Tenkrát na východě (2000)

Tenhle film si mě našel už mém dětství, kdy jsem ho sjížděl docela pravidelně, a určitě i díky němu jsem si Jackieho v jeho akčních komediích tak oblíbil, to ale není tak důležité... Co však důležité je, že tento film zachytil Jackieho v jeho TOP komediální i choreografické formě a když se k tomu přidala výborná chemie s Wilsonem, tak tu máme začátek jeho nejlepší Hollywoodskou série. Všemožné narážky to někdy tahají až do příjemně absurdní atmosféry, což je jen a jen dobře. Hlášky se tu sypou o sto šest, a nezapomenutelná je pochopitelně pijácká scéna Uno mas

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Je dobře, že se na takovéto projetky spojí hned několik produkcí, aby mohla být výprava o to větší, a také herecké zastoupení se může vybírat hned z několika národnostní, a snáze najít vhodné typy. Je jasné, že na velké bitvy ve stylu Statečného srdce to v našich podmínkách to stále není, a armáda pochodující kolem Vídně čítá stovku vojáků... Ale kostýmně, interiérově i technicky se tomu nedá moc co vytíkat. Řekl bych, že doba vládnutí Marie Terezie a poté Josefa II je u nás trochu idealizovaná vlivem reforem, které přinesli, a stejně tak i jejich osoby, a tak je dobré si ukázat celé pozadí tehdejší doby. U herců škodí jen špatně zvolený i technicky provedený postsynchron. Kotka zde na ČSFD spousta lidí vyloženě nesnáší, ale tohle je zatím jeho nejlepší role. První díl, který ukazuje cestu Marie Terezie směrem k trůnu mi přišel lepší, jelikož se v něm více pracuje s charaktery, kdežto druhý už se zaměřuje více na samotné událostí okolo války o Rakouské dědictví, a možná až moc rychle tak přechází z módu Marie Terezie dcera na Marie Terezie panovnice.

Osada - Epizoda 12 (2021) (epizoda)

Nejka je jedna z nejotravnějších postav, které jsem za poslední roky v našich seriálech viděl. Těžko říct jestli je nejhorší její dementní plastová bunda, nebo "Tvař se jako Srna", či její dospělácké rady.... Čím jsem si ale jistej, že většina chlapů by s takovouhle ženskou nikdy nevydržela. I Franěk byl tady spíš trapnej, a hlášky dával dost bídný.

Český slavík 21 (2021) (pořad)

Jsem obecně fanda tohoto typu soutěží. Myslím si, že ankety popularity by se měli držet, a klidně bych uvítal i návrat Týtý... Těžko hodnotit jednotlivé výsledky, to už je věc hlasování, toho kdo hlasuje, kdo má jaké fancluby atd... Pochopitelně, když může vyhrát takový lidský hnůj jako Řezník, tak to svědčí o něčem z naší nátury, stejně, jako když před lety bodoval Ortel. Jenže ani ta reakce Bagárové není dobrá, protože lidi jako Řezník žijou z takovýchto reakcí,a vyžívaj se v nich. Je třeba k tomu přistoupit přesně opačně, a taková individua ignorovat. Na druhé straně barikády je pak šíleně přesluníčkovaný Janeček, s jeho totálně trapnou antivládní reklamou, kterou vyblil do několika reklamních bloků, a ještě trapnějším závěrečným proslovem. Postupně se dostávám i samotnému provedení přenosu, tak jdeme na to... Sokol se rozhodl vžít do nějaké role českého Ricky Gervaise, občas někoho urazit, občas něco nekorektně říct, ale prostě ne každý je Ricky, a v tom našem provedení to prostě nefunguje. Ve dvojici s Hámou to pak prostě působí jen jako další díl "Tvoje tvář...". Opravdu by bylo lepší, kdyby se přešlo k modelu Českého lva, kdy se jen předávají ceny a sem tam nějaké to vystoupení.  Stejně, jestli to bude v podobném stylu, kdy na každém ročníku bude nějaká úplně zbytečná a trapná agitka, tak se to zas brzo zruší... Za Janečka nakonec ještě hvězdu dolu. Fakt to měl koupit někdo jinej, nesmysly jako HipHop+Rap nebo vystoupení Bendiga s Demem jdou pod úroveň televizní zábavy.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

