Hon na lišku (1966)

Geniální Vittorio De Sica a geniální Peter Sellers se sešli, v jak jinak než geniální komedii, ve které si oba střihli roli režiséra. Sellers svým výjimečným talentem utáhl nejeden film, ale tentokrát to není potřeba. Scénář je plný břitkého konverzačního humoru, komické scénky jsou skvěle propracované a nad výkony ostatních herců nezbývá než zatleskat. Jmenovitě Victor Mature byl nezapomenutelný. I když je pro mě Peter Sellers jeden z nejlepších komediálních herců dějin, tak tady posunul hranice svojí extratřídy zase o kus dál. Woody Allen kdysi řekl, že celý život vykrádal Groucha Marxe. U tohoto filmu jsem měl pocit, že to není jeho jediný vzor. Výborný film.

Tomorrow, When the War Began (2010)

Naivní australská variace na Rudý úsvit. Parta osmi puberťáků zapomenutých za nepřátelskou linií se snaží porazit invazní armádu pochodující do jejich země. A kupodivu ne v soutěži krásy, ale pomocí propracované guerilly. Scénarista si s bojovými vlastnostmi obou stran nepěkně pohrál. Kdyby byli okupanti tak neschopní, tak nezvládnou ani vojenskou přehlídku. Na druhou stranu, kdybych měl takových osmnáctiletých krasavic celou divizi, tak projdu světem skrz naskrz jako Alexandr Veliký. Film se snaží i o určitý emocionální přesah a poselství o nesmyslnosti války, ale zoufale v tom selhává. Přesto se nedá říct že je špatný či zbytečný. Jak snímek, tak série knih podle kterých byl natočen míří na mladé publikum a z jejich pohledu by měl být posuzován. Nakonec dobrá zpráva, většina čerstvě zletilých vojáků přežije i do avizovaného druhého dílu.