Rychlejší (2010)

Dost slabý film, který promarnil svůj potenciál. Prvních pět deset minut vypadá dobře, a kdyby to takhle nekompromisní bylo celou dobu, bylo by to prima. Bohužel se místo akce začne povídat, objevují se tu zbytečné a šíleně nezajímavé postavy, kterým vládne Killer. Vůbec nechápu jeho význam, a kdyby se jeho scény vystřihly, nic by se nestalo. Rock tu moc nehraje, ale je to korba, tudíž lze věřit, že z něj jde strach. S tím problém není. Billy Bob Thornton už taky bere kdeco a tohle mu moc nesedlo, chvílemi mi přišlo, že ani neví co hrát. Jsou tu některé cool a povedené nápady, hezká kamera, ale co je to platné, když ten scénář je fakt "debilní". Všemu navíc podráží nohy zoufalý konec, který je jak z jiného filmu. V tu chvíli se fakt spíš divák směje než cokoli jiného. Vůbec se nedivím, že se tohle našim kinům vyhlo. Ono totiž v celku není o co stát. Tři hvězdy dávám jen díky pár hezkým záběrům a údernému začátku. Jinak ale nic moc. 50%

Vrah ve mně (2010)

Tomuhle filmu se rozhodně nedá upřít určitá zajímavost. Na začátku to vypadá hodně lákavě, je tu vytvořená poměrně solidní atmosféra. Kritizované odosobněné násilí a sex mi nevadily, leč mi přece jen přišly trošku samoúčelné. Na druhou stranu tu ale režisér volí zajímavé a neobvyklé kamerové záběry. Problémem pro mě byla velká roztříštěnost děje, přílišná ukecanost a snaha filozofovat za každou cenu (neznám ale literární předlohu, tudíž nevím, jak to vypadá tam). Taky mi vadila nedořešená motivace toho, proč Lou vlastně vraždí. To je poměrně zásadní problém. Tři hvězdy tak dávám hlavně kvůli vynikajícímu Affleckovi, jenž si roli slizouna a andělské tvářičky totálně užívá. Rozhodně potřeba slyšet v původním znění, protože ten jeho hlas je naprosto dokonalý. Alba ani Hudson mě moc nezaujaly, Koteas a Pullman naopak velmi solidní výkony. Filmu podle mého chybí zásadnější moment, který by byl zapamatovatelný, hutnější a temnější atmosféra a rozhodně lepší scénář. Takhle je to jen jednohubka, která dokazuje, že Casey Affleck je o několik tříd lepší herec než brácha. 60%

Zkažená úča (2011)

Pro mě zatím překvapení roku. Roztomilá a dost vtipná komedie, která si na nic nehraje a od začátku jede zpříma. Cameron je překvapivě pořád sexy, tuhle roli si užívá, protože ví, že už nikdy takovouhle zřejmě mít nebude. Všechno jí věříme a je tam i hodně sebeparodie. Timberlake mi taky vůbec nevadil, ta role mu sedla (vzhledem k tomu, co víme o Cameron a o něm, je tam i trošku jiná dimenze). Segel je taky fajn a chemie tam naprosto funguje. Vtipy jsou většinou zdařilé, nejsou tak moc laciné a prvoplánové, což je super. Vulgarita tu vůbec nevadí, naopak to k tomu tak nějak patří a hlavně to není trapné. Paráda. Jen ta Lucy Punch někdy až moc přehrává a je křečovitá a někdy se stane, že se tam jeden vtip po čase až příliš často opakuje. Jinak je to ale naprosto pohodový film, který bych si dal časem znovu. 70%.

