• Krátkometrážní

Moonfall (2022)

Tak se nám Roland Emmerich zase pokusil zničit matičku Zemi. Už asi pošesté (Já fakt nevím, co s ní ten Němec má za problém). Tentokrát to ale dělá s opravdovým stylem, protože k tomu využije samotný Měsíc. V první řadě musím říct, že Moonfall je teda fakt strašná vykrádačka Mass Effectu. Ale hrome, ten Emmerich zkrátka umí bavit. Jasně, v logice příběhu jsou díry jak hrom, plus některé chování postav je vyloženě na facku. Ale mě to jeho hrdinské vyprávění o záchraně světa, které je jakoby stále zaseknuté v době na přelomu tisíciletí, stále pořád baví, holt si nemohu pomoct. Hlavní sympatická herecká trojice se dobře doplňuje, člověk zde ukojí svou morbidní zvědavost ze sledování zkázy z padajícího Měsíce, plus docela zde funguje i humor. Je to zkrátka klasická katastrofická Emmerichovka se vším všudy - žádný zázrak film, ale sleduje se to setsakramentsky dobře. I když je tedy pravda, že z toho pytle, do kterého patří třeba i Den poté, 2012 a druhý Den nezávislosti, patří spíše do té horší části. Rozhodně ale nemohu říct, že bych se u toho nudil.  Lepší 3*

Moonlight (2016)

Na rovinu - jsem pravdoláskař, gayů a lesbiček jsem se vždy zastával, plus rozhodně nehodnotím lidi na základě barvy jejich kůže. Ale strašně mě sere, že Oscara za nejlepší snímek získal nudný, přes čáru sentimentální a utahaný film patrně jen kvůli tomu, že hlavním hrdinou je homosexuální černoch. Akademie si očividně chtěla vyžehlit "průser" z minulého roku, kdy nenominovala žádného černošského herce. Až na působivou scénu z konce v restauraci většina filmu působila mdle. Ne, nebylo to nijak zvlášť špatně natočený, ale celkově se opravdu nejedná o nic fascinujícího, naopak, jedná se vlastně o dost těžký kolísající průměr. To už i ten La La Land si to zasloužil víc. O to víc mě to sere, že to získala tahle patetická chujovina a ne parádní a fungující Manchaster by the Sea. Svět filmu opravdu dokáže být někdy nespravedlivý. Slabší 3*

Moře klidu (2021) (seriál)

Velice pečlivě natočená a atmosférická sci-fi, která svým stylem strašně připomíná to nejlepší z prvních dvou Vetřelců. The Silent Sea si dává v počátečních epizodách hodně záležet na tom, aby diváka udržoval v konstantním napětí. A to zcela jednoduchou metodou. Na divákovy otázky neodpovídá přímo. Pouze mu nechává dostatečné množství informací na to, aby si na ně alespoň částečně odpověděl sám. Mimo jiné mu představí bandu poměrně zajímavých a dobře pamatovatelných hrdinů, u kterých během scény "útěk na stanici" v první epizodě uvažujete, kolik z nich se vlastně vrátí zpátky se zdravou kůží. Výsledkem je tak velice slušná sci-fina, které se však v poslední čtvrtině trochu začne rozpadat logika. V pozdějších chvílích, kdy už jsou mnohá tajemství odhalena, by taky neuškodilo větší tempo. Ale i tak se na to po celých těch osm epizod kouká moc dobře. Korejci zkrátka umí. A jsem moc rád, že si toho už konečně pořádně všimli i Amíci. Průměrné 4*

Moulin Rouge (2001)

Naposledy jsem to viděl tak před 10 lety. A ještě před tím jsem už uměl nazpaměť celej soundtrack. A byť jsem jako malý vůbec nerozuměl slovům, uměl jsem je skvěle napodobit. Po včerejším opětovném zhlédnutí se můj názor nemění... je to vyložená pochoutka jak pro ucho, tak i pro zrak. Nicole Kidman snad nikde nebyla tak vznešeně sexy, plus při poslouchání hlasu Ewana McGregora člověk dumá nad tím, proč se sakra nevydal taky po cestě zpěváka. Je prostě božskej. Rejža Luhrmann je tím svým stylem takovým muzikálovým Tarantinem. Těšim se na ten jeho Bronxovej seriál! Průměrných 5*

