• Thriller

Pařba ve Vegas (2009)

Až na pár zábavných scén /policejní stanice, Rainman, předání výkupného/ a pár vtipných postav /Alan-bratr nevěsty, přítelkyně zubaře, policajt a policistka/ se nic vyjímečného neudálo. Podle zdejšího hodnocení bomba, podle mě vyhaslý Molotovův koktejl, nebo spíš doutnající kupka slámy. Mimochodem, kdo přiřazuje k filmům kategorie? Tohle jako krimi, mysteriozní, triller? To už je trochu moc!

Gnaw (2008)

"Ten prodavač v občerstvení je nějakej divnej, ale hamburgery má dobrý." Dočkáte se i spoustu jiných receptů z "Kuchařky naší babičky". Tahle rodinka má vaření zřejmě jako koníčka, asi pravidelně sleduje "Kluky v akci" a chystání netradičních lahůdek jí evidentně baví. Klasická nechuťárna, tentokrát v anglickém podání. A tohle má být komedie???

Saw 6 (2009)

Před rokem jsem u SAW 5 předpovídal premiéru dalšího dílu za rok. A máme ho tady. Jako zapřísáhlému a věrnému SAWISTOVI se mi chce křičet: "Dost bylo SAW!!" Ne snad proto, že by 6.díl byl nepovedený, nebo snad, že by teklo málo krve nebo chyběl nějaký druh vnitřností nebo nezazněla skvělá hudba. To ne. Příběh je opět napínavý a částečně se dostavil i šokující závěr. Částečně proto, že je velmi předvídatelný obsah obálky s číslem 6. Nechce se ani věřit, že scénář nevznikl najednou, ale díl po dílu. Celé to opravdu zapadlo a skládačka je složena. Křičím: "dost bylo SAW!" proto, že začínám mít už i já pocit, že Jigsawovi dochází nápady a vraždící přístroje a tak kuchá předchozí díly. Vyzvedl bych však scénu na kolotoči. Ne kvůli brutálnosti, ale jako psychologickou studii člověka, vystaveného absolutnímu strachu. Křičím: "dost bylo SAW!" protože už nechci nastavovanou kaši. Chci mít sérii SAW uloženou v hlavě jako 1 napínavý, brutální a geniálně poskládaný film. Ale nato, že za rok nepříjde SAW 7 svůj nepodřezaný krk nedám.

Ztracený ostrov (2009)

Nic nového nepřinášející a zbytečný horor, připomínající něco mezi Predátorem, Planetou opic a domácím úkolem studentů prvního ročníku FAMU. Ale vydržet se to dalo.30%

Orphan (2009)

Rodinka se po traumatu rozhodne adoptovat hočičku. Chtělo by se říct, že se jedná o další variace na téma:"s tou naší adoptovanou holčičkou není něco v pořádku". Není to tak docela pravda. V jiných filmech má holčička na sobě růžové šatičky, hezky maluje, je miloučká a umí alspoň na jeden hudební nástroj. Tady to všechno je, ale nějak jinak. Šatičky má, ale k nim na krku černý obojek, ráda maluje, ale obrázky jsou velmi netradiční, milá je taky, ale tak milá, že byste jí dali pěstí a k tomu bravůrně ovládá klavír. Od téhle malé slečny nemůže nikdo čekat nic dobrého už od začátku. Za takový teror by se nemusel stydět ani Chucky /Dětská hra/ s Annie Wilkisovou /Misery/ dohromady. K tomu všemu zajímavá a celkem překvapivá pointa. Dialog z filmu, kdy malá Ester přistihne při milování na kuchyňské lince adoptivní rodiče: "Víš Esterko, když se dospělí lidé mají moc rádi, tak si to chtějí dávat nějak najevo, víš?"...."Já vím, šukají".

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

True Blood je pohádka pro dospělé, krutě připomínající život v současné společnosti. Je plný sexu, drog, náboženství, sexu, fanatismu, diskriminace, sexu, rasismu, sexu, smrti, sexu, sexu. Velmi podivné městečko s ještě podivnějšími obyvateli. HBO tyhle seriály prostě umí a tohle je další důkaz. Skvěle rozehraná první série ve vás zanechá chuť zakousnout se do dalších dílů. Jen se nestat na chuti téhle lahůdky závislým. Ale co, každý člověk v sobě nosí nějakého toho démona!

Antikrist (2009)

Lars von Trier je nezávislý umělec - proto tvoří nezávislé a umělecké filmy. Uvodní scéna střídá detailní záběry na soulož muže a ženy a vyskakující dítě z okna. Muž je psychiatr a rozhodne se svojí pološílenou ženu léčit sám doma. Ano, tahat práci domů se nevyplácí. Psychadelický výlet do mysli jeho ženy vyústí po hodině mírně nestravitelného, zdlouhavého sledování do brutálně realistického a nechutného závěru. Vše umocňují skvělé výkony "všech" dvou herců. Domnívám se však, že při filmu musela být pokořena největší spotřeba drog, nebo alspoň silných sedativ na hlavu a den. Vše tomu nasvědčuje. I velmi povedený zvuk, který jakoby vystupuje z obrazu a je zvýrazněn a umocněn tak, že i déšť a šumění trávy uslyšíte, jakobyste sežrali vagón Valia./Takže v tom jel i zvukař/. A epilog už jsem fakt nepobral...70%

The Gravedancers (2006)

Nejbéčkovitější béčko roku 2006, které snad bylo natočené před 20 lety a nyní se dočkalo prvního uvedení. Triky připomínají Krotitelé duchů, herecké osazenstvo nijak vyrazné, zajímavé je vidět jednoho z bratrů z Prison Break Dominica Purcella. Poučení z filmu však plyne:"Netančete na cizích hrobech, navíc když nevíte, kdo v nich leží".50%

Apocalypto (2006)

Koupil jsem dvd a čekal, že se něco dovím o Mayské civilizaci. Místo toho se dostavil jen masakr, který se mohl odehrát úplně kdekoliv a kdykoliv....třeba 10 000př.n.l. Totožný film, ale bez mamutů stavějících pyramidy a místo šavlozubého tygra černý jaguár. Pozitivum pro tento film je to, že vznikl dřív než film 10 000př.n.l. a to, že se na něj oproti jiným Gibsonovým filmům /Umučení Krista/ ještě někdy rád podívám znovu.

Sbohem, baby (2007)

Rodinka Affleckova se ukázala. Neschopný herec Ben jako šikovný režisér a o něco méně známý, o to však povedenější bratr Casey jako hlavní hrdina rozehrávají psychothriller, za který by se nemusel stydět ani Clint Eastwood. Přirovnání jsem použil proto, že mi film nejvíc připomínal Tajemnou řeku, hlavně atmosférou. A to jsem vůbec netušil, že je autor obou děl totožný. Po tomto zjištění mi vše zapadlo, jako prdel na hrnec. Opravdu dobrý film kazí jen to, že se tvůrcům nepovedlo utajit ten "šokující závěr" a přibližně v polovině pro pozornější diváky hodí takové laso, že v tu chvíli asi každému dojde, co je s malou Amandou a komu by se mohla případně hodit. Přestřelka v lomu už jen vše dorazí. Ale nic to nemění natom, že je to velmi povedený film s opravdu výbornými posledními 15 minutami.70%