Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Bohužel. Průměr a víc ani ťuk. Mé třetí setkání s Lynchem bylo setkání nejslabší. Atmosféra mě vůbec (narozdíl od Lost Highway) nepohltila, a tak jediným atmosférickým prvkem zůstává přímo ďábelský (zdravím fanoušky Reapera) výkon Raye Wiseho. Herci všeobecně hráli bez chybičky, ovšem jak si vás má získat hlavní postava, když se prakticky celým filmem probrečí? To byl největší kámen úrazu a největší hřebík do již tak řádně zatlučené rakve. Možná své hodnocení změním až zhlédnu opěvovaný seriál, do té doby však budou u mého nicku svítit tři malinké hvězdičky.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Tohle byl asi nejslabší Smoljak / Svěrák. Film má sice originální zápletku a skvělého pana Hrušínského a pana Čepka, ale to je vše. Cimrmanovi jsem ještě plné hodnocení nedal a neudělám to ani v tomto případě. Naopak, já ještě hodnocení snížím. Naprosto otřesný Marek Brodský a celkem monotónní výkon pana Zahajského, to mi zkazilo celý film. Zasmál jsem se asi dvakrát (kde mám koberec? kde mám stůl?) a to je na komedii (i když s přízviskem krimi) málo. Cimrmanovi však dám ještě šanci.

Dr. House (2004) (seriál)

Myslím si, že když napíšu, že jde o jeden z nejlepších seriálů, které jsem měl tu možnost vidět (a že jich bylo požehnaně) a ve kterém navíc vystupuje jistojistě nejlépe napsaná postava americké televizní produkce, bude to mluvit za vše. Po první řadě musím hodnotit jednoznačně za pět.

Underworld (2003)

Nemám rád filmy o upírech. Nemám rád upírské horory a ani upírské akční filmy. A tak tedy nechtějte po mém hodnocení zázraky. Průměr a dost. Sice je Kate Beckinsale nádherná i jako upírka a kousnout bych se snad i nechal, ale zbytek je hrůza. Vše tak zachraňuje Bill Nighy, který je skvělý snad všude, kde se objeví. Film se natáčel v Budapešti, ale na první pohled by člověk řekl, že prostředí je pražské. Vlastně i na ten druhý a i třetí pohled. K výpravě tedy nemám výhrady, zato vizuální efekty jsou snad to nejhorší od dob Spawna. Přeměna na vlkodlaka je tak směšná, až se jí vlastně ani smát nedá a já se při těchto scénách alespoň na chvíli mohl věnovat dolévání Kofoly. Tohoto že se natáčí už třetí díl?

Zná ji jako svý boty (2005)

Neuvěřitelné, ta Cameron taky umí něco jako hraní? Ale škoda že přemýšlení jí moc nejde. Vzít vážnější roli ve filmu, kde bude muset hrát vedle Toni Colletteové a Shirley MacLaneové, to chce opravdu obrovskou odvahu, úctyhodnou ctižádostivost anebo menší hodnotu inteligenčního kvocientu. Škoda, takhle si vybírat lepší filmy a role, nemusela být tam, kde je. Tímto tedy padá klasická věta - Cameron mi zkazila celý film. Přesto jen průměrné hodnocení, proč? Zná ji jako svý boty nenabízí o nic víc než konkurence, je jen dalším stebélkem slámy jednoho obrovského stohu, známém taky jako Hollywood.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Takovou parádu, jaká se mi dostala, jsem opravdu nečekal. Očekával jsem klasickou romantickou slaďárnu, oblečenou do histo(e)rického hávu. To se mi také dostalo, jen v nadmíru chutném provedení. Joseph Fiennes je v roli Willa Shakespearea k nepoznání (bezpochyby životní výkon), Colin Firth také (jen ten životní výkon předvedl až v Konferenci ve Wannsee) no a pro Gwyneth bych i zabil. Prakticky vše je na Zamilovaném Shakespeareovi k pochválení, já osobně jsem na něm nenašel ani jednu chybičku. Dokonce i Ben Affleck předvedl herecký výkon, což se opravdu nevidí často. Samotné konečné představení Romea a Julie mě donutilo zadržet dech až do samotného konce, nikdy bych nevěřil, jak může být divadelní představení tak napínavé, i když zde je, pravda, ve filmovém podání. Celkem jednoznačně za pět.

Světáci (1969)

Světáci určitě patří mezi to nejlepší co český / slovenský / československý film může nabídnout. Plejáda několika z těch nejlepších českých herců, klasický motiv maloměšťáka mezi smetánkou, i dnes chytlavé písničky a hlavně český filmový humor, to vše ze Světáků jen září. Trojka Sovák, Libíček, Brodský k sobě pasují snad ještě lépe, než Laurel k Hardymu a Sovákovo přirovnaní k dlouhému, širokému a bystrozrakému sedí přesně. Ovšem nejlepší výstup zde měl pan Vladimír Menšík, stačilo aby se objevil jen na pár minut a na film to mělo nemalý dopad (Paní, nemáte dceru Boženu? Ale upřímně, ne? No tak dobře.). A to taková Marie Sklodowská Kurí...

Vratné lahve (2007)

S radostí mohu konstatovat, že český film ještě pod drnem není. Pro letošek jej zachránil Jan Svěrák s pomocí svého otce Zdeňka a snad nejdospělejším projevem Jiřího Macháčka. Po ROMingu jsem ani nedoufal, že bych se u nové české komedie zasmál, zde se to podařilo, a to dokonce i přesto, že nejde o ryzí komedii pro mlácení hlavou smíchy o podlahu. I přes jednu opravdu trapnou scénu jde o film bezchybný, příjemný a klidně se na něj ještě někdy podívám. Herecký projev Zdeňka Svěráka je nanejvýš profesionální a snad poprvé se to dá říci i o Jiřím Macháčkovi, který mě opravdu překvapil. Letos se tedy český film ještě nad vodou udržel, kdo jej udrží příští rok?

Velký flám (1966)

Abych se přiznal, tohle je mé první setkání s Bourvilem. A hned na začátku musím říci, že Funés je prostě lepší komik (ano, velice mu pomáhá František Filipovský) a proto v přímém souboji s Bourvilem (Lubomír Lipský) vyhrává na celé čáře. Do Velkého flámu se ale hodí oba a posunují jej svým herectvím a komediálním nadáním na úplně jinou úroveň. Zasazení děje do okupované Francie je to, co se mi na filmu líbí nejvíce - krásná krajina, čtyřicátá léta, nacisti a do toho všeho sestřelený letoun britské armády. Film je klasickou honičkou kočky s myší, prohnanou francouzskou komediální kuchyní, okořeněnou vyhlášeným českým dabingem a servírovanou s vydatnou porcí smíchu. Must see

Policajt nebo rošťák (1979)

Z těch několika filmů s Belmondem v hlavní roli tento patří mezi ty nadprůměrné. Nepostrádá akci, vtip a krásné ženy. Belmondo je nejspíše nejcharismatičtější francouzský herec věech dob (ano, včetně Gabina a Maraise) a každý film bez něj by byl poloviční. Policajt nebo rošťák může také děkovat scénáristovi, neboť ten také odvedl kus práce, jak po stránce dějové (-Jste připraven? -Já ano, a vy?) tak po stránce dialogů (Časy jsou zlé, Kamile), českému divákovi se navíc dostává perfektního dabingu od Miroslava Moravce, který si v ničem nezadá s vynikajícím Janem Třískou (Krampol je i v nejlepším jen poloviční). Jako český divák tedy dávám za 4*.