Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Animovaný

plakát

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Skôr „súčasnícke“ než nostalgické. Viac ako Jurský park je to prekombinovaný moderný blokbaster s kopou klišé – mix Indiana Jonesa, bondovky a bourneovky (scéna z Malty). Za nostalgiu tu kope len pôvodný cast a T-Rex. Škoda, lebo námet bol sľubný.

Vertigo (1958)

„Film, ktorý po 50 rokoch zosadil z trónu Občana Kanea“ (rebríček najlepších filmov všetkých čias od Sight & Sound). Romantické kulisy ľúbivého kopcovitého San Francisca, snová až hypnotická atmosféra podporená nádhernou hudbou Bernarda Herrmanna a obratnou kamerou, interiéry ladiace s kostýmami postáv a ambivalentný príbeh, ktorý divákovi ponúka minimálne tri interpretácie „ako to bolo“. Vertigo popri svojej mnohovrstevnatosti prinieslo aj kamerový trik, neskôr nazvaný ako „vertigo efekt“, ktorý zvýrazňuje hrdinov panický strach z výšok a jeho závrat (vertigo), keď sa pozrie „tam dole“.

Amarcord (1973)

Láskyplný portrét talianskeho malomesta. Pred Malénou a Cinema Paradisom tu bol Amarcord (Amore + ricordo). Spomínanie s láskou je na mieste. Cholerický otec, obetavá matka, neškodný prdiaci dedko, mentálne slabší strýko... a celá rada postavičiek - čo je dôležité – temperamentných, neraz bizarných, no autentických zároveň. Taliansky temperament kam pozrieš! PS: niektoré stmievačky na môj vkus prišli príliš skoro a nedovolili doznieť scénam, z ktorých šli emócie. A že tie emócie šli. V tomto filme Fellini asi najlepšie dokázal uskutočniť fúziu lumiérovského (civilného, pozorovacieho) a méliésovského (štylizovaného, prikrášleného) prístupu.

Pomáda (1978)

Je to pecka (ktorá mi však neprirástla k srdcu, ale má kvantum nadsadených a zároveň pravdivých scén). Divadelné predstavenie bolo úspešné po celej krajine, no až filmová verzia urobila z retro muzikálu nesmrteľný kult.  Za totálne 50tky tu kope atmosféra strednej školy, školská tanečná súťaž, rock´n´rollové šialenstvo, tínedžerské gangy, diner Frosty Palace, auto-kino, kožené bundy, džínsy a pomáda vo vlasoch.

Desatero přikázání (1956)

Pekne sa na túto biblickú epiku pozeralo. Kategória „celovečerný film“ ja úplne na mieste, keď si naňho vyhradíte 4-hodinový večer. Oproti iným TOP hollywoodskym eposom (Ben Hur, Lawrence z Arábie) tu však chýbajú veľké, akčné scény. Je to tak statické, nakrúcané v štúdiových kulisách, ale stále je to príjemné pozeranie, mnohé širokouhlé kompozície uhranú a pozitívnym prekvapením je, že zadné projekcie ani špeciálne efekty dodnes nepôsobia smiešne. Naopak, finálne rozostúpenie mora je vizuálne zaujímavé i dnes.

plakát

Stewart vs. Mitchum (2017) (TV film)

Tiež si myslím, že títo velikáni si zasluhovali samostatné dokumenty s podstatne bohatším obsahom a dlhšou minutážou. Ďalej som tiež nepochopil zámer postaviť ich proti sebe, dramaturgicky si to dokument neobhájil. Kúsok to skákalo z témy na tému a priveľký priestor mali vojnové konflikty. Skôr to bol obraz Ameriky než portrét hereckých ikon. Ako cinefilská jednohubka však potešila.

plakát

Žádné prudké pohyby (2021)

Príbeh spolu s MacGuffinom mi bol ukradnutý, ale bavili ma hviezdni herci a najmä tá old-schoolová obrazová stránka (neobvyklé rakurzy, aké sa dnes už bežne nevidia)! Toto by chcelo kino.

plakát

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Po nemastnej-neslanej dvojke mi trojka krásne sadla! Leto (nákupák, zábavný park, kúpalisko) tejto sérii naozaj seklo.

Velké ticho (1968)

Spaghetti western pocukrený snehom! Minimalistický, nemý hrdina Trintignant vs. uhrančivý zlosyn Kinski v zasnežených drsných kulisách a za Morriconeho tónov, pripomínajúcich orient. Je tu veľa „ale“ (občasná vykrádačka Sergia Leoneho, miestami lacnosť kulís, nie stále výrazný soundtrack a občas neprítomný Trintignant), ale cez všetky mini-výhrady sa dá preniesť a užiť si tento herecky a atmosférou presný špagetový western o pomste a lovcoch ľudí z prostredia amerického Utahu. Záver je odvážny!

Mustangové (1961)

Zomierajúce hviezdy zachraňujú mustangy... Neo- a anti-western s úchvatnou nostalgiou za starými dobrými časmi, ktorá sa tu miesi s tragikou prítomnosti (hodnou dramatika Arthura Millera). V kontexte okolností  je to naozaj pecka na plné. Okolnosti: Miller napísal scenár a ušil rolu osobne pre Marilyn v snahe zachrániť  ich manželstvo; ona na pľac večne meškala, bola neustále pod vplyvom a bola to pre ňu posledná filmová rola; Huston na pľaci pravidelne popíjal; Gable zomrel pár dní po nakrúcaní; o necelé dva roky po ňom ho tragicky nasledovala aj Marilyn a pre oboch tak šlo o ich labutie piesne.