Superdebata (2023) (pořad)

"Je to srab" Karel Diviš nastoupul do debaty s plnou dávkou energie, a rozboural leklé vody české kandidatury, kde jinak všichni opakují stále ty samé prázdné fráze, a pro sebe si tak v dobrém či zlém (jak pro koho) ukradl i tuto debatu. Na druhé straně je pak Bašta, kandidát SPD, odmítající odpovědět na jedinou otázku, a stále opakující, že chce odvolat vládu. Z hlediska všech debat se mi nelíbí to rozdělení na "Favority" a "Outsidery". Minimálně na ČT si toto měli odpustit, je to dost neúctivé vůči kandidátům s menším potenciálem, a také to navádí samotné voliče, aby je vlastně nevolili. Martin Řezníček jako moderátor dle mého obstál, jediné, co si měl jako moderátor odpustit, bylo rejpnutí do Babiše, to se mělo odbýt pouze tím, že tam Babiš není, a jako moderátor ho už neměl dále zmiňovat.

Avenue 5 - Season 1 (2020) (série)

Po letech už jde přidat i koment k samotné řadě, tak kopíruju znění svého původního komenut: Tvůrci se z nějakého důvodu rozhodli na palubu vesmírné lodi umístit asi 20 vedlejších postav, které pravidelně zasahují do děje, a vzhledem k množství epizod tak jejich počet působí dost nadbytečně. Počet dílů by to možná chtělo ještě zmenšit, protože dobré vtipy tam jsou, ale prolínají se s těmi špatnými, kterých je zatím více. Překvapivě to zatím netáhne Laurie, kterého sráží hlavně dialogy jeho postavy, ale Zach Woods, který naopak dostává ty nejlepší hlášky

Avenue 5 - Season 2 (2022) (série)

Druhá řada mi přišla ještě o chlup slabší, než první. Pravda, je to dost dlouho, co jsem sledoval první řadu, ale základní obrysy mi v paměti zůstali. Po druhé řadě, která je zároveň závěrečná mám ale pocit, že se děj vůbec nikam neposunul. A to bych řekl, že tvůrci už druhou řadu určitě aspoň částečně připravovali s vědomím, že je závěrečná, jelikož rozhodnutí o ukončení přišlo ještě dost před odvysíláním, no, nedá se nic dělat, další podivně (ne)zakončený seriál. Bohužel, i toho humoru ubylo.

Poslední aristokratka (2019)

Mám pocit, že při výsledném střihu trochu tvůrci zapsali, a nějak si neuvědomili, že není dobré, když nechají děj rozjíždět tak 2/3 filmu, a až poté se začně konečně něco dít. Vejdělek bohužel pokračuje ve svém kvalitativním pádu, nedokážu určit, do jaké míry je to případně vlna předlohy, či jen samotné adaptace, jelikož předlohu neznám, ale charaktery jsou teda bídně nevýrazné, potažmo úplně mimo mísu a přestřelené (Pauhofová). Film krom aristokratické linky obsahuje několik úplně zbytečných dějových odboček (opět Pauhofová). A zajímalo by mě, koho napadlo, že bude vtipné, když si Američanka udělá z kachničky se zelí a knedlíků hamburger...To jako vážně? V roce 2019 tohle jako vtip? Těhlech sterotypů a charakterních klišé bohužel film obsahuje až moc. Přitom v určitých momentech dokáže nabídnout klasický Vejdělkův vtip, a vztahové pomrknutí, abychom zřejmě stále věděli, kdo je režisér, ale tady je toho prostě málo.

Dokonalé repliky (2018)

Šíleně divné béčko, které nebýt Keanu, tak ihned zapadlo do zapomnění ještě v době svého natáčení. Keanu může děkovat, že se před pár lety upsal na Johna WIcka, jinak je to od něj v posledních letech jedna tragédie za druhou, a to i včetně jeho hereckých výkonů. Těžko se rozepisovat víc o tomto filmu, když děj je dost bizardní, děj nevysvětluje ani základní principy fungování daných experimentů a hlavní postava se chová jako úplný blázen. Rozpočet zřejmě padl celý na obsazení Keanu, jelikož CGI roboti jsou ultimátní tragédie, ještě ke všemu vizuálně kompletně obšlehnutá z Já, Robot a která by neobstála ani v tomto o dost starší filmu svým zpracováním neobstála.

