Ďábel (2020)

Zmes Farga a Za borovicovým hájom. Ukážkový príklad voice-overu, kde je sporné, či bol vôbec potrebný.

Otázky a odpovědi (1994)

Hutná konverzačná dráma nahliada do zákulisia vedomostnej súťaže z čias, keď bol televízny priemysel v plienkach. A to s výborným remeslom, skvelými hercami a dobovou 50s výpravou. Signifikantný je tu nástup televízie, ktorá sa stala stredobodom pozornosti amerických rodín. A nástrojom zábavy. Ako nové médium sa akosi automaticky stala serióznym zdrojom informácií. Tento príbeh podľa skutočných udalostí tento predpoklad prirodzene vyvracia.

Záskok (1994)

Štylistický mix, ktorý pripomenie fantazijnú hravosť Tima Burtona, temnú bizarnosť Terryho Gilliama a tiež zvláštnu rozprávkovosť Franka Capru (a jeho vianočnú klasiku Život je krásny). 50tková atmoška ukážková!

Apollo 10 1/2: Dítě kosmického věku (2022)

Apollo spája kľúčové linklaterovské esencie: atmosféru doby, nostalgiu, autenticky prerozprávané pocity/spomienky hl. hrdinu, pričom bonusom je tu podmanivá rotoskopická animácia, ktorá podčiarkuje detskú fantáziu a zanecháva punc originality. Linklater nás po strednej a vysokej škole vzal aj do dekády svojho (astro)detstva a ja som spokojný! (Akurát toho voice-overu mohlo byť v prvej, kúsok rozťahanej polovici menej.)

Omámení a zmatení (1993)

Skvelá pocitovka! Ukážkový tínedžerský film. Autentické výkony + parádny soundtrack so síce notoricky známymi vypaľovačkami, no s aurou neopočúvanosti. Linklater ako vyšitý :) 4,5*

C'mon C'mon (2021)

Pekné kompozície New Yorku, vážna hudba aj vkusný filter... žiaľ, cítil som trošku z toho faloš. Neveril som niektorým scénam, aj napriek dobrému detskému výkonu a štandardne dobrému Joaquinovi. Štruktúra stála viac na chvíľkových pocitoch (než koncepte road-movie) a tie pocity nie stále u mňa (za)fungovali.

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Badať tú paralelu s Návratom do budúcnosti. Akurát namiesto cesty do budúcnosti z 50. rokov sa hrdinovia stanú účastníkmi sitcomu odohrávajúcom sa v 50tkách v jednom idylickom americkom mestečku. Narúšajú tak fungovanie na pohľad ideálneho, no prázdneho sveta. Pôvodné televízne postavy nepoznajú reálne slasti a radosti života (s výnimkou ultra kalorických raňajok), rodinní príslušníci majú presne zadefinované role a nalinkované úlohy a jediná práca požiarnikov je dávanie mačiek dole zo stromov... Návrat manžela z práce domov s radostným zvolaním „Miláčik, som doma!“. Láskavé privítanie manželky s úsmevom na perách a pripravenou večerou. Aktuálne noviny a čerstvé mlieko každé ráno až k vaším dverám. Vonku na korze americký diner, milkshake-burger bar, barber shop či soda shop. Všetci šťastní a usmievaví. Toto všetko je retro esencia rokov 50tych.

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Dokumentárne vierohodná rekonštrukcia (hraný dej je doplnený o archívne zábery) sporu komentátora spravodajstva stanice CBS – Edwarda E. Murrowa (David Strathairn) so senátorom Josephom McCarthym, ktorý v rokoch 1953-54 viedol výbor pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Jeho protiústavné verejné vypočúvania, v ktorých ľavicovo orientované osobnosti verejného života obviňoval z komunistickej špionáže, si vyslúžili prívlastok „hon na čarodejnice“. Aj keď ide o interiérovú konverzačku, z každej scény cítiť nefalšovanú atmosféru 50tok: studená vojna, jadrová hrozba, džez, strach z komunizmu prekladaný strachom z vyšetrovania protiamerickej činnosti, blues, televízia ako nové médium, ideály o jej výchovnej funkcii.  Technicky brilantné: orámovanie a rozzáberovanie Murrowových vystúpení či tá čiernobiela kamera, ktorá dá vyniknúť práci s televíznym reflektormi a cigaretovému dymu.

Potíže s Arizonou (1987)

Zo začiatku veľmi chytľavé! A zhruba v polovici to začína byť aj slušne „praštené“. Nuž, práve "screwball" prvky (príliš divoké naháňáčky, odcudzované a večne zabúdané dieťa ako MacGuffin) mi nesadli. Herecky je to však vyšperkované + potešili odkazy na Mad Maxa v podobe lovca ľudí. PS: tiež vám vykúpenie z väznice v podaní Johna Goodmana prišlo ako predzvesť Shawshanku? :) 3,5*

Hříšné noci (1997)

Anderson svoj iba druhý film nakrútil s filmárskou suverénnosťou Scorseseho! Tie kamerové jazdy, rafinované jednozáberovky, štýlové švenky a nájazdy na tváre. Herecky šťavnaté a dialógovo zábavné. Reynolds si svojou charizmou kradne každú scénu pre seba. Dobová feelingová chuťovka!