Forman vs. Forman (2019)

Každých pár let se objeví nový dokument o Formanovi a co si pamatuju, tak všechny mají stejnou struktury, postupná rekapitulace díla. Stejnak je tomu i v tomto dokumentu, ale nijak mě to nepohoršuje. Je pravda, že snad téměř vše jsem již někde slyšel a ani strukturou není dílo nijak inovativní, nicméně postava Formana je tak výjimečná, že film nenudí. Co se týče záběrů, tak ty mi naopak přišly nové, které jsem zatím nikde neviděl, nejzajímavější je část než se Forman dostal do USA (rozhovory z Cannes, New Yorku, atd.).

Bitva u Midway (2019)

Tak konečně po dlouhé době velký válečný film, jen škoda že v něm nefunguje skoro nic od scénáře až po digitální triky. Bere se to strašně vážně až je to často nezáměrně vtipné, snad každá obecně známá kýčovitá scéna je zde k vidění. Na druhou stranu je to velkofilm, který neurazí a nikdy nespadne do totální frašky, v kombinaci s gigantickou výpravou je to film, který celkem pobaví a za pár měsíců na něj zapomenete.

Outsider (2020) (seriál)

Skvěle obsazené a vizuálně natočené, škoda jen že od třetího dílu to hodně sklouzává ke kýči a předvídatelnosti. Na zkrácení dlouhé chvíle je to velmi dobré.

Maják (2019)

Racek - Klacek.

Terminátor: Temný osud (2019)

Po letech konečně Terminátor, který neuráží diváka svoji stupidností (která často vycházela z přílišné překombinovanosti). Škoda že příběh není moc originální a že Grace s Dani jsou tak nezajímavé (ačkoli je vidět že u Grace se snažili vytvořit nějaký větší oblouk s Dani). Pro mě překvapivě je to dost vtipné, zejména Arnold perlí na téma rodinného života. Akce ujde, délka se zvládnout dá. A Linda Hamilton vypadá trochu jako Mark Hamill, asi podoba vychází z podoby příjmení.

Toman (2018)

Doslova český velkofilm, jak výpravou a obsazením, tak i délkou. Bohužel však zajímavé prostředí, které vypadá velmi věrně dost udusil děj a jeho tempo. Příběh který se odehrává na pozadí ne tolik znamého období mezi lety 1945 - 1948 je doplněn nezáživným děním, které se skládá zejména z představování nových postav (jejichž příběh je uzavřen až v medailoncích na konci filmu), politikaření (které nemá nějaký šmrnc, neboť moc nevíte kdo je co zač a o co mu vlastně jde) a osobního života Tomana, který byl prohnaný a všemi mastmi mazaný (prostě svině), ale i tak nudný. Zpracování a Macháček si zaslouží palec nahoru, děj už je spíš tak jako "eeááách".

Pohled zevnitř: Severní Korea: Tři Kimové (2018) (seriál)

Velmi podařený dokument, zejména oceňuji komplexnost informací v souvislosti s jejich srozumitelností. Nijak glorifikující a zároveň demonizující dokument ukazuje dynastií Kimů takovou jaká je - což je důležité zejména v dnešní době kdy dochází k obnovování vztahů mezi Koreou a západem. Někomu se může zdát že se KLDR mění k lepšímu, pravda je však taková, že s jaderným arzenálem můžete na západní státy tlačit snadněji. Nadprůměr a spokojenost.

Predátor: Evoluce (2018)

První polovina příšerná, druhá taky. Předchozí díly si pamatuju jen matně, ale pamatuji si že béčkovost byla přítomná všude, takže tady jsem neměl v plánu za ní strhávat body v hodnocení. Podle mě si tvůrci mohli vybrat mezi dvěma možnosti, udělat drsný akční film, béčkový, který bude plný akce na úkor dialogům a snahám budovat hlubší mytologie. Bohužel si vybrali možnost udělat film, který je z poloviny nudně upovídaný a z druhé plný hloupé a povrchní mytologie. Navrch k tomu digitální efekty vypadají mnohdy velmi špatně, což bych u tak očekvávaného filmu nečekal. Jak to mají s pokračováním netuším, ale Predátor má slušně nakročeno do kategorie v níž se nachází filmy série Vetřelec vs. Predátor.

Pohled zevnitř: Nejhorší ruská vězení (2011) (TV film)

Ruská propaganda na téma udržování pořádku a bezpečnosti.. parafráze "prý dochází k týrání vězňů, žádný si nám ale na nic nestěžoval". Sonda poměrně zajímavá co se týče prostředí, nutné však brát s rezervou vše co je řečeno.. přece by Rusko samo dobrovolně sebe neukazovalo ve špatném světle. Jo a abych nezapomněl, pobavilo mě "a když se zabijí, máme pak špatné výsledky".

Rudí prezidenti (2018) (seriál)

Jeden z nejlepších dokumentů, jak svým zpracováním tak tématem, které jsem takto zpracované ještě neviděl. Mimochodem úvodní znělka opravdu velmi výrazně připomíná znělku z House of Cards.