Transformers 3 (2011)

Ne, ne a ne. Když jsem si po dvojce říkal, že nemůže být hůř, Michael mě přesvědčil, že může. Trojka je naprostá nuda a dramaturgicky nezvládnutý film. Hodinu a půl se vůbec nic neděje, jen se kolem dokola pořád upozorňuje na to, jak je Samova nová přítelkyně krásná a cool a lepší než ta minulá (ona ale neumí hrát (!) a zase pořád vypadá dokonale), do toho strašně laciné a prvoplánové vtipy, které sem tam fungujou. Zbytek ale jedno velké nic. Pak konečně přijde nějaká akce, která je díky 3D a tudíž vyklidněnému Bayovi přehledná a není tam tolik střihů (a překvapivě ani kamerových kouzel), což je super. Sice je tu zas moc robotů, ale tak to už vem čert. Bohužel se mi ani moc nelíbilo, co udělali ze Shii - už to není ten sympatický looser, což mi moc nesedlo a přišlo mi, že ani neměl co hrát. Navíc z něj dabing dělá hysterického troubu. Turturro opět fajn a zachraňuje, co se dá, ostatní lákadla typu Malkovich a McDormand jsou nevyužitá a nerozvinutá. Stejně tak je lehce nevyužité i 3D, ale zaplaťpánbůh za to, jak ve výsledku vypadá. Jinak je to ale dost bída a hlavně nuda a měl jsem co dělat, abych to dal celé. Dvě a půl hodiny je fakt hodně a je to znát. Dabing nekomentuju, protože se moc nepovedl (nejvíce to odnesl právě Shia a Turturro). Totálně vyšťavená série. Doufám, že čtyřka už nebude. 50%

Chyťte zloděje (1955)

Přece jen mě to nezaujalo tolik, jak by se na mistra Hitche slušelo. Je to zručně natočeno, má to překrásnou kameru (hlavně při "honičce" dvou aut je fantastická) a je to nádherně barevné. Zadních projekcí je opravdu hodně a na tak krásnou krajinu, jakou Riviéra bezesporu je, je to i škoda. Cary Grant i Grace Kelly hrajou velmi dobře (i když hlavně dáma někdy lehce přehrává), hudba příjemná, zkrátka staromódní filmařina, která se dnes už nevidí. Co mi tedy vadilo? Děravější a méně zajímavý děj, jehož pointa se dá odhalit velmi záhy, trošku logických děr a některé nevysvětlené věci. Celé mi to přišlo trošku za vlasy přitažené. Celkově vzato - stačí vidět jednou, neurazí to, ale vracet se k tomu asi moc nebudete. 60%

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Nebylo to takové peklo, jak jsem se bál, což je dobře. Na druhou stranu to ale taky žádná výhra není. Největší slabina filmu je paradoxně Carrey, kterému by měl někdo říct, že komika se musí přizpůsobit věku. Tudíž koukat na pokusy o další obličejová kouzla není nic moc, vzhledem k tomu, jaký počet vrásek se tam nachází. Infantilní humor mi moc nesedl (tu někdo upadne legračně, tu někdo někoho pokálí), dětem se to ale nejspíš líbit bude. Tučňáci vypadají dobře, jejich digitální původ je znát jen minimálně, což je rozhodně dobře. Co mě ale dost štvalo, bylo to laciné moralizování, které je nám násilně předkládáno a je fakt už místy hodně otravné. Pár dobrých fórků tam ale je, Gugino hraje solidně, stejně jako obě děti, takže je to poměrně snesitelné. Ale Carrey už by měl asi hrát vážnější role. Ty mu v tomhle věku sednou víc. 40%

Ženy sobě (2011)

Na to, že je to z produkce Apatowa, nic moc. Začátek je super a poměrně dost baví. Fajn je, že tam holky mluví sprostě a neberou si servítky. Některé fórky jsou parádní a překvapivé. Tvůrci ale bohužel často nevědí, kdy už je opakování jednoho vtipu trapné, což je škoda. Ztrácí se tak veškerý humor a už se jenom trpí. Dost mrzí, že i když se ta komedie tváří strašně cool, ve výsledku je hrozně předvídatelná a ty holky jsou zkrátka stejné slepice jako v běžných romantických komediích. Tudíž je to pak vlastně strašně otravné. Nic nečekaného se nestane, kdo s kým skončí, je jasné už v momentě, kdy se postavy setkají. Navíc morální poučení z toho ční hrozně moc, čemuž já moc nefandím. Kolem a kolem to neni špatný film, ale asi až moc obyčejná romantická komedie, která ničim nepřekvapí. 50%

