Láska nebeská (2003)

Co se stane, když pravděpodobně nejlepší scénárista romantických komedií sáhne do jednoho ze šuplíků jednoho ze svých nočních stolků, zašmátrá rukou v hloubi mahagonového kusu nábytku, vytáhne štos popsaných lejster, vybere z nich deset svých nejlepších doposud nerealizovaných scénářů, spojí je v jeden mozaikoidní příběh, sežene tu nejlepší hereckou smetánku, usedne na režisérský trůn a natočí romantickou komedii s láskou debutanta? Stane se Láska nebeská, nejspíše nejlepší nejromantičtější nej... nového milénia. Ne-li vůbec.

Firefly (2002) (seriál)

Když už se objeví něco jiného než ty všemožné Star Wars, Star Treky, Star-Gate a navíc něco, na co se dá koukat, něco u čeho se zasměju, něco u čeho si neťukám na čelo... zkrátka něco ideálního z žánru sci-fi (tentokrát mistrně skloubeného s prvky westernu), tak to producenti i přes zájem publika zruší po patnácti epizodách. No kde jsme? V době, kdy by jakákoli česká / evropská (prostě neamerická) televize dala za podobně úspěšný projekt prakticky cokoliv, to vlastně ani tak s podivem není. Amerika právě zažívala seriálový boom, způsobený seriály jako 24 hodin, Odpočívej v pokoji či první Kriminálkou Las Vegas. Studia a televizní stanice spolu s producenty chtěly více a s čím by se cca dva roky před tím spokojil každý, nad tím dnes ohrne nos téměř každý. O situaci dnes raději ani nemluvím, ale pro diváka jen dobře. Vraťme se ale k Firefly - i přes malý počet epizod dokázal tento perfektně stylizovaný projekt s vlastní tváří zaujmout většinové publikum, po jehož zrušení všem v ústech zůstala nahořklá pachuť, alespoň částečně smyta celovečerní náplastí Serenity.

Pravěk útočí (2007) (seriál)

Primeval je takový malý televizní Jurský park. A to doslova. Velice průměrné efekty, absolutně neznámé tváře (snad až na Jacksona z Bratrstva neohrožených) a prehistorická zvěř na každém kroku. Docela svižný rozjezd se někde v polovině (3. epizoda) zasekne a seriál začne působit dojmem, že již divákovi nemá co nabídnout. Ovšem tento pocit trvá jen krátce, závěrečná (šestá) epizoda je jakýmsi čtyřicetiminutovým strhujícím finišem, kterému se nevyrovná většina nejen současné televizní produkce. Stejně jako v jiných, prehistoricky zaměřených výtvorech se divák dozví něco o životě nejrůznějších tvorů a i když získané informace nijak nevyužije, alespoň se dozví pár zajímavých faktů. Prý se natáčí druhá sezóna, já si nedokážu představit, jak autoři navážou na uzavřený děj té první. Zřejmě mají v rukávech pár es a já si na ně s radostí počkám. PS (27.02.2008): Po shlédnutí druhé řady přidávám čtvrtou hvězdičku, druhá řada byla prakticky bezchybná.

Fontána (2006)

Umělecké dílo, filmová poezie. Darren Aronofsky svou Fontánou potvrzuje, že patři mezi nejnadějnější režiséry a scénáristy dneška. Nemám, co bych vytknul. Tři prolínající se časové linie, každá by mohla fungovat sama o sobě, každá by mohla tvořit samostatný film. Všechny tři tak odlišné a přece tak podobné. Epos, u kteréhož každé další shlédnutí obdaruje diváka něčím novým. Hugh Jackman, Clint Mansell, Darren Aronofsky - tři jména - tři stavební kameny. Jeden by bez druhého bez problémů fungoval, avšak dohromady tvoří základ snad nejlepšího filmu roku. - Finish it...

