Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Fantasy

Poslední recenze (264)

plakát

O vánoční hvězdě (2020) (TV film) 

Gratuluji české kinematografii. Relativně pozitivní přijetí této pohádky jen dokazuje, jak se vám podařilo dojebat vkus českých diváků. Na jednu stranu nezávidím těmto každoročním pokusům o novou národní pohádku, že jsou následně okamžitě konfrontování s Popelkou a tedy ukázkovým příkladem toho, jak by to mělo vypadat. Že byl část plotu vykraden z Hvězdného prachu bych ještě byl ochoten odpustit, kdyby zbytek příběhu nějak fungoval. Jenže... bohužel. Hrozný problém mám poslední roky s výpravou u těch našich pohádek. Všechno vypadá sterilně, uhlazeně, jako nějaká vypraná, vyžehlená, naaranžovaná představa toho, jak to tehdá asi mohlo vypadat. Výsledný dojem je takový, že se necítím jako bych se ponořil do jiného světa, ale že si s každým záběrem uvědomuju, že koukám na film. Oceňuji, že jsme se tentokrát obešli bez čertů a zlý čarodějnic/čarodějů (díky bohu za ty dary). Na druhou jsme si opět nemohli odpustit to trapné pitvoření herců tentokrát nejvíce zosobněné naprosto zbytečnou a otravnou postavou Ondřeje Sokola. Schválně - je nějaká taková postava v Popelce? V Andělu páně? V S čerty nejsou žerty? Není, tak proč má někdo do prdele furt potřebu tyhle karikatury vytahovat, to nepochopím. Rambě to člověk odpustí tak tak a to ještě proto, že je to nejsympatičtější člen ansámblu. Scénáristicky pak opět nedotažená nuda. Komu jsem měl v tom příběhu fandit? Kotek je pasivní good guy, kterému záchranu princezny musela hvězda prakticky připravit. Což vás vede k zamyšlení, do jaké míry je to vlastně záchrana, když se nehoda stane kvůli vám? A obecně by se dalo říct, že se Kotkově postavě celej příběh vlastně stane, než aby se něm aktivně podílel. Princezna zase přispívá k budování nebezpečného stereotypu, že je jedno, jak moc velkej kretén se ten kluk chová, ale když ho budu dost milovat, on se změní. Nakonec mi byl nejvíce sympatický Bezejmenný jakožto skrytý protagonista celé pohádky - jediná postava (vedle hlavní antagonistky), která se chovala celkem logicky a měla nějaký cíl. Zároveň byl něčím znevýhodněný, ostatní ho podceňovali a vlastně docela šikanovali, a nakonec se jako jediný projevil nesobecky a hrdinsky (možná kromě toho naprosto podivného a náhlého uvědomění Deničky). Jinak nevím, v čem je studio starající se o CGI efekty tak renomované... viděl jsem youtubery, kteří zvládají lepší efekty. A perlička na závěr je ten ohavně zřejmý dabing princezny - jednak hlas zní úplně evidentně studiově a taky velmi často vůbec nesedí do pohybu rtů. Sečteno podtrženo - zapomenutelný podprůměr. Úspěchem je, že jsem tentokrát neměl aspoň pocit, že to, na co koukám, mě vyloženě uráží.

plakát

Dámský gambit (2020) (TV seriál) 

Jste se tu všichni posrali s tím hodnocením, ne? Nebo jste viděli někoho hrát poprvé šachy? Jasně, hlavní postava zahraná bravurně a má to krásný vizuál, ale ten scénář je tak pitomoučký, že jsem od půlky seriálu koulel očima. Není to tak dlouho, kdy jsem četl o maďarském psychologovi (Laszlo Polgar), co se rozhodl, že vychová šachového velmistra. Osud mu ale nadělil dceru. To na situaci nic neměnilo a její trénink doslova od kolébky začal. Jenže narozdíl od našeho wunderkinder aka nejnovější přírůstek do série silné ženské postavy, se musela dcera psychologa do světa mužů doslova probít. Což mi zde připadalo jako propásnutá příležitost. Beth vyhraje jeden turnaj na místní univerzitě na najednou jí všichni respektujou. Následuje 5 feel good dílů, kdy hlavní postava prohraje jen se dvěma lidma. To vás jako baví? Postava, která všechno vyhrává v podstatě bez problémů, je sexy, je inteligentní, je sebejistá a má vkus? Její posedlost výhrou nebyla nijak zvlášť rozvedena kromě prostého sdělení, že je přece sirotek. Stejně tak její problémová černošská nejlepší kámoška, která se v 60. letech dostane z děcáku až na právnickou univerzitu. A teď tu o Karkulce prosím. Celý svět působí jako nějaká idealizovaná verze 60. let. Rasismus prakticky nevidíme, stejně tak šovinismus nebo uzavřenost a aroganci světa mužů vůči holce, která se do něj snaží dostat. Proč jí nikdo nehází klacky pod nohy? Proč nezpochybňují její úspěch, její oblečení, její původ? Nuda. SSSR pak působí vlastně docela v pohodě s partou dědulů, co hrajou v parku šachy a pak jsou celý vlhký z toho, že za nima přišla ženská z kapitalistického USA, která zrovna nakopala řiť jejich šachové ikoně. Jo a co je to prosím za trend, že se všechny silné ženské postavy dneska chovají jako arogantní krávy? A musejí být samozřejmě kočky, protože jinak by nejspíš na seriál o inteligentní nadané holce asi nikdo nekoukal nebo co. Naprosto upřímně jsem neměl pocit, že by měla na konci seriálu vyhrát, neměl jsem pocit, že si to jako postava zasloužila - sorry za spoiler, ale kam seriál směřuje vám bude jasný tak od první půl hodiny. Jako rozjezd slibný, to zase jo, ale od půlky jsem ztratil zájem. A na to, že je to seriál o šachách, dozvěděl jsem se z něj o nich žalostně málo. Schválně, kdo z vás ví, jak vlastně vypadá Sicilská obrana, i když je zmíněná minimálně tak 5x za díl?

plakát

Bourák (2020) 

Tenhle film dokazuje, že být Tarantino není prdel. Mixování kultovních žánrovek do něčeho nového a funkčního je vždycky krok do nejistoty. Bourák to bohužel s tím mixováním trochu přepálil. Naroubovat pokračování Pomády do manželství a krize středního věku na prostředí severních Čech a přimíchnout k tomu trochu Twin Peaks je možná až příliš ambiciózní projekt. Zajímalo by mě, nakolik byla Macháčkova linka improvizovaná, protože to působilo, že tak z 80 procent. Nicméně oceňuji v jistém směru originalitu, ambice, hudbu i humor. Plus Šluknovské prostředí je srdcovka. Narozdíl od většiny sračkoidních a vypatlaných českých rom-com, se kterými se v posledních letech rozthl pytel, se tohle aspoň nebralo tak vážně.

Poslední hodnocení (1 565)

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

29.11.2021

Poslední noc v Soho (2021)

21.11.2021

Myši patří do nebe (2021)

15.11.2021

What If...? (2021) (TV seriál)

01.11.2021

Hollywoodská klišé pod palbou (2021)

27.10.2021

Duna (2021)

23.10.2021

Není čas zemřít (2021)

08.10.2021

Zelený rytíř (2021)

20.09.2021

Rick a Morty - Série 5 (2021) (série) (S05)

12.09.2021

Reklama

Reklama

Reklama