Ruiny (2008)

Ruiny jsou spíše thrillerem než hororem. Atmosféra byla v pořádku ale po strachu (až na jednu scénu) ani památky. Nepříjemné mrazení v zádech nastoupilo s prvním kontaktem s potomky Mayské civilizace a ustoupilo až při závěrečných titulcích. Hodně k tomu dopomohl hudební doprovod ala Pád do tmy a také ne zas tak úplně hloupá čtveřice hlavních protagonistů v čele s Jonathanem "Black Donnellys" Tuckerem. Jejich chování je ve většině případů logickým vyústěním ze zapeklité situace a já bych se asi nezachoval jinak. Film se však prezentuje jako horor a já jsem od něj tudíž horor očekával. Následným vývojem děje jsem byl tak trošku zklamán, ale ne úplně. Atmosféru si to drží po celou dobu, když to pokazí až samotný závěr, který je tak trochu hororovým klišé. Pokud by byl použit alternativní konec (k nalezení na DVD), neměl bych k němu sebemenší výhrady. Takhle jde o slušný atmosférický thriller, ale horor od toho neočekávejte.

Oni (2008)

Mrazilo mě pořádně, celou dobu jsem měl hodně nepříjemný pocit, přespávání na chatě už nikdy nebude stejné. Příběh sice dle skutečných událostí není (i když se divákovi snaží tvrdit pravý opak), a není ani bůh ví jak originální, dokázal mě však přikovat do křesla a nepustit. Hlavní dvojka je sympatický páreček - žádná superštíhlá kostička s frajírkovským modelem - který celou dobu působí uvěřitelně a hlavně se nechová jako banda retardů (narozdíl od hororové konkurence). Atmosféra zde graduje pomaloučku, při prvním zaklepání na dveře jsem byl ještě v klidu, jak se však na scéně poprvé objevil chlapík s maskou, i když jen v pozadí a ve stínu, krve by se ve mně nedořezal. Ke konci se pochopitelně vše zrychluje a na samotném konci už se nehraje na atmosféru, nýbrž na pocit šoku, kdy chladnokrevné obrazy střídaly pohledy na lhostejné chování záporáků a zoufalé a pro mě velmi nepříjemné (hlavně po sluchové stránce) prostřihy na ústřední dvojici. Já byl spokojen a i přes pár nesmyslů k pousmání hodnotím vysoko.

Bratři z donucení (2008)

Will Ferrell si napsal pro svou komedii scénář, ale bohužel mu to nevyšlo jako Paulu Ruddovi s jeho Role Models. Celá zápletka se čtyřicátníky s mentalitou pubertálního fracka, stále žijícími se svými rodiči je sama o sobě trapnou představou o možné komedii. Ne, tohle jsem Ferrellovi ani Reillymu nesežral, několika málo pozitivy však zůstávají některé vytříbené vtípky (zákaz televize, zombie, první náměsičný výstup), pohodové roličky Richarda Jenkinse a Mary Steenburgenové a.. a to je vlastně vše. Po většinu sledování jsem se cítil poněkud trapně, tak by se spíše měli cítit tvůrci, že vypustili něco takového do světa. Je to po 40 let panic moje druhá Apatovka, tentokrát mě však zklamala.

Zahulíme, uvidíme 2 (2008)

Jedničku mám svým způsobem docela rád, dvojku jsem tedy očekával s mírnou natěšeností. Trochu mě útěk z Guantanáma zklamal. Z chytře laděné teen huličské komedie se za čtyři roky pod novým režisérským vedením stala teen huličská komedie, kde chytrost nahradily tělesné tekutiny a jiné hnusy. Občas jsem sice smíchy zařval (pohodář Bush, "kam utíkáte, my vám chtěli jen pomoct"), ale většinou zůstalo jen u kroucení krkem ze strany na stranu a pohledy na hodinky. Díky bohu alespoň za famózního Neila Pattricka Harrise, který je na celém filmu to nejlepší. Kdyby se celý film odehrával v duchu flashbacku z knihovny, asi by na jedničkou vysoko postavenou laťku její pokračování dosáhlo.

Max Payne (2008)

U mě tedy stále zůstává Odplata jako nejvěrnější zpracování stejně staré hry Max Payne. Škoda že nikdo z tvůrců hru nehrál, možná by film dopadl o něco lépe. Příběh naprosto překopaný, hloupý a postrádající sebemenší množství logiky. Co tam proboha dělaly ty valkýry? Ty mě iritovaly asi nejvíce, Moore se měl zaměřit spíše na akční než na fantasy stránku, protože ta mu jde skvěle, s akcí jsem byl tedy spokojen, ale... Muselo jí tam být tak pomálu? Tři přestřelky dohromady čítající něco přes deset minut versus hodina a půl zbytečného hloupého kecání. To má být akční film? To má být adaptace 3rd person hry? Kam se vytratila temná, noirově dusná, depresivní a deprimující atmosféra, kterou byla předloha naplněná? Ne, tohle se zkrátka nepovedlo a já doufám, že za takových pět let se toho znovu chopí někdo povolanější, nejlépe někdo, kdo s oběma díly herní předlohy má nějaké zkušenosti. PS: Hlavní role byla obsazena v pořádku.

