Černá smrt (2010)

Na jednej strane originálni film s hustou atmosferou morového stredoveku,hravou kamerou,dokonalou hudbou a skvelými hercami(hlavne Sean Bean a Carice van Houten zapôsobili).Ale na strane druhej aspon v mojom prípade s rozporuplným finále.Toho morového Beana som ešte bral ale ten hon na čarodejnice nakonci som už nejako nemohol prekusnúť.Od tak našliapnutého filmu som čakal velkolepejšie finále a originálnejšie rozuzlenie(pointu okolo Vládkyňe som tušil niekedy od polky filmu).Mrzí ma to ale hlavne preto lebo tak dobrý film si to lepšie finále jednoznačne zaslúžil.Nakoniec dávam niekde medzi 3/4 *.

Doktor od jezera hrochů (2010)

Podla blbo zostrihaného traileru som čakal katastrofu nevýdaních rozmerov ale vďakabohu tá sa nekonala!Podstatne lepšie než celá trápna séria Kameňákov a Troška znova dokazuje že kritika ním opovrhuje neoprávnene a že on ešte stále dokáže rovnako dobre ludí pobaviť ( a nepotrebuje si pomáhať trápnymi vtípkami ako v Kameňáku).

Dostaň ho tam (2010)

Stoller s Apatowom za chrbtom ma nepresvedčili už svojou predchádzajúcou spoluprácou(Kopačky).Ale rozhodol som sa im dať ešte jednu šancu.Bohužial ale ma nepresvedčili ani teraz.Ich problém spočíva vtom že buď točím čistokrvnú komediu,ktorá trhá bránice alebo potom niečo v dramatickejšej rovine,kde sa nahusto kecá o živote,hodnotách atd.ale zároveň je to nuda jak sviňa.Stoller/Apatow sa to ale zasa ako tomu bolo u Kopačiek rozhodli spojiť a vznikla ztoho síce miestami trochu vtipná komedia(hlavne na začiatku),ktorá sa ale postupne začala prehupovať do nudného moralizovania a všetko priklincoval ten tupý záver,kde sa vyzdvihuje hodnota priatelstva.Námet skvelý,herci v pohode,lenže scénarista a režisér nahovno.Viac vám už natoto divadielko chlapci neskočím.A ozaj vo filme sa vôbec neobjavili niektoré naozaj vtipné scény z traileru(Hill objíma Combsa,Brand stojaci s tenisovou raketou nad spiacim Hillom).

Expendables: Postradatelní (2010)

Stallone by si mal uvedomiť že už dávno nemá 20-30 rokov a že to jeho vyvádzanie v jeho veku vyzerá už dosť trápne a nanom samom je vidieť že už nevládze.Ale aj tak sa dotoho vrhá po hlave a berie zosebou podobne ladenú bandu vyslúžilcov(Li,Statham,Lungren).Ktomu ešte stupidný scénar,ktorý by nedržal pokope aj keby ho s izolepou zlepili.Jedine v prvej polke bola slušne urobená akcia na ktorú sa dalo celkom dobre pozerať...no ale to finále tak to bolo naozaj stupidné fiasko(banda dôchodcov proti celej armáde vycvičených vojakov a hádajte kdo komu nakope zadok).A celé je to ladené ako riadna zábava(teda ako prekoho).Poriadnu akciu by už teda Sly mal prenechať mladším ročníkom a on by sa mal už konečne pobrať do zaslúženého dôchodku(vek už nato má)!!!

Farmář hledá ženu SK (2010) (pořad)

Ludia čo je to s vami v tých hodnoteniach???U ktorej dalšej reality show ste sa naposledy tak zabavili...a zároveň kedy ste naposledy vydeli pokope tolko exotov(myslím dokopy farmárov a aj ich bojujúce potenciálne polovičky).

Jonah Hex (2010)

Zbesilé tempo,dobrá akcia,čierny humor Josha Brolina a krásna Megan Fox ako jeho Femme Fatale.Na jedno pozretie to bohato stačí ale človek sa pritom nezačne nudiť.A pri súčastných prehnaných minutážach niektorých filmov ocenujem krátku minutáž(80 minút).

Kajínek (2010)

Ďalší výrazný pokrok súčastnej českej kinematografie,ktorý sa nebojí konkurovať ktorejkolvek inej svetovej a vyspelejšej kinematografii.Čo ma ale na tomto "prekvapení" zarazilo najviac je asi to množstvo chýb a nelogičnosti,ktorých je tu bohužial tolko že sa nedá si ich nevšimnúť.Zato musím strhnúť bohužial * ale inak prevláda takmer absolutná spokojnosť umna!Jákl sa naozaj snažil a veru hanbu si neurobil.Lavronenko ako Kájinek skvelý a jeho postave budete držať palce takmer odzačiatku aj keď neverím že jeho útek z Mírova bol skutočne tak dramatický a akčný ako je popisovaný vo filme rovnako ako niektoré súvislosti,ktoré pôsobili skôr okato a na efekt ako skutočne a dôveryhodne.(Dopísaný dodatok:Dlho sa mi nestalo aby som nad filmom rozmýšlal ešte týžden po vzhliadnutí a tak zvyšujem aj napriek už spomínanému hodnotenie na plný počet).

