Oněgin (1999)

Jsem šokován, naprosto šokován. Američanům se totiž s britskou pomocí podařilo natočit evropskou klasiku, kterou totálně nepřekroutili, nezničili a nerozcupovali na kousky (jako například Hraběte Monte Cristo). K celému příběhu Evžena Oněgina, ačkoliv jsem originální Puškinovi verzi bohužel nečetl, přistoupili velmi citlivě a dali si záležet s každým detailem. Jen jsem si tedy vždycky myslel, že Oněgin je na konci v dalším souboji zastřelen, ale jak jsem na závěr filmu zjistil (a jak jsem si také vygooglil), není to pravda. Každopádně jsem včera od televize odcházel spokojen a to je asi to hlavní! :)

Ve službách krále (1961)

Tomuto filmu bych klidně odpustil všechny ty patetické dialogy, supermana Maraise nebo poměrně jednoduše předvídatelný příběh, ale tu scénu s vlky... No nezlobte se na mne, že by ji ti vlci minuli bych ještě byl ochoten akceptovat (nehýbala se a byla zhruba na jejich úrovni) , ale aby ji poté divoká smečka vlků (co předtím totálně rozdrtí skupinu vojáků) začala chránit a chovala se jako partička krotkých beránků? Ne, to nepřekousnu, tady si ze mě asi někdo dělal srandu a proto musím jít o hvězdičku dolů.

Černý Tulipán (1964)

Na rozdíl od většiny zdejších uživatelů jsem se s Černým tulipánem setkal teprve včera a upřímně, byl jsem spokojen. Příjemné prostředí, dobrodružství, Velká francouzská revoluce, krásné ženy, intriky, meče, dvojrole Alaina Delona... Zkrátka klasický francouzský dobrodružně romantický film šedesátých let, který má i přes svoje stáří stále co nabídnout. Byla to příjemná stominutovka, tedy až na ten závěr, kdy byl pověšen Gulillaume (nebo Julien? ;))... Moc příjemný film se špetkou příjemného humoru.

TýTý 2010 (2011) (pořad)

I druhý díl "restartu" celého vyhlašovacího večera ukázal, že TýTý návrat na obrazovky České televize prospěl, protože cokoliv z produkce Novy je v tomto směru totální, ale TOTÁLNÍ katastrofa. TýTý 21010 tak bylo (opět) příjemným večerem s Karlem Šípem v roli moderátora. Vlastně mi vadily jen tři věci - některé vtípky Šípa, hódně krátké šaty Jandové a fakt, že zpěváka nevyhrál Petr Muk... :/

Komici na jedničku (2010) (pořad)

Povedený vzpomínkový, až dokumentární pořad České televize, na který jsem se každý týden docela těšil. Jen by si v té střižně mohli pohlídat nůžky, protože v některých případech byly důležité okamžiky hercova života tak neuvěřitelně zamíchány a pomíchány, že jsme se nejprve dozvěděli o komikově části života, pak o jeho narození, pak o smrti, pak o tom, pak jsme si skočili zase o třicet let zpátky... Nevím, dodržování chronologie by mi kolikrát přišlo daleko vhodnější. Ale jako taková vzpomínka na geniální komiky (s jedničkou v roce narození) navíc ve spojení s následným filmem to fungovalo více než dobře. A to bylo to hlavní! :) P.S.: Těším se na "Komiky na dvojku!"

Bankrotáři (2003) (TV film)

Já vám nevím, ale mě tihle Bankrotáři nějak nezaujali a to už od samotného začátku (s totálně trapným Dejdarem, který se pak naštěstí objevil až na konci a opět byl trapný, možná ještě trapnější). Nápad a příběh je sice více než dobrý a Miroslav Donutil až na několik málo výjimek dokazuje, že na to pořád má, ale celkově film působí... Řeknu to takhle - nedodělaně. Jasně, jde o televizní film s omezeným rozpočtem, ale ty postsynchrony a většina interiérů vypadají strašně nereálně, až uměle. Navíc, během filmu jsem se až na pár výjimek ("A do prdele... však dost pobavilo) moc nebavil a tak musím dát jenom jednu hvězdičku. Možná, že kdyby se na podobný námět natočil horror nebo thriller, bylo by to zajímavější.

