• Krátkometrážní

Hon (2012)

Nelze odtrhnout oči, i když by člověk chvílemi chtěl.

Poslední skotský král (2006)

Tak nevím. Asi jsem čekal něco podobného hotelu Rwanda - snímek zároveň poutavý pro diváka a zároveň přínosný pro toho, kdo se chce něco dozvědět o daném konfliktu. Prvního se mi dostalo asi tak z půlky, druhého pak vůbec. Skutečný problém, tedy působení Idi Amina v Ugandě, je totiž pouze druhotným tématem, působícím jen jako podklad pro béčkové drama, jenž by bez onoho pozlátka "inspirování skutečnou událostí" upadlo v zapomnění i přes velmi působivý herecký výkon Foresta Whitakera.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Vyloženě neurazí, vyloženě nenadchne. Gangster Squad je filmem, na kterém není nejhorší to, že by byl špatný - je to spíš to, že není skvělý, protože potenciál, minimálně ten herecký, na to má. Bohužel ale kvůli velmi přímočarému scénáři s malým prostorem pro jednotlivé postavy (kterých je hodně a přitom si k žádné z nich divák nestihne vybudovat takový vztah, aby mu pak záleželo na jejích osudech - dokonce i mně, bezmeznému obdivovateli Emmy Stone, bylo vcelku jedno, jestli přežije nebo ne) se z filmu stává zábava na jeden večer, který už cestou do koupelny na pofilmové vyčůrání začne vyprchávat z paměti. Což je velká škoda, jejíž hořká pachuť přebije takřka veškeré myslitelné klady snímku.

Bídníci (2012)

Ale jo. Nejsem žádný muzikálový fanoušek, ale Bídníci mne dokázali zaujmout, přestože muzikálové složky tam je naprostá většina - na obyčejný dialog divák takřka nenarazí. Díky skvělému obsazení herců, jejichž zpěv často zní vskutku famózně, lehce experimentální režii (čímž mě Hooper překvapil, protože Královu řeč považuji z tohoto pohledu za lehce nudnou) a geniální kameře, která i několikaminutový záběr na obličej zpívajícího hrdiny udělá zajímavým a zásluhou své občasné roztřesenosti je divákovi skvělým pomocníkem ke vstřebávání atmosféry. Velkolepá výprava je pak už jen třešničkou na dortu, a tak se i přes drobné výhrady k některým lehce zdlouhavým pasážím z předposledního snímku, nominovaného na Oscara, který jsem zhlédl, vyklubal jeden z mých největších favoritů. Edit: Nakonec měním na pět, protože většina písní mi tu hraje dodnes a i film samotný se mi zdá lepší a lepší.

Pí a jeho život (2012)

Vizuální ráj, který se mile pokouší působit, jako by měl i nějakou tu složitou a líbivou myšlenku. A daří se mu to tak napůl - vizi oné myšlenky vidíme, ale její podání není právě šťastné, nemluvě o jejím zbytečném doslovném shrnutí v samém závěru. Což je ale jen drobná vada na kráse, a pokud se předem smíříte s tím, že po velkou část filmu budete pozorovat chlapce a tygra, jak spolu dovádějí na člunu uprostřed oceánu, nebudete zklamáni a po dlouhé době oceníte i to proklínané 3D - některé záběry jsou tu skutečně dechberoucí. Oscar by mi nevadil. Edit: Když se to v hlavě rozleží, tak i ta myšlenka začne být čím dál tím zajímavější. S odstupem tedy velká spokojenost.

Lincoln (2012)

Lincoln mluví. Lincoln vypráví příběh. Lincoln mluví. Nějaký starý chlap (kdo že to je?) mluví. Lincoln mluví. Jiný starý chlap (kdo že je tohle?) mluví. Lincoln vypráví příběh. Lincoln mluví se ženou. Lincoln vypráví příběh. Hele, Joseph Gordon-Levitt! Lincoln mluví. Další starý chlap mluví, následně se hádá s Lincolnem. V reakci na to Lincoln vypráví příběh. Následnou scénu zachraňuje Tommy Lee Jones. Hned nato Lincoln částečně mluví a částečně vypráví příběh. Lincoln uplácí a podvádí. Lincoln zadumaně hledí před sebe, pravděpodobně přemýšleje, co bude vyprávět příště. Lincoln mluví. Je tohle James Spader? Lincoln to vymyslel a vypráví příběh. Lincolnovi přišel telegram. Lincoln mluví. Ha, hlasuje se (pozn. - jediná opravdu zajímavá scéna filmu). Lincoln nehaleká, Lincoln slaví v tichosti. Lincoln ukončuje válku. Lincoln mluví. Vypráví příběh. A je zastřelen - asi chtěl někomu vyprávět příběh. Ale nebojte se, Lincoln mluví znovu. Tak, pokud jste dočetli až sem, jste na Lincolna připraveni a možná vás bude i bavit. Ano, je dobře natočený (vzhledem k tomu, že stojí na výkonech spolehlivých herců, jsou ty výkony logicky skvělé), krásně nasvícený a podbarvený příjemnou hudbou. Ale je to nuda, pekelná a zoufale dlouhá nuda. Jako lekce dějepisu fajn, ale být na tom v kině, vyhlížím střelce už od dvacáté minuty.

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Zklamání. Ne že by to bylo špatně natočené, to rozhodně ne - určité záběry jsou opravdu hezky zpracované a hlavní hrdinka je dostatečně sympatická na to, abychom ji během té hodiny a půl nezačali nenávidět (což se mi konkrétně u filmů, kde jsou v hlavní roli děti, stává podezřele často). Problém ale je, že samotná myšlena, ani její způsob podání a konec konců ani její vyznění mě ani zbla neoslovili, přičemž tenhle film tak trochu stojí právě na oné myšlence. Na Oscary to nevidím.

Hodný, zlý a divný (2008)

Jižní Korea v plné polní, tentokrát v pro ní ne tak úplně typickém žánru - westernu. A rozhodně má co nabídnout. Čekal jsem to možná ještě trochu potrhlejší (už jen z názvu a z těch několika fotek ve zdejší galerii), ale nakonec se to ukázalo být tak akorát - funguje tedy jak ta vážnější, nosná osa děje, tak ta komická, daná především přítomností postavy Divného a úžasným smyslem pro detail, kterým se celý snímek vyznačuje. Bezchybně natočené akční sekvence, nenápadné odkazy a "postranní" vtípky spolu s mnoha překvapivými zvraty a parádním finále, to jsou věci, jenž překonají jednu dvě nelogičnosti a chvilkové ztráty tempa.

Argo (2012)

Za mě dobrý, hodně dobrý. Afflecka nijak výrazně nemusím (ačkoli nepatřím ani k jeho haterům), ale tady se mi líbil, a to jak herecky, tak režijně. Je sice pravda, že mimické svaly moc nepoužíval, ale k jeho postavě to vcelku sedělo - když vezmu v potaz, v jakém napětí jsem byl udržován já jakožto divák, těžko si pak představit co prožíval onen agent CIA, a nelze mu tedy zazlívat ten věčně zamračený výraz. Celkově tedy spokojenost takřka ve všech ohledech, daná především tím, že jsem do Arga šel s očekáváním dalšího filmu typu "musíme jim ukázat jak to bylo, co na tom že se u toho budou nudit", ale dočkal jsem se svižné a v závěru opravdu velice napínavé podívané, které bych sice já osobně Oscara nedal, ale nijak by mě nešokovalo, kdyby páni akademici učinili opak.