• Krátkometrážní

Manon sur le bitume (2007)

Zdlouhavé a nezajímavé zamyšlení nad životem, kterému chybí výraznější pointa, gradace, i celkový spád. Celých 15 minut tedy posloucháme monotónní vyprávění hlavní hrdinky, které nás v důsledku vlastně ani nezajímá. Nominaci na Oscara nechápu, úplně špatné to sice není, ale jako zástupce krátkometrážní "elity" si představuji jiné snímky.

Chainsaw Maid (2007)

Ach jo. Přidat k tomu nějaký slušný hudební doprovod (s přihlédnutím k tomu, že se tam nemluví), a byl by zde náběh na ultimate-gore guilty pleasure. Takhle zůstává jen dokonale naanimovaná hříčka s lehce humorným podtextem, která může pro někoho být důkazem japonské zvrhlosti (naznačovaný sex se služkou, ultimátní násilí), a pro někoho naopak zajímavým tvůrčím nápadem, bohužel nedotaženým tak úplně do konce.

Nula (2010)

Solidní animace podkreslená příjemnou hudbou, jejíž hlavní myšlenka ale není pranic originální, což krátkometrážní snímek vyžaduje. Nenadchne, neurazí a během pár chvil upadne v zapomnění.

Fun Dead (2004)

Zábavná hrátka Edgara Wrighta připojená jako bonus k DVD "Shaun of the Dead". Minuta zesměšňování něčeho, co má ve většině filmů za úkol nahánět hrůzu. Ke zhlédnutí zde.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

[Půlnoční premiéra, Třeboň] - Spousta výbuchů, akce a slz. Ale i přesto jen zlomek emocí, které mohl závěrečný díl epické ságy vyvolat. Ačkoliv kvalita první části je několikanásobně překonána a film málokoho vyloženě zklame, zůstává zde nevyužitý prostor (smrt Lupina, vztah Harryho a Ginny, souboj s Voldemortem, závěrečný epilog), u kterého by nebylo na škodu více zatlačit na pilu a vyždímat z diváka trochu víc empatie. Plusem budiž vše co se týče Alana Rickmana (jak herecký výkon, tak scénaristické vyřešení jeho postavy), občasné dobře padnoucí vtípky a nehledě na ně velmi temná atmosféra, kterou si film udrží téměř po celou dobu. Pozn.: Fiennes, dle očekávání, i pod svou maskou 100x překonává herectví svého "protivníka".

13 samurajů (2010)

Pokud vám nevadí poslouchat angličtinu z úst japonských samurajů, přidejte si hvězdičku.

Pokrevní bratři (1999)

Převládají ryze pozitivní dojmy. Ačkoliv první třetinu filmu lze označit za lehce nudnou, jakmile se "Svatí" konečně rozjedou a začnou hříšné duše posílat tam kam patří, začne (i díky výborně zvolenému hudebnímu doprovodu) zábavná, svižná a stylová podívaná svým stylem lehce připomínající Tarantina nebo Ritchieho. Krom již zmíněné hudby stojí za zmínku skvělé herecké výkony v čele s famózním Dafoem a ideální míra násilí, která potěší ty "zvrácené" (jak tomu říká matka) mezi námi, a zároveň nikoho vyloženě nezhnusí.

Blade 2 (2002)

Klasická "dvojka" (více postav, noví nepřátelé, nová a pohlednější ženská postava), která o úroveň překonává ryze průměrnou jedničku. Ačkoliv Snipes svůj výraz nijak nezměnil (nikdo to od něj ani neočekával), partička nových přisluhovačů v čele s krásně bezcharakterním Perlmanem mu zdatně sekunduje a Danny "Kocour" John-Jules v jedné z menších rolí jistě potěší všechny fanoušky Red Dwarfa. A potom je tu del Toro, který by i z Pojišťovny štěstí udělal atmosférickou podívanou se spoustou krve, slizu a temnoty. Rychlejší, brutálnější, vtipnější - prostě lepší, to je Blade 2.

Kuky se vrací (2010)

Svěží závan do české kinematografie, která se mi již několik let vyhýbala obloukem. Ačkoliv Kuky není bez chyby, zaujme jak dětskou tak dospělou duši - tou tvůrčí radostí, která je vidět z každého záběru, potěší snad každého. Obzvláště bych vyzdvihl skvěle padnoucí dabing, místy kouzelnou hudbu a na loutkový film nečekaně dobře zvládnutou akci, ačkoliv zastoupenou pouze "automobilovými" honičkami.