Šílená dovolená (2019)

Francouzské komedie jsou obvykle dost šílené, s ničím a nikým se nepářou, což ze začátku vypadá i na tento případ, ale škoda, že postupem času to spadne do klasického stereotypu vztahové komedie, kde musíme odklikávat jedno klišé za druhým, a vyvrcholí ve fekálním humoru. Herci a tvůrci si pochopitelně zaplatili hezkou dovolenou na Ibize, ukázali atmosféru ostrova (jestli skutečnou nebo ne, to netuším, nebyl jsem), ale na staré Francouzské pecky se to prostě nechytá. Na zájezdovou cestu autobusem na letní dovolenou asi dobré na nabrání atmosféry, ale pro filmový večer toto prostě nestačí.

1923 - Válka začíná (2023) (epizoda)

Tak tímhle dílem si to definitivně získalo mou pozornost. Zatím nevím, k čemu bude dějová linka s Indiánkou, ale v tomto díle je to jedno, jelikož se tu vůbec nevyskytuje. Tvůrci se toho vážně nebojí, a klidně odpraví jedno z větších hereckých lákadel, aniž by dostalo větší příležitost se ukázat. V tomhle díle mě konečně zaujala i linka v USA ,a to ještě před klíčovým závěrem, z kterého si všichni sednete na zadnici. Do města totiž ještě předtím přijela nová doba, a krásně je tu znázorněný ten kontrast odcházející generace rančerů, honáků a nastupujícího konzumu a kapitalismu. Jen asi škoda, že linka v Africe se chýlí ke konci.

Tři přání pro Popelku (2021)

Z našeho pohledu docela těžce hodnotitelná pohádka, remake jedné z našich největší klasik, která není jen klasickým převedením naší verze slovo od slova, scéna od scény, ale některé klíčové prvky vynechává (hudba), stejně tak humorné prvky (Droběna). Je tak vesměs jasné, že z našeho pohledu se jedná spíše o další variaci na už u nás velmi známou věc. Když se ale člověk dokáže odprostit od znalosti naší verze, a řekne si, že na to jde s čistou hlavou, tak dostane krásnou Norskou krajinu, na Astrid S se také dobře divá, ačkoliv je to spíše přirozená klasická krása, než nevinná Šafránková, a příběh, snažící se spíše o jemnou fantasy atmosféru, než pohádkově laděnou věc. Ve výsledku tak čistý průměr, který neznalého diváka neurazí, ale ani neoslní ničím novým. Bizarní cameo Kristofera Hivju celkové atmoséře nijak nepřidá, a jeho role je pro film absolutně zbytečná.

1923 - Prázdný trůn přírody (2022) (epizoda)

Zatím stále nejsem úplně zaháčkovaný, jako tomu bylo u 1883. Stále si přidám jakoby bychom byli teprve na rozjezdu, ačkoliv hlavně u linky v Africe tam potenciál do dalších dílů vidím velký. Což je překvapivé, protože jsem čekal, že to gró série se bude odehrávat klasicky v USA, ale tam se to zatím rozjíždí dle mého opravdu pomalu, a ta Africká dobová atmosféra zatím u mě vyhrává.

Jeho temné esence (2019) (seriál)

Musim říct, že to trvalo, ale nakonec jsem si svou cestu ke světu Jeho temných esencí našel. Před pár lety jsem viděl film Zlatý kompas, který mě moc neoslovil, ale řekl jsem si, že třeba chyba tvůrců, a zkusil jsem seriál. Prvni dvě řady ale ve mě zanechávali podobný pocit, jako film, a říkal jsem si, že tenhel svět prostě asi neni pro mě. No ale nakonec přišla třetí řada, a já se konečně pořádně ponořil do světa Divoženek, Jordanské koleje, daemonů, Andělů... a mám i chuť si přečíst knihy a dát si seriálové opáčko. Jeho temné esence nejsou klasickým fantasy ve stylu Pána prstenů či Zaklínače, kombinují v sobě prvky dalších žánrů, a díky propojení s naší realitou dostávají i pevnější obrysy pro některé lidské charaktery. Jedno vám ale řeknu, Dafne Keen je jednou z největších hvězd budoucnosti, pamatujte na mě, ta holka to jednou dotáhne do nejvyšší třídy. P.S.: Celý seriál má ve všech řadách jedno z nejlepších inter posledních let, případně už jen to stojí za kouknutí.