Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Asi najtazsie je presvedcit niekoho, ze BSG nie je taka geekovina ako sa zda na prvy pohlad. Odporucam kazdemu koho zaujimaju postapokalypticke story, Oplati sa vypocut si aj podcast Ronalda D. moora, ktory si dal tu namahu a takmer pre kazdu epizodu vytvoril commentary.

Casablanca (1942)

Moja prva velka filmova laska. Mozno to nie je dokonaly film, a ta stipka originalnosti na konci bola vytvorena skor nahodou ako umyselne, ale Casablanca pre mna predstavuje film, ktory ma u mna miesto hlavne pre svoje chyby. Ma ale skvele postavy - Bogart je prototyp "idealneho" filmeho drsneho chlapa - neodolatelne cynicky na povrchu ale milujuci vnutri, Bergmanova je krasna. Zaroven sa nezabudlo na vedlajsie postavy ktore su vtipne, tragicke, charakterne iba do urcitej miery...

Čtyři lvi (2010)

Aaaa, tak ako ma na zaciatku roku milo prekvapilo "In the loop", "Four Lions" je rovnako kvalitny pocin. Skvela komedia, nabita gagmi, ktora ale pojednava o vaznych temach. Isto odporucam!

Holky z naší školky (2007)

Velmi vtipne, velmi britske, velmi absurdne. Bonusove body za 'mancandies' - Colin Firth, Russell Brand, Stephen Fry a dokonca Everett maskovany za Camillu Parker-Bowles :D co chciet viac.

How to Be a Serial Killer (2008)

Odporucam ako double feature s Man bites dog /1992/, neverim ze tvorcovia tohoto filmu nevideli tuto francuzsku perlicku. Obe sa snazia s nadsazkou prezentovat seriovych vrahov ako scasti charizmatickych energetickych mladikov. Oba filmy vyuzivaju kvazidokumentarne techniky a v oboch pripadoch sa to skonci - povedzme "zle".

Humpday (2009)

Pre mna je to fascinujuca zapletka, ktora studuje muzske ega v akcii - dvaja byvaly najlepsi priatelia sa po dlhom case opat stretavaju a zistuju ze sa ich zivoty naoko uberaju radikalne rozdielnymi smermi - jeden si planuje rodinu, druhy zije v bohemistickom svete plnom umelcov, a seba vidi ako neviazanu kreativnu dusu. Pocas jednej noci sa pod vlyvom rozhodnu vytvorit "artproject" - porno, v ktorom prelomovo ukazu dvoch heterosexualnych muzov pri sexualnom styku. Z pociatocneho dokazovania machizmu, v ktorom si chcu dokazat, ze ani jeden nie je slaboch a nevykraca zo slubu, sa ukazu hlbsie motivacie. Ben si chce dokazat, ze aj ked nanho doma caka verna manzelka, nie je len typicky poslusny manzel, nezapada do formicky idealneho sucheho chlapa a vie spravit aj nieco uplne necakane a odvazne. Andrew sa obava, ze aj napriek svojemu bohemskemu zivotu a imidzu liberala s otvorenou myslou, vovnutri sa stale skryva kus priemerneho chlapa, ktoreho muznost sa citi v ohrozeni.

Královna ročníku (2007)

Zaujimavy pohlad na americku obdobu demokratickeho systemu - idealizmus, populizmus postaveny na averzii voci elitam, ktory ma na cele charizmatickeho leadera, ktory sa prezentuje ako "average-Joe" s "hard-working background". :D

Michael Jackson's This Is It (2009)

Film vyslovene pre fanusikov MJ-a, ostatnych pravdepodobne odstrasi fakt ze film je nedovareny a v podstate polotovar,a fakt ze Michael - neda sa to vyjadrit inak ako ze vyzera skutocne zvlastne a ocividne si na nacviky oblieka prve na co mu padne ruka - vid kriklavo orandzovo tight pants a vrsok najlepsie nieco nechutne trblietave. Ale to jednoducho patri k rozporuplnej osobnosti Jacksona. Co ma neskutocne fascinuje je ze aj napriek tomu vsetkemu, v 50tich rokoch - a ocividne s drogami v obehu sa MJ hybe a spieva s takou istotou, ze jediny ton nie je zly a este stale strci do vrecka hockoho.