Mrtví neumírají (2019)

Jarmusch holt není režisér točící filmy pro masy. Pokud od něj lidé očekávali nadupanou a vzrušující zombie jízdu po vzoru Wrightovo Soumraku mrtvých, očividně jeho filmografii příliš neznají. The Dead Don´t Die je v podstatě jedná velká bezdějová pohodička v poklidném městečku, které se nevyhne hrůze zombie apokalypsy. Stejně ale jako v jeho upírském snímku Přežijí jen milenci, kde by zas člověk neměl očekávat žádné krvesajné hody, tak i zde ať člověk nečeká, že film ho bude mučit napětím od začátku až do konce. Prostě přijdou zombíci a obyvatelé městečka se s tím pozvolna (někdy až vyloženě nonšalantně) pomalu vypořádávají. Ten Jarmuschův podpis na tom je fakt viditelný - kvalitně napsané a vtipné dialogy, pomalé tempo, fungující atmosféra. Nemluvě o geniálním duu Bill Murrey a Adam Driver, které by si zasloužilo svůj samostatný film. Jim si tím v podstatě tak trochu dělá srandu ze všech těch zombíkařin, které v posledních letech začaly tak hojně vznikat. Určitě ne nejlepší jarmuschovina, ale pro skalního fanouška to bude pravděpodobně příjemné pokoukáníčko. Slabší 4*

Mumie (2017)

Pamatuji si, že i samotný trailer tak trochu předvídal, že o žádný unikátní zážitek asi nepůjde. No... a měl tak nějak pravdu. Tím nechci říct, že by film nebyl zábavný, vůbec ne, některé sekvence jsou docela cool, nicméně člověk zde vlastně neuvidí nic nového. Je to prostě všední akční tom cruiseovina, kde Tom Cruise "tom cruiseuje". Všichni víme, co to znamená. Neříkejte, že ne! Samotná holčina-Mumie je ale povedená. Byť má snad všechny příznaky hloupého záporáka, který si se vším dává strašně načas, šel z ní docela strach a respekt. Navíc byla i docela hot. Hej, nesuďte mě! I nemrtvé mumifikované ženy mají očividně něco do sebe. Občas hloupé jednání a nelogické dialogy hl. postav jsou také další aspekty, které bohužel kvalitu filmu degradují. Ve výsledku se jedná o dost průměrnou podívanou, kterou si člověk možná užije, ale nijak ho neoslní. Otlučené průměrné 3*

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Thor a Valkyrie to nezvládli. Naprosto chápu, proč je dali zas k sobě. I přestože to jsou zde oba vcelku nezajímavé charaktery (on přehnaný ňouma, ona votravně ve všem dokonalá), chemie je mezi nimi dobrá, ale celkový dojem z filmu to nezachraňuje ani náhodou. Noví Muži v černém se sice opět vytasí s pitoreskně vyhlížejícími emzáky, vychytanými zbraněmi, charakteristickou hudbou, atd., ale kouzlo z původních dílů nezachytili ani náhodou. Vizuálně dobrá a vcelku zábavná podívaná, plus dobrý jiskření mezi oběma hlavními postavami, jsou asi hlavními pozitivy, jinak je vše na těžkém průměru až podprůměru. Sakra, ani vtipný to nebylo. Muži v černém nebyli vtipní! To je prostě selhání jak hrom. Nemluvě o tom, že každý předešlý díl měl výrazného hlavního padoucha, tady je to dost slabota. Celkově je ten film takový nemastný, neslaný. Neumí do sebe vtáhnout, ale ani pořádně naštvat. Nejde si s kamarády povídat o tom, co byly naše nejoblíbenější scény, ale ani s nimi nejde si na film pořádně zanadávat. Slabší 3*

My (2019)

