie vystihol AGO, ktorý píše:Prvé minúty ma doslova hriali. Kombinácia upokojujúcich záberov na nočné L.A. a digitálnej kamery mi priniesla prvotriedny zážitok. A ja by som ešte pridal, že k tomu hrejivému pocitu pomáhala príjemná hudba a klasické songy. Celkovo sa prvá polovica niesla v takom pokojnejšom tempe so "zopár" vraždami, čo mi však nevadilo, oboznámil som sa s dejom, s postavami, s prostredím L.A. (a samozrejme s interiérom taxíka). Ale druhá polovica bola úplne o niečom inom. Napätie gradovalo, film bol trochu akčnejší, plný zvratov proti očakávaniu divákov, zakončená nezištným koncom. Tom Cruise spolu s Jamiem Foxxom boli skvelý, dobre sa na nich pozeralo a robili film lepším. U mňa patrí Collateral spolu s Bournom k najlepším akčným thrillerom za posledných pár rokov.

Policajti na baterky (2003)

To vôbec nebol dobrý film a je to len hanbou žánrov, ktoré sú tomu filmu priradené. Počas celého filmu som sa nudil, a to hlavne kvôli trapným pokusom o "vtipnosť" a nejakú-tú akciu. A to som maml doteraz Martina Lawrenca (po Bad Boys I, II a Blue streak) celkom rád. Ale toto...to teda nie!!!

Pár správných chlapů (1992)

Skvostná a dosť náročná dráma, pri ktorej by som chcel zložiť klobúk v prvom rade pred do detailu "premakaným" scenárom, ktorý nemal ani jedno hluché miesto a v druhom rade pred priam neuveriteľnými Tomom Cruisom a Jackom Nicholsonom.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Ako začať? Asi Mattom Damonom, ktrého mám ako herca (už od filmu Dobrý Will Hunting veľmi rád a v Kliatbe bratov Grimmovcov ma opäť raz potešil svojou účasťou vo filme. Tak isto ani Heath Ledger nesklamal a krásna Monica Belluci tu nedostala dostatok priestoru na dokázanie svojho hereckého umenia. Ale k samotnému filmu....Film mal krásnu výpravu, dej sa odohrával v rozprávkovom prostredí lesa a upršaných, zablatených dedín s polorozpadnutými drevennými chatrčami a konzervatívnym ľudom, čo navodzovalo tú správnu atmosféru. Dej bol zaujímavý, pútavý, značne fantastický, čo nemusí každému vyhovovať a niektoré ROZPRÁVKOVÉ veci boli poňaté dosť drsne či drasticky. Bezprostredné pocity z filmu boli dosť rozporuplné a nejednoznačné, ale s odpstupom času si uvedomujem, že to bol fajn film, ktorý si 4* určite zaslúži. Mierne ma však sklamal samotný záver (t.j. posledné 2 minúty filmu), ktorý po takom filme považujem za dosť nezvládnutý...Ale veď uvidíte sami! (A deťom, ktoré majú radi rozprávku o Perníkovej chalúpke a Červanej čiapočke, moc neodporúčam.:)

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Rozprávka Wallece a Grommit ma prekvapila výnimočne peknou, ale hlavne originálnou (alebo nie často používanou) "plastelínovou" animáciou (tie ústa a zuby nemali chybu). Ďalej by som chcel pochváliť tvorcov za to, že Grommitovi nedali hlas, čo v konečnom dôsledku pôsobilo oveľa vtipnejšie a niektoré scény, v ktorých si musel poradiť len posunkami a mimikou boli fakt super! Takže pekná rozprávočka so značnou dávkou akcie (vrátane toho efektného výbuchu) v posledných dvadsiatich minútach, ktorá dodala už aj tak dobrému, zaujímavému a mierne napínavému deju tú správnu atmosféru a napätie. A do toho všetkého nám hrala pekná hudba Hansa Zimmera. Takže niet čo dodať!!! Azda len toľko, že jediné čo sa mi nepáčilo a považujem za negatívum, bola podľa mňa nie veľmi pekná a vydarená postava Králikodlaka, čo však tvorcom popri ostatných plusoch odpúšťam.:)

Velmi nebezpečné známosti 3 (2004)

85 minút sústavných podvodov, intríg, sexu, preberania partnerov, trápnych a nezmyselných dialógov a v prvom rade úbohého deja v podstate bez pointy (ak to trápne "rozuzlenie" na konci nenazývam pointa). Zmena režiséra filmu určite neprospela, nakoľko prredchádzajúce dve časti boli pozerateľné...ale toto sa jednoducho nedá!!! Tento film si modré hodnotenie(keď píšem tento komentár tak má 37%) určite nezaslúži a sám sa čudujem ako ho vôbec dosiahlo!!! Pravdepodobne "vďaka" tým filmovým "fajnšmekrom" ktorý mu dali nezmyselné 3*, ba dokonca viac!!! Hanba!!!

