Líná zátoka (2016)

Zábavná fraška plná klaunovského humoru a krásnych absurdít. Herci si to užívali a ja spolu s nimi. Je to natoľko prestrelená karikatúra, že odoláva "hlbokej" analýze. Ak vôbec niečo v tomto duchu naznačuje, tak to, že urputné myslenie v kategóriách ako buržoázia, proletariát, ľud, byrokracia je už samé o sebe karikatúrou reality. Pokusy, tu v komentároch, to len potvrdzujú. Záverečný odkaz na Benjaminovho ( a tiez Kleeho) lietajuceho Anjela histórie (Angelus Novus) im ušiel. Mňa to úprimne rozosmialo a nemá zmysel vôbec špekulovať, prečo ho uzemnil práve vojak. Naozaj. :D

High Life (2018)

Claire Denis sa s tým opäť nesrala a ponúkla čistokrvný film. Vyhla sa rozprávačským klišé a interpretáciu, ako takmer vždy, nechala na divákovi. Zmätené komentáre tento "zákerný" postup potvrdzujú. Emocionálne bomba a tematicky náročná, ale zábavná, skladačka. Myslím, že Švankmajer by sa pri mnohých scénach veľmi dobre bavil. A nielen on.

Pozice dítěte (2013)

Na tomto filme si cenim jeho otvorenost. Nemoralizuje, nehodnoti, vsetko toto nechava na divakovi. (Staci si precitat komentare tu na csfd a hned je to jasne.)

Můj pes Killer (2013)

Mozno to ziskalo nejake ocenenie na medzinarodnom festivale, ale len preto, ze anglicke titulky boli o dve triedy lepsie, ako originalne dialogy. Plus to ma 'zavaznu tematiku' tak mu vsetci prepacuju nedostatky a bezduche napodobnovanie modernych filmovych vzorov. Zvuk bol VSMU strasny a vykon hlavneho hrdinu, co tak ospevuju... No, poviem to takto: lepsie by to zahral aj ten jeho pes.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Trojdielna miniseria na pomedzi sci-fi, popkultury, dramy a ciernej komedie. Nespominam si na ziaden iny serial ci film z poslednych rokov, ktory by lepsie mapoval modernu spolocnost, jej technologie a techniky, nez tieto tri kratke filmove metafory.

Achiwa Ssipak (2006) odpad!

"Popmoderna" bez presau jednoducho nestačí...

Čtyři lvi (2010)

Film, ktorí má za úlohu šokovať. Rúbe bez bázne a hany do každého fanatizmu a dogmatizmu, ktorý sa dostane do hľadáčka kamery. Gro tvorí spiaca bunka britskej Al Kaidy, no ušetrené neostanú ani mánie západného sveta. Výsledkom je nepochopiteľná a absurdná fraška. Čo je pri takejto téme, kde si každá strana myslí, že má pravdu a všetko jej je jasné, ten najvýstižnejší príspevok do neexistujúcej diskusie.

Vexille 2077 (2007)

Neskutocne naivne. Nadej pre 21.storocie lezi v uplne inych vodach. Treba precitit ghost in the shell.