Spirit (2008)

Takhle by to teda Franku nešlo. Vrať se hezky k barvičkám a papíru, tam ti to jde nejlíp. S barvičkama na plátně to taky nemáš špatné, dokonce lepší než veškerá konkurence, ale jen to k dobrému filmu nestačí (výdělky ti napoví, co diváci chtěji a co rozhodně nechtějí vidět). Potřebuješ hlavně nějaký smysluplný scénář, ne jen nahodile skákat ze scény na scénu a do toho přehnaně voice-overovat a až přehnaně detailně vysvětlovat divákovi děj (divák není blb aby k ději potřeboval komentátora, na to má sportovní přenosy). Herecky ti herci obstáli a i výběr hlavního hrdiny se mi zalíbil, konečně dostal Gabriel Macht pořádnou roli, jen škoda, že jsi mu ji tak zprasil. Eva Mendes i ostatní z ženské poloviny obsazení jsou jen na okrasu a jediným kdo si svou roli užil je opět Samuel L. Jackson. Celý Spirit mi přišel jako tvá (Millerova) sebeparodie, kde to s tím barvením, hláškami a proslovy přeháníš a absencí smysluplného příběhu všemu nasazuješ korunu, o kýčovité hudbě ani nemluvě. Jestli ještě nějaké příště bude, vykašli se na stylizaci a začni točit film.

Rallye smrti (2008)

[Unrated verze] Guilty pleasure jako prase. Paul W.S. Anderson nepatří mezi mé oblíbence, ale na druhou stranu jej ani nezatracuji a každý jeho nový film očekávám s nadějí, že by snad dokázal mé oko potěšit stejně jako u Horizontu události. S AvP se mu to částečně podařilo, i když tam mu hodně pomohly samotné válčící potvory. Tentokrát však udeřil hřebík na hlavičku. Obsadil do hlavní role Jasona Stathama, který sice pořád hraje stejně, já mu to však stále stejně žeru, doplnil okoukaná schémata závodů, nováčka ve vězení, soupeření vězňů v čemkoli o videoherní prvky, s životním výkonem střihače (kamera teda nic moc) perfektně nasnímal akci a definitivně si mě získal pár předtím neviděnými momenty (obrněná truck střelnice, bitka Jasona s Maxem Ryanem..). Death Race má sice pár mušek, ale za ten neskonalý pocit potřeby po shlédnutí skočit do nejbližšího auta a rozdat si to s prvním kolemjedoucím vozem na ně nehledím a střílím plným hodnocením.

Velcí bratři (2008)

Role Models berou rukavici hozenou Sex Drive a roztrhávají ji na kousíčky. Za všechno může chytřejší humor, vtipnější (a lepší) herecké obsazení a hlavně pravý Stiffler (narozdíl od Mardsena) Seann William Scott. Paul Rudd ale nezůstává pozadu a je Scottovi vyrovnaným soupeřem, Rudd však u mě boduje na jiné koleji - za scénář. Vtipné a chytré dialogy, žádné nechutnosti a nenásilně používaná sprostá mluva stejně jako chování postav a uvěřitelné kamarádství těch velkých s těmi malými překvapilo a já mu tudíž uděluji thumbs up. Jedinou postavu, která mi nějakým způsobem vadila, si zahrála Jane Lynch a trošku si to tak u mě po 40 let panic pokazila. To byla má jediná výhrada, která však stála Role Models pár krůčků k maximálnímu hodnocení. I tak u mě ale zůstává na první příčce žebříčku nejlepších komedií za rok 2008.

Sex Drive (2008)

[Unrated verze] Další teenage - road movie - komedie, tentokráte však s tunou koziček a bohužel i pánských genitálií navíc. Což o to, na množství poprsí je velice příjemné pokoukání a do obrazu jsou lepé děvy zakomponovány vtipně a chytře, výsledkem je však jen krátké pousmání, ve scéně běhu kukuřičným polem pak dokonce znechucení. Postavy jsou jako vystřižené z ostatních komedií a jen zakomponovány do obrazu stejně jako slečny. Ian z EuroTripu, Rex jakoby Stifflerovi z oka vypadl, měl však své momenty a byl to právě James Marsden, který Sex Drive kraloval. Já si však našel ještě jiného favorita - Pontiac. Nádherné, zbožňuju muscle cars...

Hory mají oči 2 (2007)

Po výborném a atmosférickém prvním dílu přichází nový režisér, nové herecké obsazení a úplně jiný zážitek. Dvojka se až neuvěřitelně často využívá v nechutných gore efektech (ty mi normálně nevadí, tady to však tvůrci přehnali a zvítězil odpor nad šokem). V Martinovi Weiszovi nejspíš nějaký ten talent dříme, ale někdo by jej měl pořádně praštit gumovým kladivem přes palici, aby ho v něm probudil. To všechno by ještě na průměrné hodnocení stačilo, ale samotný příběh a chování všech (!) charakterů mě dohánělo pomalu až k šílenství. Tak takhle tedy ne, parta rádoby "mariňáků" se častuje hláškami trapnějšími než slýchávám v českých seriálech a chová se jako banda imbecilů urvaných z řetězu. Skoro mi až připadalo že Národní garda má stejně jako školství a Olympiáda svou "zvláštní" sekci. Jestli vznikne díl třetí a bude pokračovat v sestupné tendenci, tak se máme nač těšit.