Život v jednom dni (2011)

Jeden z filmů, u kterých hodnocení není důležité, protože na každého zapůsobí úplně jinak. Originalita se tomu nedá upřít a nutno smeknout před Macdonaldem, že se prohrabal tisícema hodin materiálu a sestříhal výsledný tvar. Přesto si nemůžu pomoct, ale ty technologický rozdíly mi tam vadily docela hodně. Jednou koukáme na ruční a amatérskou kameru, za moment hned na takřka profesionální práci. Těžko se na to zvyká. Taky mi přišlo, že to trošku prvoplánově hraje na emoce. Škoda, že tu zkrátka někteří lidé jsou víc a jiní méně. Uznávám ale, že je to těžká práce. Hudba se ale povedla velmi dobře a dokonale podkresluje atmosféru. Uvedení na plátno se dá pochopit, ale na menší obrazovce nebo monitoru by to asi vypadalo líp. Pro mě lehce nadprůměrný dokument, který by mohl ukázat cestu, jak dál. Hezké zamyšlení nad pomíjivostí běžného života. 60%

Zelený sršeň (2011)

Film na pomezí. Na jednu stranu se mi líbilo řešení akčních scén, které mi přišlo poměrně originální. Výborná střihová stránka, kdy Gondry přesně ví, co a jak chce natočit. Pěkná auta a parádní zbraně. Na stranu druhou mi většina vtipů přišla infantilní a nevtipná (což je horší). Zanechalo to ve mě dojem, že Hornet neví, čím chce být - chvíli je parodií, chvíli jen komedií, chvíli seriózním dramatem dle komiksové předlohy. Největším minusem filmu je ale Seth Rogen - jeho herecký výkon ujde, v tom problém není, přistoupí-li se na pravidla hry. Nohy mu podrazil bohužel scénář, kde je až moc věcí a příliš hraje na vlastní triko. On je tím hlavním králem, ostatní jsou jen "sluhové". Jay Chou je výborný a někdy Rogena přehrává, Waltz je opět parádní, bohužel je ho tu málo (s ohledem na fakt, že je hlavním záporákem), postava Diaz úplně zbytečná a opět je tu dost málo. O Wilkinsonovi škoda mluvit. Nejvíc mě ale mrzelo, že Gondry tu trošku ztratil svou tvář a nechal se úplně převálcovat Rogenem scenáristou. Myslím taky, že tu bylo asi hodně improvizace, která byla v tomhle případě dost kontraproduktivní. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi, vzhledem k tomu, že ve mně pořád převažuje spíš zklamání, volím nižší hodnocení. Bohužel. 60%

Jana Eyrová (2011)

Já a Jana Eyrová zkrátka nebudeme nikdy kamarádi. Ten příběh mi prostě přijde jako klasický slaďák, který nemá nic navíc. Cením si hlavně Fukunagovy snahy o hororovou atmosféru, která se mu povedla parádně. Škoda, že z ní nevytěžil víc a na napětí de facto rezignoval. Vyhrál si s formální stránkou - kamera nádherná, místy připomíná obrazy, což je naprosto perfektní. Minimalistická hudba taky dost příjemná. Bohužel tomu chybí větší odvaha. Je vidět, že to chtěl natočit moderně, ale nakonec nějak ubral. Při tom ta roztřesená kamera je moc fajn a celý to oživuje. Asi se zalekl, že by se to k tomu nehodilo. Wasikowská se mi moc líbila a roli jsem ji věřil. Je krásná a taková přirozená, zároveň křehká. Problém mám s Fassbenderem. Na to, jak je charismatický, mi tady přišel takový unylý, zkrátka mu to ne úplně sedlo. Jako by byl unavený, těžko říct. Judi Dench a Jamie Bell potěší a využívají svůj prostor na maximum. Kolem a kolem solidní romance, kterou ale zabíjí příliš konzervativní přístup. 60%

Tři dny ke svobodě (2010)

