Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Zatiaľ čo kniha sa úspešne venuje Voldemortovi a jeho "nesmrtelnosti", film sa viac zameriava na teenagerské hrátky v Rokforte. Naši hrdinovia dospeli a puberta s nimi šlahá na plné obrátky. Prvá polovica filmu sa dá považovať za romantickú teenage komédiu, kde sa riešia len vzťahy sem-tam nejaká ta malá akcia v podobe Metlobalu a pod. Druhá polovica je už pikantnejšia a ponúka akčnejší rozjazd. To ale nestačí a finále je takmer bez soli a cukru, jedna ačkná scéna a aj tá zostala nevyužitá, škoda. Oproti knihe prišiel film o svoju pointu a to vo všetkých smeroch. Nieje to akčné, nieje to napínavé, je to len o vzťahoch a význam polovičného princa ostane vysvetlený iba v knihe...

Černočerná tma (2000)

Zaujímavé herecké výkony, obstojný scenár, takmer originálne prostredie, hororový nádych a postava Riddicka, ktorá je asi tým najlepším čo tento film poskytol. Oproti "nasledovníkovi" lepšie vo všetkých smeroch, až na ten koniec, ktorý síce nenaštve ale ani nepoteší. Verný konkurent samotným ALIENS a hlavne Vin Diesel v postave nenapodobiteľného vraha, utečenca a týpka s "vyleštenými" očami dokopy.

Riddick: Kronika temna (2004)

Moc precenovaná akcia, ktorá sa tvári akčne a sucho zároveň. Postava Riddicka, ktorá v minulom filme predstavovala zmes zaujímavých povahových črtov sa v dvojke tvári ako Schwartzeneger a Stallone dokopy a na neznámej planéte killuje čo mu príde do cesty a že toho bude viac než dosť je každému jasné. Tupá akcia, tupý scenár, tupé herecké výkony a aj ten Vin je akýsi tupý (po toľkých filmoch s výrazom "Natrhnu vám prdel!" je tu asi najnesympatickejší) a to že mal byť začiatok trilógie? Nie, ďakujem...radšej sa vrátim k hororovejšej a akčnej Čiernočiernej tme, ktorá aspoň dokázala zabaviť aj pri druhom pozretí.

Hannah Montana (2009)

Priemerný rodinný film o živote rozdvojenej osobnosti, ktorý dokonale vystihuje naše "druhé ja". Kto pozná seriál pri filme bude ako doma. Ostatným (ako aj mne) bude chvýľu trvať pokiaľ sa zorientujú kto je kto. Naštastie nedopadlo to až tak zle ako som čakal a je z toho príjemná oddychovka hoci trochu moc okorenená naivitou a trápnou akože komédiou no stále je to pozerateľné. Výsledný scenár čakal asi každý a každý aj vedel ako to dopadne, ale naštastie všetci budú ticho a tajomstvo ostane neprezradené naďalej (ach ta naivita). Asi najvetší zádrhel samotného filmu je samotná Miley Cyrus, ktorá akoby stratila herecký talent v prvej polovici filmu a jej cerenie zubov mi pripadalo dosť neherecké. Rozhodne v jej postavení by mala podať vetší výkon. Podobne to bolo aj u toho "kena" Jasona E. ktorého už len z pohľadu nemožem vystáť a ktorý isto po filme dostal ponuku pridať sa do nejakej Boyband, inak talent ostal na čerešni a jeho maximálne cool vidiecke sposoby vo mne varili krv. Hudba ok, ostatné tak isto. Zbytočne veľa offtopic postáv ako "rodinka Stewartových na babkynej oslave, papparazi (hľadiac na koniec) atd atd.). Film je naozaj pozerateľný a ak zabudnete na mániu Hannah Montana tak dostanete slušnú rodinnú podívanú, z ktorej si aj čo to odnesiete.

Kurýr 3 (2008)

Klasická trojka. Olivier Megaton dokázal z dobrej série urobiť prepadák roka, zo Stathama ramba a terminátora v jednom a z príbehu absurdnosť na akú sa nechytá ani reálnosť Mortal Kombat. Skráta všetko v tomto filme je buď nudné, trápne, ohrané alebo o ničom. Celý film je o ničom. Tie isté autokúsky (a tých pár nových OMG, viz. scéna s vodou a vlakom), ten istý (ešte trápnejší) Statham, jedna kurvička a rallye cez Európu plus scenár ako z ruky mojej mamy a do toho Knepper snažiaci sa hrať, sorry ale toto horšie dopadnúť ani nemohlo. Modlím sa aby štvorka nevznikla a keby aj mala, nech sa toho ujme niekto pri zmysloch a minimálne s pol ročným absťákom stupidity. The End, Frank Martin is DEAD!

Kurýr 2 (2005)

Naprostý úlet a scény ako tá kde Frank Martin zneškodní bombu na podvozku vďaka rotujúcemu manévru vo vzduchu patria medzi največšie klíšovitosti filmového priemyslu ale to nevadí, bavil som sa skvelo a dokonca viac ako pri jednotke. Musím pochváliť ako tak samotného Stathama za jeho cool posobenie a neopakovateľne nasraný výraz ako aj niektoré vedľajšie herecké výkony. Scenár je kostrbatý ale presne vystihuje to, čo všetci od Kuriéra očakávali - naprostý úlet. Efekty sú super, hlášky sú super, príbeh obstojný ale stále priemerný. Nepočítajúc vyššie uvedené "krkolomné scény" patrí film medzi top svojej série. Trochu zamrzí tiež Frankov zmenený charakter, zatiaľ čo v jednotke bol macher sveta, v dvojke sa stará o decko...trochu zmena ale nevadí. Krásne Miami sa do filmu viac než hodilo a posobí "svetlejšie" ako Francúzko v jednotke čo beriem skor ako plus pretože nám poskytuje viac lokácii a viac priestoru kde hlavná postava ukáže ako to dopadne, keď ho niekto naserie. Hlavná "bitch" posobí ako P!ink po porážke, rozvode a troch potratoch ale aj tak vie nastoliť určitú sexy "náladu" a jej uziny mi naháňali husiu. Oproti jednotke lepšie, klišovitejšie, nablízkanejšie ale stále cool a to je hlavné. Neviem o čom bude trojka ale dúfam že Frank Martin s autom nezlikviduje bombu v Pentagone, pretože to by už prekonalo aj herecký výkon Paula Teia.

