Austin Powers: Špion, který mě vojel (1999)

Opět vtipné, opět ujeté a opět celkem i zábavné. Je jisté, že tento film rozhodně netrpí dnes tolik častým syndromem sequelu - nepůsobí vůbec vyčáchle a není dle mého soudu o nic horší než jednička. Trpí ale také úplně stejnými problémy, nebudu se zde však opakovat (viz můj komentář k jedničce). Dobrá oddechovka pro chvíle nudy a prázdnoty v mozkovně. Pobaví, spolehlivě rozveselí a většinu diváků příliš neurazí. 5/10

Austin Powers: Špionátor (1997)

Věděl jsem do čeho jdu a nic moc mě tedy nepřekvapilo. Austin Powers je vskutku bláznivá špiónská parodie, která zachází s Jamesem Bondem velmi podobným způsobem jako Spaceballs s Hvězdnými válkami. A právě na komické stránce toto dílko nejvíce získává i nejvíce ztrácí. Vtípky sice většinou pobaví, odpustil bych si ale místy trochu toho nechutnějšího humoru, který taky někdy působí dost trapně. Scénář, ač je záměrně překombinovaný, vypadá vcelku solidně a herci fungují na výbornou, zejména pak ústřední dvojka Myers-Hurley. Podtrženo, sečteno, Austin Powers vytěžuje svůj potenciál a spolehlivě rozesměje, nic víc od něj ale neočekávejte. 5/10

xXx: Nová dimenze (2005)

Mnohem lepší než jednička co do kamery i scénáře, stále však takové přeplácané béčko prošpikované špionskými klišé od začátku do konce. A to se vůbec nezmiňuji o předvídatelnosti zápletky a sérii naprosto nemožných triků, při kterých by se Ice Cube v reálu zabil dřív, než by řekl "xXx". Nemůžu si také odpustit, že mi určitá část připomíná stylem i "street race" pozadím filmy F&F, zejména pak první dva díly. V každém případě všechny atributy u tohoto filmu fungují. Ne příliš dobře, ale alespoň fungují (narozdíl od předchozího dílu). Takže stačí otevřít oči, vypnout mozek a užít si hodinu a půl béčkové akce. 5/10

xXx (2002)

Byl jsem připraven na leccos, ale tedy na tohle zřejmě ne. Většina filmu vypadá takto: Vin Diesel se oblečený jako idiot prohání sem a tam po Praze v amerických autech a čas od času i někoho zastřelí. Interiéry vypadají buď superluxusně, jako kýčovitá goticko-středověká montáž nebo jako naplesnivělé opuštěné místnosti, ze kterých právě vyhnali bezdomovce. Jak jsem zmínil, většina filmu je točená v ČR, dokonce i v Praze, které ale asi moc dobrou reklamu nedělá, neboť jí vykresluje spíše jako Kyjev nebo Moskvu. Semler by se taky mohl naučit používat filtry, záběry vypadají barevně huř, než kdybych je točil já mobilem. A herci? Žádná sláva - Diesel hraje drsňáka jako z F&F a Jackson mu čas od času zahraje do noty, tím to ale končí. O herecké prkennosti Dannyho Treja pomlčím a rovnou se přesunu k nejhoršímu, a to výkonu českých herců, kteří v tomto snímku působí tak nepřirozeně, jak to jen jde. Proč to vždycky, když Američan přijedou do Prahy točit filmy o špionech, musí dopadnout takhle špatně? 2/10

Mrtví a neklidní (2013)

Hezký nápad, originální zápletka, trocha vtipu a sem a tam nějaká ta akce. Jen je to na můj vkus příliš zdlouhavé. Rozhodně to ale nedopadlo jako rip-off Twilightu, čehož jsem se na začátku obával a za což si Levine získal mojí sympatii. S tím tempem je to ale problém. Film začíná celkem vtipně a svižně, podobně jako Zombieland nebo Shaun of the Dead. Postupem času jsem ale začal získávat pocit, že ačkoliv příběh postupuje, všechno se víc a víc zpomaluje. A na konci jsem už byl tak trochu unuděným zombíkem i já sám. Je to škoda, scénář i herci fungují dobře a málem mě přesvědčili o čtyřech hvězdičkách, kvůli té dynamice ale dávám jen tři. 6/10

