John Wick (2014)

Psal se rok 2014 a poprvé se zjevila vraždící mašina John Wick. Přitom zpočátku nic nenasvědčovala tomu, že se tu dost možná přepisujou učebnice akčního filmu. Keanu v té době už nějaký ten rok měl problém narazit na dobrý film a vypadalo to, že jeho kariéru jde strmě dolu. Akčním filmům zdálo se, už odzvonilo a v kinech hráli prim komiksovky. No ale přišel John Wick, přinesl do žánru naprosto nové způsoby práce s kamerou či samotnou akcí a "zrodila se hvězda". John Wick definuje úplně nové termíny v rámci akčních filmů a stejně tak určuje řád moderních akčních filmů. Tady ještě vše začíná od píky, pěkně v malém množství, čistě v rámci touhy po pomstě za zabitého psa.

České století - Poslední hurá (1989) (2014) (epizoda)

Podobně jako předtím Jiří Vyorálek, tak i tady Marek Daniel předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů posledních let. Jeho Havel je přesně takový, jaký má být, snaží se být nepolitický, působí jako člověk absolutně mimo ligu těch klasických politiků a postupně se mění až vlivem vnějších událostí, které ho strkají vlastně do nekomforntní pozice. První půlka díla je naprosto bezchybná, dialogy mezi Havlem a Adamcem mají tu skutečnou osudovost toho, že se něco mění. Prostřihy na reálné dobové záběry tady jen přidávají na autenticitě a vůbec nepůsobí rušivě. Líp by to stejně asi při daném rozpočtu natočit nešlo. Tady vidíme, jak strašně zmatené a v mnoha ohledech nekoordinované vlastně celé tohle období bylo. Komunisti jsou v háji, ale jakobychom na to nebyli připraveni...Tohle období je dozajista to, které určuje celý náš další směr až do současnoti.

Špion mezi přáteli - Vodka (2022) (epizoda)

Ta Ruská linka je asi ze všech nejlepší, tak je fajn, že tady dostává nejvíce prostoru. Je pochopitelně škoda, že (pravděpobně) vlivem politické situace se musíme omezit na pár interiérů, ale co už...Je tu fajn ten vnitřní souboj té postavy, která se po letech špionáže vrací domů, ale je to ještě vlastně domov? Není pro něj domov už ta země, ve které byl špioném?

U tebe nebo u mě? (2023)

Netflix zas jednou zkusil zacílit na zastydlé romantiky, zaseknuvší se někde na přelomu tisicíletí, a skrze dobré obsazení přinést nějakou tu slaďárnu. No jo, ale když děláte rychlokvašku, tvářící se jako něco vznešenějšího, tak je to furt rychlokvaška a žádné obsazení to nezachrání. Tady je viditelně postup jasný, jeden den se napsal scénář, druhý den natočil jeden štáb scény s Ashtonem a druhý štáb souběžně natáčel jeden den s Reese a třetí den se to sestříhalo, aby to dalo film. Jako svojí cílovku si to asi najde, ale opravdu tu není nic nového, všechny klišé jsme viděli už tisíckrát jinde a ještě to má klasicky přepálenou stopáž, kdy k lepšímu výsledku by to chtělo aspoň 15-20 minut prostříhat.

Špion mezi přáteli - Allegory of the Catholic Faith (2022) (epizoda)

No nevim no. Tři díly za námi a postrádám nějaký nosný děj, kvůli kterému se vyplatí to sledovat. Tu hlavní premisu prozradili tvůrci vlastně už na začátku, takže jde o to, jak se daná postava stala z jednoho špióna druhým špiónem, no ale zatim je to podané tak chaoticky, že poskládat to v hlavě nějak dohromady je skoro nemyslitelné.

Špion mezi přáteli - The Admiral's Glass (2022) (epizoda)

Než aby to začalo dávat větší smysl, tak se v tom popravdě začínám spíše ztrácet. Občas sem měl problém i seřadit ty jednotlivé linky nějak chronologicky. Z nějakého důvodu je do děje zakomponována postava Iana Fleminga, který tedy v poslední době dostává skoro stejně prostoru, jako jeho nejslavnější agent.

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Schválně jsem si tento film pustil hned po Narviku, abych tedy porovnal válečnou Evropskou tvorbu. Za mě je na tom Narvik o něco lépe, než tento film. Tady mě tolik nezaujali jednotlivé charaktery a jejich příběhy. Stejně tak tu menímě krásnou zimní krajinu Norska za bažinaté Nizozemsko (Litvu...), což prostě vizuálu tolik nedá. Válečná vřava jako taková je to stále velmi solidní, to ano, v tomto ohledu je to na špičkové úrovni, a je vidět, že rozpočet byl velmi štědrý, a určitě se u akčních scén nudit nebudete. K tomu se tu také objeví Tom Felton, který je ale spíš lákadlem pro zaoceánské publikum, a jeho stopáž ve filmu patří k těm menším.

Narvik (2022)

Musím říct, že tento film je příjemná změna po vší té válečné Americké produkci, kdy tady vidíme opravdu něco nového, neokoukaného. Musim říct, že třeba o této bitvě jsem neměl ani tušení, že a jak proběhla. Přitom tak důležitá část historie. Na filmu je vidět, že se penízky nešetřilo, což je dobře, a v kombinaci s krásnou a neokoukanou Norskou krajinou je to prostě výhra a krásně se na to kouká. Film jako takový je rozdělen na dvě poloviny, kdy první půlka je čistě ona bitva o Narvik, potažmo její první část, kdy se v Narviku usídlí Němci. Druhá půlka pak poměrně rychle chvátá do cíle, takže na větší hloubku charakterů tu není až tak moc prostor, a hodně se skáče v čase, a vidíme tak spíše sled jednotlivých událostí, které navazovali na bitvu. Vzhledem k povaze filmu ale ani rychlejší tempo moc nevadí. Já jsem spokojen, a dokonce jsem se dozvěděl i něco nového z 2. světové války.

MOST! (2019) (seriál)

Skutečný Most, a hlavně Chánov, to jsou skutečné entity a pojmy, neni tak divu, že se tvůrci rozhodli dát děj a volnost jednotlivým specifikům této oblati. Prušinovský - Kolečko, zkušená dvojka, která přináší v našem prostředí jeden klenot za druhým, tady odpálila další ze svých vybroušených děl, který dokáže trefně skloubit sociální kritiku a neskutečné hlášky, což jim může spousta tvůrců jen a jen závidět. MOST! je další z řady seriálů, který přerostl klasické TV vysílání a v mnoha ohledech stačil velmi rychle zlidovět. Stejně tak dal možnost prosadit se novým hereckým tvářím a hercům jako Isteník či Godla v podstatě nastartoval hvězdou kariéru. Takže za mě "Dycky Most" a vstříc další tvůrčí spolupráci.

MOST! - Epizoda 8 (2019) (epizoda)

Velmi pěkné zakončení, které trefně dokázalou skloubit všechno to vtipné, co Most! dělalo Mostem! (i Mostem) se skutečným vyvrcholením děje jako takového, a definitivním přerodem charakterů, a vnitřní uvědomění si svého chování. Luďan za ty dva poslední díly prošel takovou charakterovou proměnou, že se mnoho jiných tvůrců může jít zahrabat, jak to tady dokázali mistrovsky napsat. No tak "Dycky Most" a "Je suis Čočkin"