Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Film-Noir

Člověk bestie (1938)

Renoir, Zola a Gabin. Francúzska herecká ikona v úlohe strojvodcu hrá opäť raz osamelého antihrdinu zo spoločenskej periférie, ktorý sa nešťastne zamiluje a jeho osud je spečatený. Veľmi pekná kamera (ladné pohyby s premyselnou mizanscénou), orchestrálna hudba (miestami som sa cítil ako vo filharmónii) a poetické dialógy, ktorých nositeľkou je najmä postava femme fatale v stvárnení Simone Simon. Výborne vygradované, tragické finále. PS: osobne mám radšej Langovú noirovú verziu, aj keď predlohe bol vernejší Renoir a mal zmysel pre poetiku záberov.

Den začíná (1939)

Obliehanie bytu so zabarikádovaným Gabinom pôsobí ako predobraz amerického noiru. Flashbacky sú však už silne poetické a nostalgické. Veľmi fajn ukážka poetického realizmu, ale od tvorčej dvojky Carné – Prévert mám radšej Nábrežie hmiel, ktoré je výdatne atmosferickejšie. 3,5*

Nábřeží mlh (1938)

Osudové, existenciálne, pesimistické, tragické, ale aj nostalgické, romantické a poetické. Všetky parametre poetického realizmu tu krásne v symbióze fungujú. Vojnový zbeh a tulák uviazne medzi útekom, láskou a zločinom. Skvelý drsný Gabin, krásna snová atmosféra (prístav ponorený do hmly, svetielkujúce kolotoče) a tie existenciálne, poetické dialógy („Môj plavec je utopenec... Nie som dobrý plavec, ale doplávam ďaleko.“).

plakát

Slovania (2021) (TV seriál)

Dobojované. Slovania skončili. Putovali dlho a ešte dlhšie stagnovali a stáli na mieste. Pokojne z toho mohla byť 6-dielna mini-séria s nahusteným dejom. Slovania si jednoznačne zaslúžili lepší scenár. Herecky by to lepšie u nás asi nevedelo byť a a tie dialógy (po formálnej i obsahovej stránke) – to je proste niečo, na čom musí značná časť slovenskej audiovizuálnej tvorby popracovať. Posledné diely nevytrhli Slovanov z celkovej biedy, ale aspoň sa bolo na čo pozerať a dostali sme nečakane akčnú záverečnú bitku ponorenú do hmly. Popri scenári tiež možno nebola šťastná voľba pracovať s až štyrmi režisérsko-kameramanskými dvojičkami. Záverom, naplnilo proroctvo jednej z kľúčových postáv: Avari už odtiahli do psej matere. Recenzia celého seriálu upravit

plakát

Slovania - Samo (2021) (epizoda)

Záverečná epizóda už našťastie nepripúšťala priestor na dejovú vatu. Nutne sa diali veci a prirodzene sa uzatvárali hlavné aj vedľajšie linky. A často na štýl deus ex machina. Svoju rolu (celkom zábavne) zohral opäť Andy Hryc, ktorý mal s blížiacim sa koncom čoraz väčší priestor. Dočkali sme aj twistu a určite sa ani nenaplnili všetky predikcie divákov (spomeňme očakávaný súboj jeden na jedného u Maštalíra a Loja), čo je pre zmenu pochvalná zmienka. V samotnom závere sa však o slovo opäť hlásia klišé frázy a šťastlivé ukončenia...Technická stránka bola znova obstojná. Väčšina minutáže bola ponorená do hustej hmly, scéne dominovali tmavé tóny a ponurá atmosféra. Samostatnú pochvalu si zaslúži – na pomery Slovanov – nečakane akčná záverečná bitka. Meče sa tasili, šípy lietali a desiatky bojovníkov boli v sebe. Už žiadne cvičné choreografie pri ohníku.

plakát

Slovania - Spasiteľ (2021) (epizoda)

Slovania od svojho začiatku kvalitatívne kolíšu na hrane neznesiteľného podpriemeru a znesiteľného (lepšieho) priemeru s občasnou iskierkou nádeje. Po predošlých dvoch častiach, ktoré naozaj predstavovali zlepšenie, sa seriál opäť ponoril do mútnych vôd šedého (pod)priemeru.

plakát

Slovania - Slnovrat (2021) (epizoda)

Slovanom treba uznať, že sa zlepšujú. A to už druhú časť po sebe. Kamera, hudba, réžia – veľmi dobre. Nahustený dej – lepšie. Herci – neutrál. Scenár a dialógy – zlé. Mne z toho začína vychádzať príjemný, miestami (aj nechcene) zábavný lepší priemer. Nutne však žiaľ dodať: na naše pomery.

plakát

Slovania - Morena (2021) (epizoda)

Po tretí raz som mal nádejný pocit (vykresanie povestnej iskierky nádeje) a čo je o to viac potešujúce: re-la-tív-na spokojnosť prvýkrát prichádza v prípade tandemu Blaško – Adam. S odstupom času, jedna z najlepších častí, atmosferická a poetická.

plakát

Slovania - Kupec (2021) (epizoda)

Znova raz ide o epizódu, v ktorej sa väčšina vecí odkomunikuje v uši režúcich dialógoch. A príležitostná bojová akcia (celkovo, v doterajšom seriáli skôr výnimočná) pôsobí ako päsť na oko: umelo, akoby protagonisti len nacvičovali choreografiu.

Kolibřík (2018)

Pre svoje pomalšie tempo, uchopenie témy a dejovú ukotvenosť si Kolibrík vyžaduje trpezlivého diváka. Odmenou je istota, že tvár mladučkej hrdinky vám zájde pod kožu a jej príbeh prinesie impulzy na premýšľanie a možno i rekapitulovanie istých životných kapitol. Je to príjemná úvaha o tom, že sa niekedy musí veľa úlomkov skla rozletieť a nejeden pomyselný i reálny most padnúť, aby prišlo svetlo. A prvé takéto obdobie je v živote dospievajúceho človeka vždy najťažšie. Solídny debut s decentnou filmáričnou, ktorý odporúčam len festivalovému a klubovému divákovi. https://www.kinema.sk/filmova-recenzia/37307/house-of-hummingbird.htm