Dotek Medúzy (1978)

Hodně, hodně dobrý film. Náhodou jsem na něj narazil, tak jsem ho stáhl a pustil. A ouha, to byla bomba. Takovýhle filmy mám rád, tudíž mě to zaujalo během pár okamžiků. Neklidná a úžasně klaustrofobická hudba a hlavně parádní atmosféra, která nedá člověku vydechnout. Skvělý jsou taky přechody ze současnosti do minulosti, který film hrozně oživujou a fungujou. Opravdu silné a mrazivé momenty jsou tu dva - padající letadlo vrážející do budovy a závěr, kdy spisovatel odpojený od přístrojů otevře oči. V neposlední řadě třeba zmínit parádní výkony Ventury a ještě o chlup lepšího Burtona, jehož pohled byl opravdu dost děsivý a uhrančivý. Škoda, že spolu neměli žádnou společnou scénu. Lee Remick je taky skvělá, nicméně ve společnosti těchto dvou hraje až třetí housle. Na pět to neni, ale pořád to jsou hodně dobrý čtyři hvězdy, protože tohle je silný zážitek. Takový filmy se už dnes bohužel netočí. 80%

Princ a pruďas (2011)

Už podle komentářů je vidět, jak moc rozporuplné bude hodnocení Prince a pruďase. Já jako nemilovník pohádek a fantasy musím zkrátka jedině chválit. Strašně se mi líbí, jak se k tomuhle tvůrci postavili. Dělají si tu legraci z jednoho klišé za druhým a já jsem se pořád bavil. Je fakt, že většina vtipů je o pohlavních orgánech, sexu, atd., ale tahle parta to umí podat, aniž by to působilo trapně a ohraně. Jistě, že tu je pár laciných fórků, ale není jich tolik, aby to člověka znechutilo. Chemie mezi oběma bratry funguje náramně, k čemuž zřejmě přispívá i to, že Franco (asi záměrně) místy přehrává. McBride hraje parádně a jeho postava je zkrátka strašně lidská (čti - totéž bychom udělali v těchto situacích my, normální smrtelníci). Portman mi tam až tolik nepasovala, ale u ní jde spíš o to, že má ten upnutý kostýmek. Ale hraje dobře, o tom žádná. Epická hudba přidává další plusy a mně tak zkrátka nezbývá než udělit velmi dobré hodnocení čtyř hvězd, číselně vyjádřeno 80%. Královsky jsem se bavil celou dobu. Tohle by byla štědrovečerní pohádka.

Zloději času (1981)

Po delším uvažování dám tři, ale je to hodně na pomezí. Time Bandits totiž vůbec nejsou špatný film. Znát je na tom ale, že byl točen v období Montypythonů, protože celá zhruba tři čtvrtě hodina mi přišla jako epizoda z tohohle kultovního seriálu. Naprosto famózní Napoleon Ian Holm (ať žije neláska mezi Anglií a Francií), John Cleese jako Robin Hood, šeredně nevyužitá dvojice Palin (úplně skvělej opět) - Duvall a solidní Connery jako Agamemnon. Bohužel to ale nedrží u sebe a je to spíš takovej sled scének. Pak to začne být trošku kompaktnější, ale už ne tak vtipný. Trpaslíci se pitvoří a putují, ale není to už tak zajímavé. Konec to trošku vylepší. Fanoušky MP určitě potěší drobnosti jako krutá televizní soutěž a rodinné scénky. Je to fakt přesně mezi třema a čtyřma hvězdama. Zatím dám tři, ale něco mi říká, že až se za čas podívám znovu, půjdu o tu hvězdičku výš. 65%