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Ať už se Hugh Grant objeví kdekoliv, vždy se na film s ním příjemně kouká a přitom nejde o jeho komediální talent, co mě drží u obrazovky, ale o jeho charisma. Hugh táhne kupředu celý film a brzdí jej jen stále stejně monotónní Drew Barrymore, jakou ji všichni znají. Kdyby se zde místo ní objevila jakákoli neznámá tvář, o nic by divák nepřišel. Soundtrack je skvělý a při jeho poslechu mi do uší pronikala místo hudby nostalgie. Hugh je v současnosti nejspíše největší britská jistota komediálního žánru a zde to opět po několikáté dokazuje.

Pirát Blackie (1971)

Zatím nejspíše nejslabší film s touto slavnou italskou dvojkou. Možná to bude tím, že tentokráte nehrají spolu, nýbrž proti sobě. Když jsou na stejné straně, tak jim to jde lépe. Co se týče samotného filmu, jde o klasický dobrodružný pirátský film, bez jediného překvapení či jediného zapamátováníhodného momentu (snad až na hromadnou bitku v hospodě). Šedý průměr mezi oceánskými honbami za nejrůznějšími poklady. Slabý podprůměr ve filmografiích Bud Spencera a Terence Hilla.

Clementine (2004)

Tak tohle byl s přehledem (vyjma totálního exkrementu Na pokraji smrti) nejhorší film, kde se pan Seagal objevil, a to prosím byl právě on, co bylo na výtvoru jménem Clementine to nejlepší. Devadesát minut sledovat vztah mezi členy rozdělené rodinky s tak křečovitým přehráváním bylo utrpení srovnatelné snad jen se sledováním některého z nových českých seriálů. Ale Constantine má alespoň pětiminutovou účast Stevena Seagala a vcelku poslouchatelnou hudbu, proto si hvězdičku zaslouží. PS: Do ringu bych proti Seagalovi postavil tu holčičku, lezla mi na nervy nemálo.

Sahara (2005)

Výborná oddechovka, u které stačí vypnout mozek, naladit uši (vynikající hudební doprovod mistra Clinta Mansella), upražit pár mís popcornu a do vany s ledem naházet karton Coca-Coly. To kdyby náhodou jedna projekce nestačila. Matthew McConaughey v pohodě film utáhne, tentokrát se však může opřít i o výkon Steve Zahna, který je na celém filmu to nejlepší (spolu s honičkou na člunech). Závěr je sice až moc okatě počítačový, to se ale dá od letní popcornovky očekávat. Po skončení zavládla spokojenost a nevylučuji další a další projekce.

Valmont (1989)

Je to režisérským umem Miloše Formana, nebo snad krásným prostředím barokní Francie, nebo snad nádhernou Annette Bening? Film utekl jako by neměl dvě a 1/4 hodiny, ale pouhých 90 minut. Nenastal moment, kdy bych musel zkontrolovat čas na hodinkách, ve filmu se nevyskytla jediná nudná scéna. Mladý Colin Firth jako Casanova hadra hraje výborně napsanou postavu, stejně jako Annette Bening, tito dva a jejich soupeření je na Valmontu to, co jej dělá tak "nenáročného" a zábavného. A taky vzrušujícího, spousta momentů vyznávání, zklamání, milování. Ještě jsem sice neviděl Nebezpečné známosti, ale jestli jsou ještě lepší než Valmont, mám se na co těšit.

Mezi námi zloději (1963)

Průměrná česká komedie, stojící na brilantních hereckých výkonech tří hlavních představitelů (Vladimír Menšík, Jiří Sovák a Otomar Krejča). Příběh není ničím originální a ani nijak nezaujme, po hudební stránce také neexceluje a tak herecké obsazení je to jediné, na co se film může spolehnout. Jak postava hospodského, tak postavy oganizátora a účetního jsou zahrány s přehledem a mohlo by se zdát, že si celý film ukradly pro sebe. Slušelo by se zmínit snad už jen jméno Josefa Kemra, který snad nikdy nezahraje nic špatně. Mezi námi zloději není ničím originální, ale na druhou stranu není vůbec špatnou komedií. Krásný příklad čistě průměrného filmu.