Svatba jako řemen (1967)

Teda natočit komedii na takové vážné téma, jakým znísilněním je, to chtělo docela hodně odvahy a proto je "Svatba jako řemen" dalším důkazem, že konec šedesátých let byl v českém filmu opravdu přelomový a bohatý, jelikož takovou skvělou a inteligentní satiru by dneska už jen stěží někdo dokázal vytvořit. Geniální zásobárna skvělých hlášek ("Soudruhu, byl jste obviněn, že jste se podílel tady na soudružce!", "No co, co, co?" nebo "Náčelníku, proč nás lidi nemaj rádi?"), vynikající humor a skvělé výkony všech zúčastněných herců, nad kterými nejvíce vyčnívá Vladimír Pucholt a jeho mladý a snaživý policajt. Už jen za jeho výkon bych dal pět hvězdiček, stejně jako za všechno ostatní.

Šéfka (2011) (pořad)

Půjdu proti proudu, jenže já se u prvního dílu téhle "reality show" neuvěřitelně bavil. Docela vydutí soutěžící, neuvěřitelně důležití poradci v porotě (hlavně jejich hlášky jsou opravdu nezapomenutelný, třeba Christová a její "Jste v soutěži a vy se neustále smějete! To mi strašně vadí!" :D), Mojsejová, co si nedokáže zapamatovat výdělek mužského týmu (bylo to sedm dolarů a ona furt říkala šest :D)... No zkrátka tohle zase byl jednou výtvor a už se nemůžu dočkat, až si v neděli zase sednu k televizi a budu se téměř dvě hodiny nezadržitelně smát. UPDATE 13.05.2011: Nejvtipnější pakárna pod Sluncem! :D UPDATE 25.05.2011: Závěrečný díl měl hned od začátku pořádný grády, Věra nebude jezdit 500 kilometrů, aby poslouchala Noru, ale stejně přijela! :D

Paříž (2008)

Příjemně plynoucí film plný obyčejných příběhů obyčejných smrtelníků, které všechny spojuje jedno město - Paříž (stejně jako by to mohl být klidně i New York, Madrid, Řím nebo Brno). Více jak dvě hodinky stopáže uplynou jako voda a člověku se během nich udělá tak nějak hezky, zapomene na všechny své problémy a třeba si i uvědomí, že není na tomhle světě sám, že i ostatní mají své radosti a problémy. Nezapomenutelné jsou rovněž herecké výkony, které tomu všemu dávají ten potřebný šmrnc a jsou také jedním z hlavních důvodů mého hodnocení. Moc hezká mozaika a propletenec lidských osudů.

Oáza (1972)

Mám film ohodnotit čtyři nebo třemi hvězdičkami? Celou dobu od konce filmu přemýšlím jenom o tomhle. Proč? Na jednu stranu je to brilantní sonda do života (českého) vojáka v poušti trpícího trýznivou žízní, následné setkání s německou posádkou sestřeleného letounu tohle všechno jenom podtrhuje. Jenže na tu druhou stranu je tam pár věcí, které mi vadily. Nemyslím tím ani tak roli Rudolfa Hrušínského, jeho na vojáka trošičku korpulentnější postava mi (na rozdíl od ostatních) vůbec nevadila, jeho výkon byl skvělý. Ale proboha, co ten závěr? Začne přestřelka, kdy se skoro nikdo nedokáže do nikoho trefit a pak v polovině a prakticky v tom nejdůležitějším je střih na Brzobohatého a slova "Nakonec jsme přežili pouze já a...". Proč?? Autore proč?! :( Navíc, ty slova o "smíření se s fašismem" byly podle mě trošičku mimo a až moc násilím šroubované. Protože tihle tři vojáci přeci nemohli zastupovat celý fašismus...