Loupež po italsku (2003)

Příjemná akční jízda s velmi specifickým smyslem pro humor ("Zatímco jsem čekal na zelenou, umřelo kvůli kouření pět lidí."), u které nemáte příliš mnoho času začít se nudit. Ani nevím proč, ale celou dobu mě napadala jistá podobnost s o dva roky mladšími Dannyho parťáky. Jen kdyby ten příběh nebyl tak vyložené klišé, možná bych pak hodnotil i pěti hvězdičkami.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál) odpad!

To si z nás na té Nově dělá někdo PRDEL??? To mi chtějí říct, že když to dávají na Markíze, kde jsem mimochodem viděl asi dva díly a úplně mi to stačilo, tak oni musí hned v rámci partnerství začít taky? A že to budou vysílat pět dní v týdnu?? Hm, všem vám samozřejmě velmi děkujeme, protože jsem například hned v pondělí přišel o nové díly Odložených případů a Víkend. A další dny... další dny už vlastně o nic, ale i tak mě to docela štve, protože telenovely klidně, nic proti nim a jejich divákům nemám, ale v hlavním vysílacím čase? Aha! UPDATE (7. února 2011): "Turecká telenovela na Nově přilákala přes milión a čtvrt diváků". Chce se mi zvracet a všechny tyto diváky vygumovat ze světa.

Rukojmí v Bella Vista (1979) odpad!

Nemyslete si, že filmu dávám odpad jenom z toho důvodu, že vznikl z Majora Zemana a že tam jsou STBáci a že jsou tam zlí imperialističtí agenti, které odhalí hodný socialistický major Hradec. Tak jednoduché mé hodnocení zase nebylo, i když možná... Rukojmí z Bella Vista totiž postrádá pro mne jednu z nejdůležitějších vlastností každého filmu - napětí a dobrý příběh, který dokáže zaujmout. Jenže tady mi všechny tyhle složky silně chyběly a tak mi bylo jedno, že Hradec zabil toho týpka na lodi, jak z toho byl pak celej zničenej nebo jak nakonec umřel, chci říct "statečně zahynul ve jménu ČSSR a ochrany socialistických zájmů" a já nevím co ještě. Zkrátka mi to celou dobu bylo úplně jedno a vlastně se divím, že jsem se díval do konce.

Jdi a dívej se (1985)

Jdi a dívej se - válečný film, ze kterého se vám bude chtít zvracet. Vážně, žádná nadsázka ani pokus o debilní humor. Protože tohle mě naprosto šokovalo. Vždycky jsem si totiž myslel, že se v Sovětském svazu točily pouze válečné filmy plné propagandy a hrdinských činů sovětských vojáků. Ale tohle, tohle mi vyrazilo dech, popravdě jsem měl pořád takové nutkání vyrazit do Německa a vybít si svojí zlost. A přitom to všechno začíná tak nějak podivně, vstup k partizánům (o kterých jsem si nejprve myslel, že to jsou Němci, podle uniformy toho tlustšího), setkání s Glašou a její podivné chování... Ze začátku nic moc, jenže pak začne německé bombardování a všechno nabírá na smutných obrátkách. Návrat do rodné vesnice, pohled na takřka upáleného muže, cesta za potravou a nakonec nechvalně proslulé vypálení vesnice včetně posledního setkání s Glašou (byla to ona, ne?) a střelba na portrét Hitlera... Abych byl upřímný, film ve mně vyvolal takový silný zážitek, že jej nechci hodně dlouhou dobu vidět. Závěrem svého komentáře napíšu jenom jedno slovo, či přesněji řečeno číslo: 628.

Mravnost nade vše (1937)

Vůbec ne špatná předválečná komedie, ve které excelují takřka všichni, na koho si vzpomenete - Hugo Haas, Věra Ferbasová, Světla Svozilová, Adina Mandlová (kterou jsem v těch brýlích nepoznal) a spousta dalších skvělých herců včetně Saši Rašilova, který se ve filmu v podstatě jenom směje ("HAHAHAHAHAHAHAHA.... To víte, to je ta má nemoc..." :D). A i když je příběh docela prostinký a v podstatě je jenom o záměnách a nedorozuměních (což jsme ve filmech viděli už mockrát), tady to funguje, hlavně díky výše zmiňovaným hercům. Mimochodem, i když snímek obsahuje také nějaké to poučeníčko směrem k divákům, nepůsobí to nijak kýčovitě a rozhodně je divák vstřebá lépe a přirozeněji než u stylu "tak a teď se tady postavím, začne hrát dojemná hudba a dám vám morální poučení".