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Pohádková dvojka mě příjemně překvapila. Wirkola si tentokrát dal záležet a vytvořil solidní středověkou řežbu, která diváka chytne a nepustí do poslední vteřiny. Dva profi zabijáci, stádo hnusných čarodějnic a různé moderní hračky jako vystřižené z Van Helsinga (2004) - to jsou hlavní devízy tohoto filmu. Renner se do své role diabetického zabijáka dokonale vžil a jeho výkon je bez chybičky, objevem tohoto filmu je pro mě ovšem Gemma Arterton, která nejenže dobře vypadá, ale umí taky solidně hrát a drsňácké hlášky sype jak z rukávu. Sluší se také doplnit, že se Wirkola zřejmě inspiroval u Tarantina v pojetí krve, a tak červená cáká ve většině scén na všechny strany. Pokud vám tedy nevadí drobné znásilnění původního Grimmovského námětu a máte rádi dobře natočená akční jatka, tohle je film, který letos nesmíte vynechat! Guilty pleasure roku. 8/10

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Začínám cítit odér vytěžené značky a nerad bych viděl, aby série Die Hard skončila jako stejně rozplizle a překombinovaně jako třeba Piráti z Karibiku. Bohužel přesně tam díky tomuto dílu míří. Nevím, co celý film podkopává víc - přestárlý taťka Willis, nevzhledný synáček Courtney, který neumí hrát, nebo třeba naprosto neschopný a nevýrazný záporák Koch, kterému není na konci dopřána ani pořádná bitka. Film postrádá jakoukoliv dějovou kohezi, gradaci a akční vyváženost a buď s postavami hází z bitky do bitky nebo se pokouší o povrchní emoce, které působí vysoce trapně a nepřirozeně. A kamera, té mám také co vytknout - obraz zde totiž funguje jen na dvě nastavení: boj černochů v tunelu nebo oslňující záře. Kromě toho se mi příčily bezzvučné několikasekundové rozmazané záběry při výbuchu čehokoliv - to je čistý kýč a akční klišé. Sečteno, podtrženo: tento film je bezesporu nejhorší Smrtonosnou pastí dosud a podle mě s původní trilogií už nemá vůbec nic společného. Herci i scénář jsou ploší jak prkno a samotný film také není udělán příliš dobře. Za celý tento nepovedený vtip dávám 5/10 a budu se modlit, aby další Smrtonosná past byla lepší nebo raději nebyla.

Bez soucitu (2010)

Další akční film s Travoltou si dal kromě různých honiček a bojů do erbu navíc i celkem cynický humor. Nejenže kulky létají ze strany na stranu, Travolta ale střílí hned a klade otázky později - tento zprvu nezodpovědný přístup je nakonec vysvětlen jeho postavou, neboť se z postřílených, zdánlivě normálních lidí, záhy vyklubou různí teroristé a zločinci. A takovými scénkami je tento film přímo nadupaný. Trochu mi to připomíná tím vtipem filmy ze série Taxi. 7/10

Rychle a zběsile 5 (2011)

Tak tohle je nejlepší F&F z celé dosavadní série. Začátek připomíná MI:3, prostředek a konec zase Dannyho parťáky. Lina taky konečně napadlo dát dohromady herce z jedničky, dvojky i trojky, což byl rozhodně dobrý tah, a Rock do takhle široce obsazeného filmu dobře zapadnul. Nicméně, abych to trochu srovnal s celou sérií, ubylo street závodů a honiček, přibylo konverzaček, plánování a bitek. Tenhle díl taky dostal Toretta i O'Connera na stejnou úroveň - už to není dvojka špinavý policajt vs. zodpovědný záporák, teď jsou oba nastejno a parťáci. Díky hlavnímu úkolu, který dominuje celému příběhu, to ale divák během filmu vůbec nezaznamená a vše do sebe zapadá na jedničku. Řemeslně je toto dílko taky hodně povedené, rozhodně není příliš patrný kontrast mezi akcí a neakcí, čehož jsem se celkem obával. Kamera je božská. Abych to shrnul, můžete se těšit na opravdu stylový nářez... 9/10

Rychlí a zběsilí (2009)

Po bombové jedničce, ucházející dvojce a naprosto vykořeněné trojce se vracíme zpět do království čtyř hvězdiček. Lin vsadil na původní obsazení a rozhodně neudělal chybu. Divák dostane podle očekávání naservírovanou koňskou dávku akce, honiček a jako dezert ještě trochu akce navrch. Navíc, jak celá série nabývá na rozsahu, začínají se celkem zajímavě vyvíjet postavy. Například Badass Toretto přestává být úplně nezodpovědným kriminálníkem a agent O'Conner si špiní ruce víc a víc - jsem celkem zvědavý, kam to povede dál. Na druhou stranu, i zde mi něco chybí, nejsem si ale přesně jistý co. Film mi provedením trochu připadá plochý. Koho to ale zajímá, když vás pobaví, udrží vaší pozornost a neobsahuje žádné začátečnické přehmaty, že? Abych to uzavřel, čtyřka je povedené guilty pleasure, které brand Fast & Furious oživilo a dalo mi naději, že pětka by mohla být alespoň stejně dobrá... 6/10