Kniha přežití (2010)

Na rozdiel od podobne ladenej a mojej oblúbenej The Road (Cesta), tento film ponúka viac akcie a menej tej drámy čo chytá za srdce ( viď práve The Road).Lenže tá akcia je slušne urobená a film aj napriek takmer dvom hoďkám celkom slušne odsýpa a vôbec nenudí.Neutešená atmosféra postapokalyptickej buducnosti slušne urobená a potešila aj pointa,ktorá my urobila radosť (umna pointy takmer vždy rozhodujú).Výhrady mám tak nakoniec len k Mile Kunis,ktorá sa tu až moc okato ( hlavne na záver) hrá na Angelinu Jolie:)

Kuky se vrací (2010)

Svěráka Jr.mám velmi rád , teda jeho filmy,ktoré považujem za súčasť toho najlepšieho čo v súčastnosti v Čechách vzniká(Obecná škola,Vratné Láhve,Jízda..).Lenže s Kukym to trochu prestrelil.Vizuálne naozaj pekne spravený film(pekne vypiplaný..je sa načo pozerať),lenže po obsahovej stránke to nieje velká sláva.Nedokázal som sa nejako citovo naviazať na postavu Kukyho alebo starého múdreho Fon Hergota a to považujem u tak nádejného filmu za velké mínus.Chýbali mi tu totiž výraznejšie emocie.....aj keď sa to nakonci snažil Svěrák zachrániť tou narýchlo vsunutou pointou:))

Legenda o létajícím Cypriánovi (2010)

Vydím že napísať objektívnu kritiku na (po dlhej dobe) zasa Slovenského filmu sa velmi nikomu nechce!Tak to urobím sám....A začnem od hlavnej postavy:Marko Igonda dal postave Cypriána tú správnu charizmu a začial čo Vondráček(Jánošík) alebo Frielová(Bathory) považovali svoje úlohy len ako šancu posunúť sa v kariere, Igonda prepožičal svojej postave akoby dušu a úplné ponorenie do postavy je vydieť nielen v prvej polke,keď je prezentovaný ako zbojník a pytliak ale aj v tej druhej keď príjme v kláštore meno Cyprián a zloží slub mlčania,takže sa spolieha už len na svoju mimiku.A dej možno príde niekomu nudný a scénaristický nevyužitý ale to nieje pravda.Len režisérka Solčanská si nenechala kecať od producentov a nesnažila sa silou mocou natočiť smiešnu historickú frašku s jednou - dvoma trápnymi bitkami(Bathory/Jánošík) ale sústredila sa na vykreslenie postavy,jej vnútorných démonov,doby a hlavne prostredia v ktorom Cyprian žil.Príbeh sa nikam neponáhla a pôsobí viac komornejšie než výpravnejšie čo možno mainstreamový priemerný Slovák asi len ťažko dokáže stráviť.Vďaka kamere sa jej podarilo zachytiť nádhernú atmosféru Červeného Kláštora nasnímaného vo všetkých ročných obdobiach,ktorý akoby zaspal v čase(rovnako ako hlavný hrdina v ňom).A pri nádherných záberoch prírody a kláštora to nekončí...Dej doplná skvele zvolená hudba Vladimíra Martinku,ktorý sa spoliehal vzhladom na atmosféru hlavne na chorály čo do príbehu zapasovalo znamenite.Pri Legende som nemal ani ten pocit ako napr.pri Nedodržanom Sľube,že aj keď sa natočil dobrý film ako celok v niektorých momentoch nefunguje a pôsobí dosť roztrieštene.Legenda o lietajúcom Cypriánovi ako celok naopak funguje znamenite,a je vydieť že tvorcovia filmu(hlavne režisérka Solčanská) sa obklopili dobrým tímom a na Slovenské pomery natočili výnimočný a dosť citlivý film,ktorý ale ako som už spomínal hlavne kvôli svojej komornosti nebude chutiť každému a je určený hlavne divákovi,ktorý nehladá len prostoduchú zábavu bez myšlienky ale dokáže ten dej prežívať a ponoriť sa doneho.A to je hlavne kúzlo tohto výnimočného počinu v novodobej Slovenskej kinematografie.