Push (2009)

Push je jasným úkazom toho ako vykradnúť osvedčený koncept (Heroes) spojiť ho s dobrými hercami (Evans, Fanning, Jackson), originálnym prostredím (Hong Kong) aby vám vyšiel trápny výsledok v podobe Evansa bojujúceho spolu s malou "videčkou" za oslobodenie a dobro ľudstva. Klišovitejší scenár už ani nemohol vzniknúť, keď k tom pripočítam nulový spád, nudu pocelý film a hudbu, ktorá by isto bola na prvých miestach v hitparáde Najhoršie OST, nemohlo jednoducho vzniknúť nič horšie. Filmu chýba nadhľad, tvári sa až moc vážne a a tým sa ničí celková napínavosť. Malá Dakota síce hrať vie, ale oproti predchádzajúcim rolám je jej postava ako maximálne nezaujímavá bez emócíi a citu zato Evans predstavuje opeť klasický Evanovské "nehranie" a len dotláča kliniec do dreva. Sklamanie mesiaca, možno roka, film ktorý nikdy nemal uzrieť svetlo sveta.

Rafťáci (2006)

Karle, Karle, kedy sa konečne poučíš? Natočiť film na rovnakej zápletke s rovnakými hercami len v inom je trochu zaostalý nápad a Kotek a Mádl sú de ja vu največšieho zrna. V Snowbordákoch boli cool, sledovať ako sa snažia uloviť nejakú superkosť, no tu (napriek kráse ženského obsadenia) je to skor paródia na prvý film. Okrem tých dvoch je herecké obsadenie zaujímavé a baby hrajú bravúrne. Príbeh je ako renome z prveho dielu len zakomponovaný tekutej vody s pár vylepšeniami. Nič nové, nič lepšie, stále je to na jednej úrovni o to horšie pre tých, ktorí mali už pri prvom filme pocit že ide o varenie vody. Pochváliť si zaslúži hudba ktorá je o niečo lepšia ale stále je tam moc love-songov ako tomu bolo aj minule. Dúfam že Rafťáci sú posledným počinom Janáka o pubertáckych ratolestiach, pretože si neviem predstaviť čo by napchal do ďalšieho dielu, skateboardy ?:D. Tak či onak pozerateľný film a na české pomery jeden z naj. na adeptov roka ale ako celok skor posobí ako datadisk na Snowboardákov.

King Kong (2005)

Ten kto pri Pánovi prsteňov uznával Jacksonov štýl kinematografie pri King Kongovi bude vzdychať orgiami. Lepšie to už Jacko ani nemohol natočiť a ten kto neocení tento film už len z hľadiska filmového tak je buď absolútny slepec alebo retard s RCG. Filmu nechýba nadhľad a akčnosť prelína s príbehom lásky na civilizáciou neobjavenom ostrove plnom prehistorických tvorov a kanibalských vrstevníkov. Herecké výkony sú neopísateľné a Jack Black podáva azda najlepší výkon zo všetkých, k tomu si pripočítajme krásne vizuálne stvárnenie, rozmanitú výpravu, kvalitný scenár, nezabudnuteľný zážitok a vyjde vám King Kong, pre mňa film roka a možno aj najlepší film Petera Jacksona. A to som ani nebol fanúšikom Konga :)

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Typická dvojka. Viac akcie, viac napetia, viac klíšovitosti. Naštastie to nedopadlo až tak zle a napriek pár zádrhelom sa Bayovi podarilo natočiť dvostojné pokračovanie jeho Transformérov, nič viac, nič menej. Hoci scenár je skor remakom jednotky, pre fanúšikov Bayovskej akcie je to to pravé orechové a hoci niekto tvrdí že je tam až moc akcie skor by som povedal že menej ako v jednotke. Áno film sa viac venuje samotným transformérom a ich večným bojom ale za celý film prebehnú snád štyri večšie akcie a to je asi tak všetko. Nezabúdajme ale na našich starých-známych, Witwickyho a Mikhailu, ktorí žijú akosi rozdelene. Zatiaľ čo Sam prichádza na vysokú a necháva sa baliť krásnou kočkou z ktorej sa neskor stane... (spiler).. Mikhaila pracuje u svojho otca ako automechanička. To by ale nebol Bay aby nevytvoril scenár tak klišovitého rázu ako pyramída v Egypte. Sam objaví kúsok "kryhly" a začne mu hrabať, vzápeť sa "kúsku" zmocnia Decepticons a Megatron može povstať ale to nieje všetko strýc Bay sa rozhodol pozvať do boja aj guest star Decepticonov, samotného Fallena. Boje sú síce efektívne ale pri konci už lezú na nervy a scény kde Sam uteká cez polorozpadlé Egyptské mestočko a uhýňa sa strelám Decepticonov posobia tak nereálne jak Bayov magnetofón. Na záver dodám že film ako samotný je dosť priemer a jeho kasovné výsledky sú dosledkom silnej reklamy ale v porovnaní s jednotkou je to tak 1:1 ak nie lepšie. Rozhodne horšie to nieje, ale že by to bolo o niečo lepšie, to tiež sa nedá povedať...