Tak. A teď jsem teda fakt zpruzenej. Během první půl hodiny jsem měl pocit, že koukám na něco od znovuzrozeného Kubricka - hrůzostrašná atmosféra, vynikající práce s hudbou a zvukovými efekty, plus titulkové intro, ze kterého fakt mrazí. Ten film mě děsil. A opravdu senzačně. A já si říkal, že jestli to takhle pojede dál, s chutí tomu plácnu 5*. Ale pak se z tý hrůzný krásy rychle stala "home invasion" vyvražďovačka, která sice má velice originální námět, ale napětí bylo rázem fuč. Nepomáhá tomu ani velká přemíra vtipů, kterých je plno i během dramatických a děsivých sekvencí. I když mnoho z nich bylo docela povedených, hrozně to narušovalo onen pocit děsu a napětí. Vidět to bylo taky na lidech v kinech, kteří v důsledku toho se pak smáli i situacím, které vtipné vůbec nebyly. Jordan Peele je neskutečně talentovaný režisér a obstojný scénárista, který evidentně hororům rozumí. A fakt bych byl rád, kdyby jednou natočil opravdu poctivou atmosférickou děsařinu bez přemrštěných fórů a akce bez napětí, protože to, co předvedl v té první půl hodince, je opravdu naprosto mistrovský hororový počin. Fakt mě hrozně zklamalo, že z toho pak sešel. Je to ale zábavný, má to originální nápad s pár slušnými twisty, plus natočený je to hezky. Ale to zklamání je prostě příliš velký. Sorry. Lepší 3*

Nadějná mladá žena (2020)

V podstatě film o #MeToo (zabalený v revenge edici). Který se ale mně, velkému kritikovi téhle kampaně, velice líbil. To jsou mi věci! Promising Young Woman může na první pohled působit dojmem psychologického dramatu, čímž také částečně je, ale zároveň se honosí kabátem mrazivého thrilleru, který byl v některých chvilkách nečekaně napínavý. Film divákovi představuje děj, jehož hlavní motiv (určitá tragická událost) je vyjevován po kouskách, díky čemuž si snímek dobře udržuje divákovu pozornost z čiré zvědavosti z toho, co přesně se vlastně stalo. Zároveň má ale lehce temnou a tajemnu atmosféru, během které se ono napětí dá vyloženě krájet. Hodně tomu pomáhá i skvělá Carey Mulligan, která se právě stala mou oscarovou favoritkou za nej. ženský herecký výkon. Pokud znáte Chan-wook Parkovu trilogii o pomstě (filmy jako Old boy, Nebohá paní Pomsta), tak zde najdete pár podobností - dobře napsaná hlavní postava, jistá nepředvídatelnost, náhlá změna stylu a ducha filmu, atd. I přestože se tam některé postavy chovaly poměrně nelogicky, tak je film ve výsledku velice slušným a dobře natočeným revenge thrillerem, který stopro stojí za zhlédnutí. Tu MeToo problematiku sice pokryl krapet povrchně, ale vlastně to funguje. Aspoň to pro nás chlapy je poučením, že když chceme sbalit holku, neměli bychom jí kvůli tomu opíjet. Průměrné 4*

Nadosmrti (2021)

Během prvních 20ti minut jsem měl chuť si z té nudy a utahanosti vystřelit mozek z hlavy, ale následně přijde velice příjemný a překvapivý obrat, který mi zabránil vytáhnout tu pistoli ze šuplíku. Till Death je z nějakého důvodu klasifikován jako horor, kterým však není ani trochu. Je to zcela čistý a nezaměnitelný thriller, který se může chlubit slušnou kamerou, občas napětím a hlavně i dobrým námětem, který je hlavním tahounem celého filmu - Megan Fox je v zasněženém domku uprostřed mrazivého ničeho želízky připoutaná k mrtvole svého manžela, přičemž v celém domě není absolutně nic, čím by si dopomohla se od něho odpoutat. A tak divák sleduje nasranou hlavní hrdinku, která za sebou přes celý dům táhne mrtvolu svého "milého", jak se snaží z téhle lapálie zoufale dostat. V poslední třetině se ale do hry zapojí další záporné postavy, čímž se z filmu rázem stane lehce banální house survival podívaná, která už však nemá ono skromné kouzlo toho hlavního nápadu. Je to škoda, protože části, kde je jenom připoutaná Fox, dodávali filmu na originalitě a jedinečnosti, byť samozřejmě chápu, že utáhnout to na 90 minut tak, aby to neztratilo napínavost, může být velká výzva. Ale režisér evidentně umí točit, tudíž si určitě mohl dovolit být krapet odvážnější. Ve výsledku vcelku slušný thriller, který však nevyužil dostatek svého potenciálu, který se skrýval právě v onom zajímavém námětu. Lepší 3*