Ostrov hrdlořezů (1995)

Tento film, okrem famóznej, krásnej dobrodružnej hudby Johna Debneya, ničím neoslnil ani neprekvapil. Naopak, "otrepaný" a málo pútavý dej spolu s nemožným a mizerným hereckým výkonom Geeny Davis pôsobili skôr ako zle stráviteľný brak. Ale každé započúvanie sa do krásnej hudby ma trochu ukludnilo a "prinútilo" dať konečné 2*. Avšak ako pohodvka na víkendový večer vcelku môže byť!!!

Ken Park (2002) odpad!

Fúúú! To bolo nepríjemné! Tak toto som nemusel! Toto sú len moje spontánne reakcie po skončení filmu. Ak by som však mal hodnotiť film ako taký (ak sa to tak vôbec dá nazvať) tak by som začal asi tým, že tu išlo o zobrazenie spôsobu života a životného štýlu americkej teenegerskej sebranky (aj keď v mnohých prípadoch to bolo až moc zveličené a prehnané a samozrejme že netvrdím, že tak žijú všetci americký teenegeri) ale kľudne by som uveril, že sú americké rodiny v určitých amerických štvrtiach, pre ktoré sú veci a ktoré tu mi pozeráme znechutene a s otvorenými ústami, úplne normálne! Najviac mi tak bolo zle (samozrejme až po masturbácii chalana priviazaného o kľučku dverí a mužovi v stredných rokoch, ktorý pije pivo pri močení) z toho, akú úctu a aký vzťah tam mali deti k rodičom (dokonca starým rodičom) a aj navzájom medzi sebou! Ako môže aj vôbec niekoho napadnúť, dať toľko svinstva do jedného filmu! Už ani neviem čo mám povedať, aby som vás pred týmto filmom varoval a odporučil vám si namiesto toho pozrieť nejaký film radšej z PRVEJ dvestovky, ako tuto z poslednej! P.S. Vôbec sa nečudujem, že bol v Amerike tento film zakázaný!

Sahara (2005)

Neveim, či sa snažil režisér toho ze tie 2 hodiny tak veľa stihnúť, ale hlavne v prvej polovici sa jednotlivé scény skončili skôr, ako vôbec stihli sačať. Tej spínanej prvej polovici chýbali všetky parmetre, ktoré by dobrý dobrodružný film mal mať. Nebola tam takmer žiadna akcia, žiadne dobrodružstvo a už vôbec nie nejaký ten humor. Nakoniec sa žalostné hodnotenie vyšplhalo aspoň na 2*, pretože druhá polovica a hlavne záver boli trochu viac dobroružne ladené. S konaním postáv som sa vôbec nestotžnil, nakoľko mi vadilo tá ich prehnaná "inteligencia", "bystrosť" a schopnosť triezvo uvažovať a vyriešiť nejakú situáciu za pár sekúnd bez najmenších indícií. Na toto klišé som si však už zvykol, lenže v Sahare bolo zastúpené veľkou mierou a kazilo už aj tak dosť mizerný umelecký zážitok.

Elektra (2005)

Legenda o Elektre pokračuje a po Daredevilovi prichádza Elektra ešte silnejšia a ešte nebezpečnejšia! V tomto pokračovaní komiksovky Daredevil sa režisér Bowman zaoberá najmä samotnou Elektrou, jej vnútorným životom, spomienkami na detstvo a smrť matky, jej vlastnosťami a fyzickými zdatnosťami (neviem či ju pri vyťahovaní sa jednou rukou ťahali nejakými lanami, ale ak to naozaj sama dokáže, tak je fakt namakaná...čo však nevylučujem, lebo veď tie ruky, to bruško, tá postava...to naozaj stojí zato). A podľa môjho názoru ju Jenifer Garner zahrala skvele a svojím hereckým prejavom vystihla charakter Elektry na výbornú (ona sa na takéto úlohy proste hodí). Ale aj tak mi ten film nesedel (už len preto, že mysteriózne filmy o ľuďoch s nadprirodzenými schopnosťami a hadmi vychádzajúcimi z tela moc nemusím), ale určite bola chyba aj v mizernom scenári a réžii, ktorá to už nijako nezachránila. A keďže Daredevil sa mi páčil viac a dal som mu 3*, tak Elektra mi vyšla len na dve.(Bože, ale tá Jenifer je super!!!)