První jsem plánoval recenzovat na základě jednotlivých povídek, ale nakonec jsem dospěl k tomu,že je to zbytečné, jelikož kvalitativně i stylově jsou si dosti podobné. Obecně... Tohle není klasický Andersonův film, jak ho známe z posledních let. Jakoby se Anderson snažil obloukem vrátit ke svým počátkům, a natočit zase nějaký normální film. Nenajdeme tu tolik vizuálnínch udělátek, ani tolik do detailu vyšperkovaných hračiček. To ale neznamená, že by to byl špatný film, spíš jen řeknemě o něco slabší Anderson, ale jinak stále dobré. Desplat vytahuje další výborně stylizovaný soundtrack. Lea Seydoux má neskutečně dokonalé tělo, Lyna Khoudri je dokonale roztomilá... Jsem zvědavý na další Andersonova díla, jestli tohle měla být jen taková odbočka od jeho zažitého stylu, nebo nás čeká nějaký větší tvůrčí posun, na který si budeme muset zvyknout.

StarDance aneb když hvězdy tančí (2006) (pořad)

Můj vztah k tanci jako takovému je obecně vzato v podstatě nulový, ba dokonce až záporný, a to jak ke klasickému, tak nějakému diskotékovému. I tak si však s klidem pravidelně na ČT naladím pořad o tanci, a bez jakéhokoliv duševního traumatu z vlastní pohybové neschopnosti ho odsleduji. A taky se dá dobře sázet :) (Člověk se za ty roky naučí, co lidi preferují - popelky (Batulková, Polívková, Langerová...) a naopak sebevědomé sexice jsou bez šance (Kuchařová, Doležalová...)). Pokud se má mluvit o nejlépe provedené show podobného typu u nás, tak to zřejmě je a ještě dlouho bude StarDance.

Miro Žbirka: 40 let na scéně (2020) (koncert)

Meky byl velký hudební i lidský frajer, a jeho odchod je pro naši kulturní scénu velkou ránou. Člověk si pak říká, jestli bude někdy podobným poctám vystavován třeba Slza, Sebastian, Mirai... Hodnoceni tady beru spíš jako komplexní zhodnocení Mekyho songů a kariéry, v které se opravdu nenajde vyložené slabý singl, a Meky dokázal sázet jeden podařený hit za hitem. Když se k tomu pak přidal jeho typický humor, tak bylo vždy o zábavu postaráno. Po Mekym tak zůstane velká prázdnota, kterou bude velmi těžko zaplnit. Nezbývá tak nic jiného, než mu za vše poděkovat, a užívat si jeho písně, které tu s námu zůstanou na vždy.

Osada - Epizoda 11 (2021) (epizoda)

Díl dost o ničem, taková ta klasická výplňovka, která děj nikam neposune, a s klidem se dá vynechat a o nic nepříjdete. Jen samé překřikování ohledně voleb. Začíná to vypadat, že do posledních dílů jdou jako hlavní postavy Južanovi.

Matrix Revolutions (2003)

Pokud se jednička snažila ukázat nějaký hlubší smysl, tak v trojce už se na něco takového absolutně nehraje, a dostáváme nefalšovanou akční sci-fi, která má hromadu logických chyb, nedovysvětlých dějových linek (Merovingian) a vše tak zjednodušené, že se nedivím všem těm, kdo tímto pokračováním absolutně opovrhují. Celý film se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku a zahrnuje především ohronou a monumentální bitvu o Zion, která v rámci patetismu překonává snad i Armagedon. Ale vizuálně a atmosféricky je téměř bezchybná. Akční sekvenci tentokráte dostaneme jen jednu, ale finální bitva Neo vs Smith opravdu stojí za to, a tentokráte už definitivně popírá jakékoliv fyzikální zákony a vytahuje vše do neskutečných extrémů, a to za doprovodu výborně atmosférické hudby.

Na lovu (2021) (pořad)

K soutěži jsem se dostal skrze jednoho z lovců (Doktor vševěd), kterého osobně znám, a tak jsem byl zvědav, jak mu to v TV půjde. No, stát proti němu bych asi nechtěl... Narážky na to, že je to podvod jen ukazují, jak je nás národ omezený, a nedokáže si přiznat, že je prostě blbej, a že jsou lidi, kteří mají mnohem lepší obecný přehled. Celá koncepce je jinak vesměs sympatická, není to krom lovců něco zrovna originálního, otázky někdy zbytečně sklouzají k bulváru, a u Sokola je to s jeho vtipy vždy tak 50/50, ale jako pozadí k večeři je to ideál, a někdy se dozvíte i něco nového.