Death Race 2000 (1975)

Epilog: "As to this matter of violence. The technique of violence was first developed in 2.000.000 BC by the Australopithecines. A tribe of four-foot primates who had no brains to speak of. But who. Nevertheless. Invented the tomahawk and used it on each other. This practice led to the enlargement of the brain - another useful weapon. Yes. Murder was invented even before man began to think. Now. Of course. Man has become known as the thinking animal."

Dynastie Nováků (1982) (seriál)

Další výprava do socreálu začátku osmdesátých let, ve které se nám opět vyskytuje notoricky se opakující herecká skavdra tehdejší doby. Nutno ale podotknout, že je to obsazení na úrovni. Jako všechny obdobné seriály nám i tento slouží coby dokument tehdejší každodennosti - nepotismus, všimné, melouchy, zahrádkaření, nedostatek určitých komodit atd. Určitě je ale stravitelnější a neškodnější než angažovanější dílka. 3,5 *

Bez ženské a bez tabáku (1980) (seriál)

Role p. Krónera (starý Kubáň) připomíná roli p. Brodského (starý Dubiňák) v seriálu Stříbrná pila i se všemi jeho charakteristikami (staromilství, nesoulad s moderní dobou, život dle starých pořádků a hodnot, neustálé kverulanství). P. Krónerovi však sedla o poznání lépe a lze mu jí tak zcela uvěřit, včetně valašského dialektu. Jeho neustále hláškující postava je tím hlavním důvodem, proč si tuto "televizní hru" pustit ("mám v hubě, jak cigán po chlebě" apod.). Hned v prvním díle se podařilo nastínit jasný kontrast "jeho" světa s tím současným, industriálním - výprava kočárem do Ostravy, les vs. továrna, moderní technika a provoz jako novodobé nestvůry, kulturní šok "návštěvníka z jiné doby". Seriál je i na svou dobu vlažně angažovaný a přesto, že se v posledních dílech celá dědina chystá na příjezd partyzánské delegace, neuvidíme z ní ani jednoho účastníka a nedojde ani na žádný státo(strano)tvorný projev. Za to nás v posledním díle čeká pravá hospodská mela jak od Lady, při které se nikdo na věk neohlíží a rány tu rozdává i řimbaba Srstka.

Poslední loď (2014) (seriál)

Mr. Bay. Námořnictvo spojených států. Globální pandémie. Kombinace, která by měla být schopna dát dohromady opravdu nadupaný seriál. Po pilotu a prvních dílech jsem byl spokojený, nadprůměrně, s dalšími díly nadšení postupně opadávalo. Nečekal jsem žádnou "clancyovskou" sofistikovanost, ale nečekal jsem ani totální šablonovitost, kterou by mohla alespoň vyvažovat pěkně po bayovsku natočená akce. Ta ale schází. Postava ruského admirála Ruskova je zcela nevyužitá, pouhá karikatura a podobně je to s celkovou psychologií většiny postav, jejich plochostí. Přidává se i totální nevyužitost vylidněného nemocného světa a trestuhodná nevyužitost atraktivního prostředí torpedoborce Nathana Jamese. S dalšími a dalšími díly první série se vynořovala otázka "stojí mi to vůbec za dokoukání?" Nestálo, poslední díly dobíhaly na pozadí jiných činností. Škoda, ale v konkurenci dnešní seriálové top-produkce nemá The Last Ship šanci, chtělo se mi napsat. Pak ale přišel zlom, poslední díl 1. série, vplutí do Baltimoru a druhá série, která z většiny zahladila všechna předchozí vyplísnění. Takle nějak už by reálná pandémie a její následky mohly vypadat.

Lila (2014)

Odkaz: www.seberizeni.cz/lila/

Unikající hory (1949)

Nad průměr tento dobrodružný snímek zvedají hudební vsuvky bluesového zpěváka Joshe Whitea (nepůsobí nijak násilně a zapadají do celkové atmosféry filmu) a okouzlující Ella Raines.

Milujeme (1951)

Po téhle budovatelské smršti úsměvů, soudružské pospolitosti a nezměrného elánu do rubání, by vzal horníky na milost i Bakala ;) Viděno dne 05. 11. 2013 na CS filmu.

Stuky (1941)

Jako dodatkovou četbu k filmu doporučuji knihu Navzdory (vydanou u nás v polovině devadesátých let) nejznámnějšího pilota Stuk Hanse-Ulricha Rudela, který byl také jediným nositelem nejvyššího německého vyznamenání (Rytířský kříž se zlatou dubovou ratolestí, meči a brilianty) uděleného za války.