Po strništi bos (2017)

Bohužel je tu opět řada dle mého nesmyslné a neoprávněné kritiky. Vyprázdněnost a absence příběhu? Tak to jsem asi koukal na jiný film. Já jsem Po strništi bos vnímal jako příběh kluka uprostřed druhé světové války. Je pravdou, že mi osobně přišlo, jakoby scénář uvízl někde mezi zaměřením na Edův příběh a příběh jeho rodiny. To mělo nakonec za následek to, že ve mne film nevzbuzoval až tolik emocí, kolik zřejmě bylo zamýšleno. Co mě ale hodně potěšilo, byly ony Edovy "fantasmagorie", které film odlehčovaly ale zároveň notně obohacovaly. Tím, co na mě rovněž zapůsobilo, bylo bezpochyby prostředí (tj. příroda a venkov) a atmosféra, kterou to vše vytvářelo. Já si stojím za tím, že česká kinematografie v posledních letech konečně jde zase nahoru, nalézá nové náměty a prostředky a to je jedině dobře. A tenhle film je důkazním materiálem.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Depresivně-smutně-vtipné, asi takhle bych stručně popsal tenhle seriál. Není to kdovíjaký filmařský skvost, ale nakonec se na to příjemně kouká a relaxuje u toho.

Hra o trůny - Drak a Vlk (2017) (epizoda)

Neskutečný, více se dodat nedá. Nicméně chmurné jsou komentáře těch konzervativních osob, kteří zde nadávají, že se autoři striktně nedrží knižní předlohy. Chmurnější na tom pak je to, že tytéž osoby by tu pak remcali i kdyby se autoři striktně drželi předlohy, protože už to četli v knize a nic je nepřekvapí...Užívejte si proboha toho, že to můžete vidět i z trochu jiného úhlu a nebuďte tak zaprdění Čecháčci!

Hra o trůny - Za Zdí (2017) (epizoda)

Pro mne jeden z nejpůsobivějších dílů, i když je tam patrná na GoT až nezvyklá míra patosu a zároveň i první docela předvídatelný díl, ale v menší míře to neuškodilo. Tak či onak se to smíchalo v něco, co mě drželo v křesle jako přikovaného.

Dunkerk (2017)

Další Nolanova perla. Snad mi to ani nepřišlo jako film, vážně jsem to bral tak nějak jako realitu. Hodně to vybočuje z mezí standardní kinematografie, a dost dobře ani nejsem schopen popsat čím vlastně. Atmosféra se povedla navodit jako málokde, a hudba tomu dost napomohla, i když přesto, že byla v podání Hanze Zimmera, nebyla tu tak výrazná, jako bývá zvykem. A bylo to asi dobře. Skvěle podkreslovala scény. Takhle nějak si myslím, že působí válka ve skutečnosti, a to, že mi to byl schopen naservírovat "mainstreamový" film, svědčí o jeho nesporných kvalitách.

Aningaaq (2013)

Vlastně zbytečný počin, na druhou stranu zvláštní doplněk k filmu Gravitace.

Flákači (1995)

Tak tohle Smithovo dílo mě nijak zvlášť neoslnilo, hodně pokulhává za Clerks. Má to svoje světlý chvilky, ale chybí tomu ty nápaditý dialogy co mě tak zaujaly v Clerks. Působilo to spíš jako klasická ničím nevybočující komedie, což je škoda.

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Dospělejší verze jedničky, trochu mainstreamovější než právě jednička, ale furt jsem si přišel na svý.

Antikrist (2009)

Režijně a kameramansky mistrně zvládnuté, obsahově se obávám, že jisté souvislosti a hlubší smysl mi zatím zůstaly utajeny, ale věřím, že tam jsou.

Anthropoid (2016)

Docela těžko se mi to hodnotí. Film to byl podařený, o tom žádná a rozhodně ho nepovažuji za zklamání. Film jsem sledoval v angličtině s titulky, což asi byla jedna z věcí, která zapříčinila, že jsem se do toho filmu tolik nevžil, protože to nepůsobilo autenticky. Ale to filmu samozřejmě vytýkat nemohu, to pouze svému výběru verze. Co už ale mi na filmu nesedělo, byl Cillian Murphy jako Josef Gabčík. Hrál dobře, ale bohužel jeho nepříliš sympatický výraz a to, že jsem jej znal již z předešlých dosti výrazných filmových rolí mi zabránilo mu uvěřit. Tak či onak u závěrečného boje v kostele člověku zvlhnou oči, ale to asi nemůžu přisoudit úplně tak filmu, jako spíše faktu, že je to podle skutečné události.