Hĺbkový rekord (1985) (TV film)

Po prvním dílu si myslím, že to není nijak špatné a Mikuláš Huba je jako obvykle vynikající, jasně - zdraví se soudruhu, ale to bylo pravdu normální v té době, důraz na dělnické prostředí a zlepšovací návrhy je taky dobový, ale současně to není vyloženě schematicky ploché. Přece jen je to už za Gorbačova a Slovensko bylo ve druhé polovině 80. let výrazně méně ortodoxní než Čechy a Morava. A pan Párnický okolo tohoto mini seriálu natočil Južnou poštu a Káru plnou bolesti, což jsou oba velmi dobré filmy. Uvidíme jak se to dále vyvine.

Dým bramborové natě (1976)

Jen drobný kontextový dodatek pamětníka - František Vláčil svedl velký a nakonec naštěstí vítězný boj o návrat Rudolfa Hrušínského na plátna čekých kin. Po několika letech normalizačního zákazu za podpis 2000 slov v roce 1968 (tuším), nebyl od roku 1970 do roku 1976 obsazován (v roce 1971 měl ještě několik televizních rolí, pak ani to ne, v celém roce 1972 jedinou roli v Oáze (což byla Brynychova koprodukce se SSSR, kde se to asi Toman bál zakázat, z televize ho Zelenka vyhnal a pak 73 74 75 76 v televizi nic ve filmu nic. V nejlepších hereckých letech. Jak jsem slyšel, F Vláčil si jej pro tuto roli vyvzdoroval, i když tím riskoval, že také nemusí točit sám. Tím přestal být RH personou non grata a už zase mohl ve filmech hrát. . O to, že je to nádherný herecký (gabinovský) výkon, se asi nelze spořit. Film vůbec výrazně dobově vyčníval a zahájil jistou revitalizaci kvalitního filmu ve druhé polovině sedmdesátých let.

Garfield ve filmu (2004) odpad!

Gartfielda jako komiks miluji, považuji za jeden z absolutně nejlepších, s obrovským smyslem pro humor a nadhledem. Tak to asi a stačí jako zdůvodnění, proč je tohle pro mne odpad. Prostě tohle není Garfield, je to marketingové parazitování na známé značce, asi jako u nás Taková normální rodinka v kinech. Vůbec to nedodržuje poetiku předlohy a charaktery hrdinů.

Kačer Howard (1986)

Taky nevím, proč je to považováno za špatný film. Spíše už chápu, proč propadl, pro US komiksové milovníky je nesrozumitený (srovnejte si, co vše se odehraje třeba v Supermanovi a tady, kdo to má sledovat, WTF?) , pro děti je ke konci dost strašidelný až brutální. Vtípky při přenosu ze světa do světa jsou bezva, 4 zlaté maliy ? jen mi to potvrzuje, jak se masově šíří odsudky o filmech a jak jim podléhají další a další. Podobně nechápu, proč by měl být tak špatný Meteor. Howard podle mne doplatil na žánrovou neujasněnost, ale je to film podceněný, tedy ve světě, myslím, že na ČSFD má co si zaslouží a já tu čtvrtou hvězdičku dávám spíše ze vzdoru, jinak 3,5

Člny proti prúdu (1981)

Jen a jen za dvacetiletou Zlatu Adamovskou, která je moc pěkná. JInak klišé

Opera ve vinici (1981)

Škoda, že to pan Merta, který to celé vymyslel a hodně chtěl natočit, nedostal. Ale ono by to bylo i tak hodně těžké natočit tak konfliktně jak to bylo naplánované. Pan Jireš to pak rukou zkušenou ohobloval, osmirkoval, ohladil a vyleštil, aby hrany nebyly a příběh pěkně hladce klouzal. Tak to také zůstalo. Na druhé straně, protože to byl pan Jireš, tak tak nemáme ani SSM, ani moudrou stranickou organizaci, aby zase nepomlouval příliš. Jde spíše o to, co to původně mělo být a že výsledný tvar je takový trochu kočkopes. Herecky je to ovšem vynikající, všechna čest.

Trhák (1980)

Spousta geniálních vtipů, řada vynikajících herců, ale taky ještě o hodně větší spousta idiotských písní, neorganicky zasazených do příběhu, Olga Blechová, Helena Buštíková, nedokážu, fakt ne. Udělal jsem si z toho sestřih, který je o natáčení filmu a moc se mi líbí, ale tady páně Podskalského písničková manie podle mne příběh zabíjí.

Slunce, seno, erotika (1991)

zcela vědomě dvě hvězdičky za jednu víceméně sociologickou záležitost, která je pravděpodobně zcela neúmyslná. Totiž za dobové zachycení toho, jak se mnozí naši spoluobčané chovali na začátku devadesátých let v zahraničí, kam mohli konečně vyjet. JInak je to velmi špatné, ale pořád to není odpad, ten si jednak i pan režisér ještě schoval, jednak tu pořád zůstává docela slušné řemeslo, byť ve službách velmi upadlých. Stačí porovnat s trháním fialek dynamitem, divokým pivem, ještě větším blbcem a podobně.

Eden (2005) (seriál)

Zlatá karta jako pilot mi přišla velmi slibná, jisté tři hvězdy, možná ... říkal jsem si, ... No tak z toho mne pan Nikolaev and Co. rychle vyvedli. Hlavní herecké dvojice mi bylo líto, že se museli učity tyto dialogy.

V hlavní roli Oldřich Nový (1980)

Jak zde již jiní řekli, jádrem pudla je Vladimír Čech - jeden z nejprodejnějších (čímž se netajil ani před mladými zájemci o film) režisérů ("Mám mladou milenku, potřebuju prachy, natočím za ně cokoli) tady převzal film, který mnozí odmítli, protože všichni věděli, že by ho měl dělat a vymyslel ho pan Suchý, ale podepsal = nesměl. Pan Čech tedy nebyl žádný Vojtěch Trapl a někteří možná další, kteří to sna dmysleli poměrně upřímně. Film mu byl zcela cizí, odflákl ho jak se dalo, šlo jen o honorář. Škoda, tohle si Oldřich Nový opravdu nezasloužil. Vyhněte se obloukem a nakoukejte dnes snadno dstupné originály, stojí většinou za to.