Nenápadný, ale vynikající film. Jeho hlavní předností je naprostá realističnost. Takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby se někdo z nás laiků pokusil někomu pomoci při útěku z vězení. Po delší době výborný Crowe, který tu není žádný superman, ale obyčejný tatík s mírně narostlým pupkem. Jeho roli jsem mu absolutně věřil, každý zmar a zoufalství dokázal vyjádřit minimem výraziva, což je dobře. Banks je nádherná i bez nalíčení a nehledě na to, zda je pachatel, nebo ne, je to zkrátka sympaťanda. Minirole Dennehyho a Neesona jsou nezapomenutelné a rozhodně potěší. Haggis se předvedl i režijně, protože atmosféra a napětí jsou fantastické. Akční scény mají tempo a jsou přehledné. Hvězdu srážím jen kvůli trošku přetažené stopáži (minimálně čtvrt hodina mohla skončit na podlaze střižny) a až zbytečně dořečenému konci, který až příliš tlačí na emoční pilu. Jinak ale naprostá spokojenost a paráda. 80%

Vanishing Point (1971)

Zajímavý a příjemný film o konci jedné éry. Vanishing Point je o svobodě, lidských možnostech a o tom, že někdy zkrátka nejde jít dál. Moc se mi líbila celá ta myšlenka a ztvárnění hlavního hrdiny Barrym Newmanem. Charisma a hlavně mocný Dodge Challenger jsou zkrátka neuvěřitelní. Nádherné auto, úplně jsem zatoužil si do něj sednout a jet. Občas tu je taková režijní nejistota a asi až moc flashbacků, které mi navíc do děje ne úplně sedly a někdy taky nejsou úplně přehledné. Díky nim to osciluje mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Dám ale vyšší hodnocení, protože všechny honičky a akčnější scény jsou natočeny značně zdařile. Navíc mám filmy z téhle doby rád, takže moc nemám co řešit. Škoda, že motivace Kowalskiho nebyla jasnější a lépe řečena. I v tom je ale možná kouzlo celého Vanishing Pointu. 70%

Sejměte Cartera (2000)

Nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem si myslel. Přesto nic moc. Stalloneho mám rád a vlastně jen kvůli němu jsem se s tímhle filmem vůbec zaobíral. Sly je tady docela v pohodě, správně drsný, s tim problém není. Bohužel se tu moc povídá a nic moc se chvílemi neděje. Scénář je hloupý a je aspoň sympatické, že režisér se proti němu snaží tak nějak bojovat. Občasné akční scény jsou fajn a přehledné, oživení netradičními kamerovými úhly taky beru. Sice ty zpomalovačky jsou na špatných místech, ale tak aspoň nějaká snaha. Solidní obsazení je taky velmi příjemné - charismatičtí Rourke s Cainem, kteří tu sice nemají moc co hrát, ale snaží se, velmi dobrý Cumming jako zženštilý programátor je zdařilým záporákem. Fajn hudba. Jinak ale nic moc. Jednohubka, na kterou se za pár dní zapomene. 50%

Lví král (1994)

Jeden z nejlepších animáků, co jsem kdy viděl. Jakoby tu Disney popřel sám sebe a přichází s vážnou parafrází na Shakespeara. Jeho postavy mají hloubku a všechny mají svůj význam. Vtipy jsou vtipné, nejsou infantilní a hlavně i dospělí si tu najdou to svoje. Moralizování je přesně na hraně snesitelnosti a nevnucuje se tolik jako v ostatních disneyovkách. Překvapí také parádní a dost akční kamera, která se v animáku jen tak nevidí. Možnosti 2D animace využity na maximum - zvířata naprosto věrohodná, africká krajina nádherná, opět balancující na hranici kýče. Eltona Johna nějak zvlášť nemusím, ale písně ze Lvího krále se mu povedly na výbornou a titulní pecka, kterou si budete zpívat několik dní, aniž byste se styděli, si Oscara určitě zaslouží. Plusem je taky povedený dabing s relativně hvězdnými jmény (mluvim o originále), i když třeba Atkinsona jsem nepoznal. Hlasy jsou ale vybrané dokonale, včetně Jamese Earla Jonese :) Za zmínku stojí také fantastická Zimmerova hudba. Hvězdu ubírám z důvodu pomalejšího začátku a těžkopádnějšího seznamování se s postavami. Ale to jsou jen malé výtky. Možná, že po další projekci chybějící hvězdu přidám. 85%.

