Lancelot od jezera (1974) odpad!

Jsem niterně přesvědčen, že i chovanci zvláštní školy v Chánově by při natáčení amatérského filmu pro svou besídku projevili víc filmařského umu a citu. Technickou stránku ponechám stranou, neboť je zjevné, že tvůrce se v době natáčení nacházel v zajetí epileptického mrákotného stavu či jiné neurotické poruchy – a tropit si posměšky z postižených je údajně neetické. Ale že film, jenž sluje Lancelot od jezera, oplývá dialogy a sekvencemi, za něž by se hanbou propadla i nejdekadentnější kazašská telenovela, to je příliš silná káva. Jméno George Delerue ve spojitosti s tímto…s tímto útvarem namoutě původu nepozemského… ve mně probouzí hořkou žalost, neb – ač šlo jistě o shodu jmen – tento nechvályhodný erb již mistru pravděpodobně nikdo nebyl odpáral, dokud si jej nevzala smrt. Ó, i bez kamery a za předpokladu, že by jedinou rekvizitou, kterou by měl člověk k dispozici, bylo poloprázdné krabicové víno, dal by se natočit zdařilejší rytířský epos. Pakliže režisér nebyl duševně nemocný a toto ztropil záměrně, nechť jej sežehne peklo a Satan ho bije důtkami po hořících zádech, až do konce věků.

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Často se to nazývá sitcomem a formou to tak skutečně vypadá, ale na dnešní dobu už to na sitcom nemá onu kadenci vtipů, na kterou je divák zvyklý. Člověk se opravdu zasměje spíš sporadicky, ale jde o vynikající a velmi inteligentní, skvěle promyšlenou satiru se skvělými postavami (i ten humphrey je svým způsobem zajímavý, i když díl od dílu má člověk větší chuť vidět ho viset za střeva). Velké plus je, že si po celé tři série díly udržují víceméně podobnou kvalitu (jsou zde samozřejmé více a méně zdařilé, ale k velkým skokům nedochází). Mínus je, že téma je velmi omezené a všechny díly mají prakticky naprosto stejnou základní šablonu: ministr něco vymyslí, tajemník se mu to snaží rozmluvit a zabránit mu v konání...jednou získá navrch ten, podruhé onen.

Červený trpaslík - Zpátky na Zemi (2009) (série)

Překvapuje mě nízké hodnocení. Ano, je to sice odskok a změna od starých sérií, ale čas se nevrátí a nevstoupíš dvakrát do jedné řeky. Děj se odehrává převážně na zemi v "současnosti", je zde méně vtipných hlášek a výbuchů smíchu, ale příběhově je to velmi příjemná podívaná, místy až dojemná a jindy osvěžující. Myslel jsem si kdoví co nenabídne 10. řada, která je oproti této sérii vynášená do nebes, ale pro mě je to v kvalitě téměř na stejno, trpaslík X se akorát liší celkovou atmosférou a pojetím (mnohem více se snaží vzkřísit původní pojetí trpaslíka, což se daří do jisté míry). Pro mě dokonce zdařilejší než některé díly předchozích dvou sérii, kde ta kvalita občas kolísala (zejména kvůli Kočanské a v dílech trpících absencí Rimmera).

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Po téměř dvou letech zoufalého čekání jsem se dočkal dabingu a mohl se podívat na novou sérii nejlepšího seriálu všech dob. Nevím, zda to bylo nadměrným (a dlouhým) čekáním, ale nejsem tak nadšen, jak jsem doufal. Přesto je to pořád vynikající, ale jakási jiskra tomu schází. 1. díl: úvod se podařil, ale spíš jen navnadil na další, než že by sám o sobě nějak strhl****. 2. díl: věru podařená taškařice a jeden z vrcholů série. 3. díl: pro mě zdaleka nejslabší článek série***. 4., 5., 6. díl: poslední tři díly jsou nejvíce podobné klasickému starému trpaslíkovi jak atmosférou, tak příběhově, ve čtverce trochu řídne humor, ale vynahrazuje to děj*****. Moje konečné pocity jsou ale spíše rozpačité než vyloženě nadšené. Necháme to uležet a po pár zhlédnutích mě to třeba uchvátí (ani starým dílům jsem nepřišel koneckonců příliš na chuť na poprvé ani na podruhé, trpaslík je seriál, který musí v člověku uzrát). P.S. Po nějakém čase a asi 183 shlédnutí musím říct, že X si svých pět zcela zaslouží - a to i přes některé vynucené fory připomínající poslední sérii před pauzou a vyloženě slabý díl o ježíšovi. Paradoxně v nejvtipnější scéně celé série nevystupuje ani jeden z trpaslické partičky (meč zášti). Desítka je o dost lepší než 7. série, a lepší i než 8. série , na počáteční série ale bohužel zdaleka nemá. Pokud by skutečně měla přijít další série, tak se modlím aby udržela alespoň tuto úroveň.

Transformers (2007)

Robopárty, která nepolevuje od začátku do prvních titulků. Bay je sice komerční rutinér, ale umí předvést dobrou šou. A Megan je prostě boží.

Dobrodružství Philiberta, kapitána paniců (2011)

Bodrá storka stylizovaná do starých historických bijáků o hrdinech, které zároveň jemně paroduje. Vtipů mohlo být víc, ale když se nějaký objeví, tak stojí za to. Reniér je figurína jak má být a i ostatní role jsou dobře obsazené, navíc se to tu hemží pěknými výstřihy a jediné čeho na tom filmu opravdu lituju je, že nebyl nepřístupnější (Aurélie Montea alias nedobrovolná trýznitelka Penelopé je dokonale sladká). P.S. jinak souhlas se Snorlaxem.

Fotr je lotr (2000)

Po chvíli je to už opravdu otravné. Zlý, pošahaný fotr dělá peklo nastávajícímu své dcery, který posere na co sáhne. Dá se to shrnout do jedné věty a opravdu už po chvíli to nudí, protože každý ví, co zase přijde (něco se děje, on všechno posere nebo je načapán fotrem v situacích, které vytržené z kontextu vypadají podivně) a co je smutnější... oni něco, co má potencionál tak pro jeden díl sitcomu, roztáhli do několika dílů

Kurs sebeovládání (2003)

Nemáte pocit, že scénka s vyhazovem z letadla (obvykle kvůli podezření z terorismu) je snad v každém druhém filmu? Jinak je to docela příjemné a má to i opravdu dobré místa (nicholsona nemusím, ale slyšet ho zpívát: "jsem tak hezká..." je k popukání).

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

Prapodivný film o hnusném duševním mrzákovi, který nikomu nic nepřeje, závidí každému, na koho se podívá, sere na svoje děti a svoji rodinu... a přesto si z nějakého důvodu vyslouží přízeň kouzelného dedečka, protože prej "dobří lidé si zaslouží šanci" .... uuuuf. Ale jako dívat se na to dá.