Přepadení (1939)

Klasika, ktorá odštartovala hollywoodsku westernovú mániu, ako aj hviezdnu kariéru Johna Wayna. Aj po rokoch stále mimoriadne funkčný film, ktorý kombinuje obskúrne postavičky, romantiku, akciu, ako ja dobový rasizmus voči indiánom. Najlepšou zložkou filmu je dozaista kamera - z tých exteriérov nejde spustiť oči (Criterion vydal skvelú zremastrovanú verziu s čistým a stále rozkošne zrnitým analógovým obrazom). A finálna naháňačka v údolí je dychberúca.

Dům II (1987)

Prekvapivo zábavné "pokračovanie", ktoré síce nemá príbehovo nič spoločné s jednotkou, ale vynikajúco variuje jej námet o šialenom svete skrývajúcom sa za trámami jedného domu, tentokrát sa tu ukážu cowboyi, Aztékovia, či dinosaury. Horor to nie je ani zďaleka, ale zábava je to obstojná.

Dům (1985)

Priemerný horor, ktorý sa snaží nadviazať na úspech Ghostbusters, ale pred humorom a príbehom uprednostňuje trikové sekvencie, ktoré síce vyvolávajú 80s nostalgiu, sú ale desiatky iných dobových hororov s lepšími efektami a atmosférou.

Jezinky a bezinky (1944)

9/10 Pecka. Áno, je to náramne divadelné, ale ten nepredvídateľný príbeh, suchý čierny humor a fantastický casting (Cary Grant, Peter Lorre, či tetičky) sú neodolateľnou kombináciou.

Maniac Cop III - Odznak mlčení (1992)

Divoká kombinácia reaganovského akčného filmu a hororového béčka na mňa nefungujem, a tak mi séria o Jasonovi v modrom mundúre teda k srdcu neprirástla. Navyše syn Jerryho Goldsmitha talent po ockovi nepobral a hudba je mimoriadne zlá.

Maniac Cop 2 (1990)

5/10 Na zhruba rovnakej úrovni ako jednotka. Dosť veľa sa tu recykluje (celé scény z jednotky vložené ako flashbacky), Landon a Campbell tu majú až kacírsky málo priestoru a aj keď je tu viac akcie, je to stále také nemastné neslané reaganovské béčko. Ale bral by som satirický remake/pokračovanie v časoch Black Lives Matter.

Nevěstin otec (1950)

Síce to nemá veľa scén, kde sa bude divák bude rehotať, ide o maximálne príjemnú komédiu s výborným castingom (najmä Spencer Tracy!). 7/10

El Dorado (1966)

Vynikajúci western so skvelými postavami a parádnym castingom, ktorému kraľuje Robert Mitchum.

Jak si vzít milionáře (1953)

Farbičky sú síce pekné, vtipy sú tu ale asi iba 2 za celú hodinu a pol a keďže má Marilyn vedľajšiu rolu, nemá čo odpútať od toho hlúpučkého príbehu.

Bez okolků (1967)

7/10 Drsňák Marvin, sexy MILFka Angie Dickinson, krásna kamera a atmosféra San Francisca sú super, ale scenár je dosť chaos (hlavne úvod) a príbeh (neo)noirovská rutina.

Časové pásmo bylo změněno