Maestro (2023)

Nějaké srdce v tom bije, o tom žádná. Ale taky to svým do očí bolavým způsobem moc škemrá o ceny. Nedokázalo mě to vtáhnout. Vlastně do ničeho. Do hudby. Do Maestrova života, lásek, aférek, k dětem. Pouze při dirigování orchestru jsem si všimnul Maestrovi síly i života ve filmu. Vše mezitím je klasika, která je velmi(!) nezáživným způsobem divákovi servírována, jako by šlo o showreel herectví a dobového filmu... Ačkoli mohou být herecké výkony přesné, nedokázal jsem se zbavit dojmu, že obě hlavní role velmi často přehrávají. Je to až úkaz. Sledoval jsem herce, kteří hrají dobře, ale pořád jsem cítil, že jsou to herci co hrají... dobře. Postavy, nikoli herce, jsem vnímal opravdu jen málokdy. Nebýt poslední fáze filmu, kterou jsem si napůl prošel, asi by mě Maestro Bradleyho Coopera nechalo naprosto chladným. V poslední třetině jsem konečně i zapomněl, že sleduji herce a film začal konečně žít, paradoxně s s tím co se začalo dít. Jakoby poslední třetina byla tím nejupřímnějším z celého filmu. To všechno předtím je “jdeme si pro ceny”. Já škodolibě doufám, že ne. Vyhoněnina.

Sněžné bratrstvo (2023)

J.A. Bayona je skvělej režisér. Formální stránku má v malíku a katostrofa letadla je natočená stejně sugestivně, jako jeho tsunami v Impossible. Ten chlap je talent. La sociedad de la nieve je nadmíru kvalitní zpracování skutečného neštěstí a toho, co následovalo. Bohužel nenabízí v daném žánru nic nového ( už vůbec ne, pokud jste viděli film Přežít ). A ještě větší bohužel je, že to trvá 140 minut. Pocitově, je to totiž delší. Jinak všechna čest. Kvalitní film je to bezesporu.

Stvořitel (2023)

Krásně natočená sci fi nuda k uspávání hadů. “Denzel Washingson” by neměl dostávat protekčně žádný role, dokud se nenaučí alespoň trochu hrát. Kdybych měl vypíchnout jedno z největších hereckých prken, zaujme tento synáček první příčku. Nevtáhne to.

To jsem já, Margaret! (2023)

Krásný feel good film, především pro dospívající dívčí publikum, které mi sedlo do nálady jak prdel na hrnec. Dialogy, symaptický casting od A do Z, civilní režie a hlavně to nenudí ani na moment, byť je to bez jediného highlightu.

Saltburn (2023)

Artová variace a naprostej výcuc Talentovaného pana Ripleyho. Možná artovější a stylově vypiplané, na druhou stranu v porovnání až moc povrchnější a přímočaré.

Oppenheimer (2023)

Mít to ke dvoum hodinám… a opět musíte Nolanovi nejednou odpustit, že je to Nolan ( pokud jej za to naopak nežerete samozřejmě ). Viz. zbytečně dramatizovaný výslech Oppiho s následnými halucinacemi a burácejícím sound designem. Jako takhle zbytečně gradovaná například i scéna sraní na hajzlu bude mít stejný efekt. Některé linky naprosto zbytečné pro film a tím pádem i jeho délku ( vše s Florence Pugh ). Jinak formálně šikovné. Škoda té nesmyslné délky. IMAX určitě fajn, ale naprosto zbytečný. Ale to je Nolan. Samozřejmě, že v Imaxu vyzní epičněji i Krteček a hrouda. Silná tři.

Wonka (2023)

Wonka je krásnej film. Především je to moc hezká a milá podívaná pro celou rodinu. Ale mě trochu oklamal. Čekal jsem samozřejmě, že se do toho občas někdo opře a zazpívá. Ale v takovém množství? Na mě moc písní, které mě ubíjely v kině natolik, že jsem jednou natvrdo, asi na minutu usnul. Kdo má rád muzikály, dvě hvězdy navrch. Já je bytostně nedávám. Krom Moulin Rogue.

Ricky Gervais: Armageddon (2023) (pořad)

Klasika kde Ricky sic nic nového ve svém projevu nepřináší a přesto jako vždy jde krásně k věci. Trefně a vtipně. Little Timmy!

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

A to už je oznámenej Snyder’s cut!Zack je definitivně dead. Tohle funguje maximálně jako pohyblivý wallpaper pro sci fi nerdy a i ty věřím, urazí všechno to “plagiátorství” a nezajímavé prostředí až hanba. Scénář napsal Snyder snad když mu bylo šest a namísto vody vyžah vodku, jinak se to omluvit asi ani nedá. Vizuálně hezký (?), ale stejně co se světů a “pozadí” za herci týče… bordel bez vkusu. Postavy bez duše a akce se slowmotionama už je vyloženě k smíchu. Snažil jsem se nějak naladit na “tempo” či styl vyprávění, ale… Dál už se mi nechce psát. Jedna hvězda za, za… asi za to, že už jsem zažil i větší bídu, než tuhle bídu.