Sky Fighters: Akce v oblacích (2005)

Skvělé záběry na moderní stíhačky, opravdu neuvěřitelné záběry na letící stíhačky a nádherné nebe s oblaky, ale co víc? Víc bohužel nic a je to možná tak trochu škoda. Jenže co chcete od filmu, i když od něj už na začátku vůbec nic nečekáte, když má naprosto děravý scénář? Popravdě jsem v některých chvílích netušil, co se zrovna řeší, což nebylo nejšťastnější. A když jsem se zhruba v posledních patnácti minutách dočkal odhalení jedné velké lásky, mohl jsem se jenom chytnout za hlavu, protože takové klišé jsem vážně nečekal. Ale abych jenom nekritizoval, útěk z pouštního letiště byl opravdu efektní, hlavně její úplný začátek s použitím nadzvukové rychlosti! O takovým využití stíhačky si může naše armáda nechat jenom zdát! :D

Šerif a mimozemšťan (1979)

Proč?? Proč se to "mimozemské dítě" muselo po celých téměř sto minut tvářit tak strašně protivně? A ten dabing, ten tomu taky moc nepomohl, ten byl vyloženě děsivý. Ale na druhou stranu věřím, že své vlastní fanoušky si film mezi dětmi do takových třinácti let určitě najde. Vždyť má dětského hlavního hrdinu, silného ochránce hlavního hrdiny, zlé nepřátele z řad americkékého "XYZ" ústavu a docela dobrý příběh. Bud Spencer mi opět ukázal, že si uměl poradit i bez svého dlouholetého parťáka Terence Hilla. Ale na víc než dvě hvězdičky to z mé strany bohužel nebude, je mi líto.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Když mi máti zhruba po prvních deseti minutách řekla, že se ve filmové léčebně používá (snad si to jméno pamatuju dobře) "Skácelova metoda" a že se u nich v brněnském blázinci používá taky, čekal jsem pln očekávání hodně. Ale tohle vážně ne. Popravdě, pokud má jejich léčba naprosto stejný průběh a po ústavu pobíhá podobně hnusný, slizký, nechutný hlavní ošetřovatel jako ve filmu (pan Hrušínský byl fakt geniální herec), budu si celý život dávat na toho parchanta (alkohol) pozor. Protože já bych takovou buzeraci se svojí povahou asi těžko snášel... Každopádně, taková přehlídka skvělých hereckých výkonů se jen tak často nevidí a jsem rád, že Vladimírovi Menšíkovi herecká rozlučka vyšla až tak dobře. Jen teda s tím krkáním do ucha... já vám nevím, ale kdyby mě měla vzrušovat taková blbůstka, tak bych si připadal blbě. Ale jak už jsem napsal, "Dobří holubi se vracejí" je film se skvělými hereckými výkony, skvělých hlášek a spousty dobrých životních rad.

Stezky slávy (1957)

Vražda třech nevinných lidí, tak bych si to dovolil označit. Žádné podpoření morálky nebo nějaké další otřepané fráze, zcela jednoduchá vražda. A proto jsem byl během nejsilnější scény celého filmu (poprava) pořádně pobouřen, že se Kirk Douglas (se svojí dírkou na bradě) nepokusil udělat něco víc. Jenže, na druhou stranu, co by proti všem těm zeleným blbým mozkům dokázal? Asi nic... Každopádně, film jako celek snad ani nemá chybu, tedy možná až na úplně závěrečnou scénu v hospodě, která mi přišla jako taková... já nevím, až moc násilná a přidaná "pro efekt". Mimochodem, už jsem si přečetl několik názorů, že proti tomuhle filmu nemá Na západní frontě klid šanci. Podle mě má, stoprocentně, protože oba filmy jsou úplně o něčem jiném a spojuje je pouze prostředí a první světová válka.

Šanghajský expres (1932)

Marlene Dietrich to v mých očích opět dokázala a i když její angličtina ve většině dialogů zní jako kdyby za ní mluvil stroj a její herecký partner vypadá neuvěřitelně strojeně a po celých těch osmdesát minut mi silně vadil, Šanghajský expres je dalším filmem režiséra von Sternberga, který mne nezklamal. A i když příběh v podstatě není nic moc (inspirace Kuličkou je vážně hodně povrchní) a snímek spíše než jako nějaké romantické drama působí jako dokument o tajích obličeje Marlene, nějakým záhadným způsobem funguje a všechno mu lehce uvěříte (včetně pro mne osobně docela překvapivé akce Anny May Wong). Tudíž zasloužené čtyři hvězdičky. :)