Opravdová kuráž (2010)

Ne úplně typický western, který nezapře své tvůrce. Původní film s Waynem jsem zatím neviděl, takže srovnání nemám. Nevadí. True Grit vyniká mimořádně zdařilým obsazením - vynikající Bridges zkrátka alkoholiky dává, Damon je sice sporný a jeho role je taková unylá, přesto i on odvádí solidní výkon. Záporáci v podání Peppera a Brolina jsou charismatičtí až na půdu, jen škoda, že nejsou víc využití. Dech ale vyrazí suverénní Hailee Steinfeld, která s klidem drží krok s těmi největšími hvězdami a někdy je dokonce i přehrává (třeba zmiňovaného Damona). Coeni si neodpustili taky pro ně typický černý humor, který tu není tolik, přesto si tu jejich fanda může najít prvky, které se u jiných tvůrců těžko objeví. Nádherná je také kamera Rogera Deakinse, který někdy volí hodně zajímavé záběry. Od plného počtu dělí True Grit hodně utahaný začátek, až příliš dialogů, které mají sice šťávu a náboj, přesto jich je tu hodně a nějaká absence lepšího finálního rozuzlení, které se odehraje až moc rychle a divák si ho ani nevychutná. Chybí tu taky trošku větší přestřelka a mrzí některé lehce laciné prvky (Brolin po střele z pušky zbytečně odletí metry daleko). Velmi příjemný nekorektní western, který je možná v rámci diváckého potenciálu lehce uhlazen. V rámci žánru určitě žádná revoluce a spíše průměr, v kontextu současné kinematografie jednoznačně zdařilé dílko. 70%

Strašák (1973)

Pro mě je ten film přesně na pomezí tří až čtyř hvězd. Na jednu stranu má oba výborné představitele Hackmana a Pacina, jejichž výkony jsou skutečně úchvatné a místy berou dech (hlavně kreace tehdy méně známého Pacina). Pak je tu ale až moc roztříštěný příběh, který je spíš epizodický a nedrží moc u sebe. Na můj vkus nechal Schatzberg všem až příliš volnou ruku a někdy jsou jejich improvizace až lehce za hranicí mého vkusu. Film taky postrádá nějaký emotivní náboj. Jsou tu dvě opravdu silné a těžko zapomenutelné scény - pokus o znásilnění a následná odplata a samotný konec. Mezi tím se ale děj hrozně táhne a hlavně začátek je místy dost úmorný. Být režisér, přitlačil bych i na atmosféře, protože ta mi tu trošku chyběla. Má to být depresivní a bezvýchodné, atmosféra tomu bohužel moc neodpovídá. Líbil se mi ale dost kritizovaný konec, který je sice otevřený, ale realistický. Vzhledem ke všem těmhle faktům nakonec dám nižší hodnocení, abych měl rezervu pro případné další zhlédnutí. 65%

Rychlejší (2010)

Dost slabý film, který promarnil svůj potenciál. Prvních pět deset minut vypadá dobře, a kdyby to takhle nekompromisní bylo celou dobu, bylo by to prima. Bohužel se místo akce začne povídat, objevují se tu zbytečné a šíleně nezajímavé postavy, kterým vládne Killer. Vůbec nechápu jeho význam, a kdyby se jeho scény vystřihly, nic by se nestalo. Rock tu moc nehraje, ale je to korba, tudíž lze věřit, že z něj jde strach. S tím problém není. Billy Bob Thornton už taky bere kdeco a tohle mu moc nesedlo, chvílemi mi přišlo, že ani neví co hrát. Jsou tu některé cool a povedené nápady, hezká kamera, ale co je to platné, když ten scénář je fakt "debilní". Všemu navíc podráží nohy zoufalý konec, který je jak z jiného filmu. V tu chvíli se fakt spíš divák směje než cokoli jiného. Vůbec se nedivím, že se tohle našim kinům vyhlo. Ono totiž v celku není o co stát. Tři hvězdy dávám jen díky pár hezkým záběrům a údernému začátku. Jinak ale nic moc. 50%