Hong Kong Nights (1935)

Prostě nádhera. Ušlechtilí bílí Američané v bílých oblecích a tropických helmách klidně nakopnou kuliho, když netáhne rikšu správně, archivní záběry z Hongkongu z 20 let slouží jako pozadí pro natáčení ve studiu Mack Sennetta v Kalifornii.  A Wera Engels, která uspěla v UFA filmech a odjela natáčet do Kalifornie (sen Lídy Baarové) se právě chystá na návrat do Evropy, kde ale nezůstane dlouho.

Danger Route (1967)

MNě, jakkoli s Karlosem obvykle souhlasím, to přišlo o špetku lepší. Ano, je to takový úsporný klon BOnda, komedie tedy podle mne ani v nejmenším, ale Richard Johnson je jako unavený a lehce opotřebovaný necharismatický agent docela slušný, Cowleyho jsem viděl s chutí a hlavně ty holky tady, 25letá krásná liberecká rodačka Barbara Bouchet,  stejně stará Carol Lynley (Poseidon Adventure), se zajímavými lícními kostmi a vedle nich o 11 let starší kdysi hvězda Diana Dors, tady hrající přesně sebe, už trochu moc oplácanou stárnoucí blondýnu, lehce vulgární. Mezi nimi věkově Sylvia Syms, jedna blondýna vedle druhé, bohužel všechny celou dobu oblečené (což mne udivilo zejména u BB, která v Itálii běhala nahá velmi často a slušelo jí to). Zápletka je rutinní, střílí se málo, spíše ruce, ano.

Looking for Lust in All the Right Places (1984) odpad!

tři idioti a horda silikonovejch čúz, falešné vzdychy postsynchronem mimo rytmus dechu. Tedy tři mládenci před svatbou se ještě jedou pobavit. no.

Palácio de Vênus (1980)

tak k odpadu nevidím nejmenší důvod, hezké exotické prostředí, pár pěkných holek ne běžného typu, žádné silikony, zdá se mi. Určitá stylovost tu je taky, zákazníci jsou fakt úchylové, některé nápady nestandardní - zvonit přitom na zvon je síla.

Help Wanted (1939)

Film z MGM série 23 příběhů na téma Zločin se nevyplácí. Temný příběh zručně režíroval slavný Fred Zinneman (V pravé poledne).. Jen dodávám, z obsahu mi to vyhodili. Je to dobře udělané, ale  žádná sláva.  Ale to téma zajímavé je, jak vydělat na zprostředkování práce.

Kde je Beta? (1972)

Pro mne k ničemu, taková intošská hra na hlubokomyslné poselství - cituji  - José Carlos Avellara, který ve filmu viděl paralelu v narativní konstrukci komiksů: „Protože se komiks nepohybuje v tradičních narativních konvencích, je téměř vždy spojován s stavu svobody, ke svobodnému způsobu života, harmonickému světu bez kompromisů. [...] Starý zvyk natáčet filmy se stereotypními postavami, umisťovat do nich zrcadlo ctnosti a do jiného zrcadlo zla, vytvořil v publiku neřest nalézat smysl všeho přímo v hrdinově řeči a chování. , je to sdělení autora. To je přesně důvod, proč se lidé tu a tam rozčilují nad tímto zdánlivě nesmyslným tvrzením, že ve filmu byste neměli hledat poselství.“ připomnělo mi to několik věcí, jednak stejně prázdné poselství mého milovaného Altmana - Kvintet a ta kolonie mi připomněl i hippie komunitu v Easy Rider. Hvězdičku dávám za myšlenku promítání ruční promítačkou na kličku, jakkoli je to fyzikálně asi pitomost, je to milé.  Jinak nikdo nic nevysvětluje, neví, postavy v několika scénách střílejí aniž by nabíjely, nebo nesly nebo vezly nějaké náboje, asi jakási nekonečná henryovka.

A Man Alone (1955)

Je to naprosto klasický minimalistický western, asi jako V pravé poledne. Máme tady stíhaného muže, s těžkým životem, který musel zabíjet, traumatizován vraždou otce (jak novátorské), Upadne do podezření, z obzvláště hnusné vraždy včetně dítěte, i když jen jemně naznačení, i tak na padesátá léta drsné. O hrůzo), což na něj shazuje skutečný padouch (fuj, stříli do zad, ve westernech vždy vyhrazeno pro nechutné zločince) a jeho najatý zabiják. K tomu krásná mladá blondýna a romantika. Prostě opět jako High Noon, jenže Gary Cooper je o kousek ještě lepší než Ray Milland, i když i toho mám rád a neuvěřitelně až bych řekl dechberoucí krása profilu Grace Kelly je o hodně lepší než nabízí Mary Murphy, jakkoli nebyla špatná (i když v některých záběrech mi přidala starší než na těch 24). No a padoucha zase tady máme lepšího, protože Lee ven Cleef už v necelých třiceti byl zabiják par excellence, nad něho nebylo. Takže za ty dva jsem přidal po půl hvězdě, jinak by to byla trojka.

3x denně kapku rosy (1981) (TV film)

předlohu neznám, ale jestli je takhle klišoidní, tak mi to ani není líto.  Paní Vančurové to velice sluší, pak Žák tehdy uměl hrát asi jako Miroslav Etzler, tedy vůbec ne, ale u něho se to časem, zlepšilo. Pan Pelzer dostal trochu větší prostor než obvykle a je docela dobrý. Jen je to tak strašně banální, pomalé, na začátku 80.tek už byly i lepší věci. Nuda nuda. Jedině jako dokument historie genderových nerovností, když jí manžel vyčítá, kdo je tady v rodině ženská, aby vyjasnil, proč se nestará o dítě, to je po 40 letech docela srandovní.

Z jiného těsta (2023) odpad!

vymknuta z kloubů doba šílí. No a hodně filmařů umí točit přesně to, co po nich chce strana, nebo vláda, nebo aktivisté (nehodící se škrtněte) a umějí jim velmi hezky zaplout do některého tělesného otvoru. Sebrat dotace, honorář, ceny, nebo  nedávno dokonce státní vyznamenání, a já nevím co. Fuj. Kryštof-Veselý kdysi zpíval Od všeho kousek, od všeho trošku (hodně dávno). Tohle je totéž - diverzita je Bůh a já se mu budu klanět a od všeho dám kousek - něco muslimů, něco LGBT, neco nábořenských mýtů, něco esoteriky (myslím, že také). Že to nedává smysl a šustí papírem? So what? je to cool. ,

Friday the Thirteenth (1933)

Hezký námět, který ani tak nezestárl, Pěkná Jessie Matthews a na křesle režie solidní Victor Saville dávají docela kvalitní dobový britský film, Londýňané asi budou mít radost i ze zachycení starých lokací,  jako já mám u filmů z Prahy, naposledy jsem si to uvědomil u Slečny od vody, kde jsou staré Vršovice a původní Podolí.