Proboha! (2008)

Asi se to se mnou nějak minulo. Není to úplně špatný, někdy je to vtipný a prostřihy ze starých filmů jsou trefný. Mým problémem je ale osoba Billa Mahera. Podle mýho do toho šel s tim, že z těch lidí zkrátka udělá blbce, a to jakkoli. Je vidět, že u některých to měl v plánu okamžitě, jiných si částečně váží a nechá je mluvit. Škoda, že nedal prostor druhé straně a nezpovídal nějakýho normálně a kriticky věřícího. To by asi byla těžší práce. Hodně tendenční, na druhou stranu ale zajímavý dokument, který si na můj vkus hodně půjčuje z Michaela Moora, kterýmu to žeru víc. Škoda, že si s tim tvůrci nedali víc práce. Na druhou stranu ale některý argumenty byly super a dostali věřící skvěle do úzkých. Podruhý vidět nemusím. 60%.

Čínský syndrom (1979)

Výborný, ale v našich končinách takřka neznámý film. Dlouho, dlouho jsem ho odkládal a konečně jsem si ho pustil a byl jsem mile překvapen. Téma, které se tu řeší, je stále aktuální (možná aktuálnější než jindy) a alarmující. Atmosféra je tu hustá, že by se dala krájet a natočeno je to taky výborně. Ústřední dvojice - Fonda, Lemmon - je naprosto vynikající a jejich výkony jsou strhující. Douglas, který je v pozadí, ale odvádí taky přesvědčivý výkon, i když je hodně utlumený. Šéfové elektrárny byli skvěle zlí, zkrátka tu nic nechybí. Jediné, co vytýkám, je pomalejší tempo uprostřed filmu, trošku delší začátek a až příliš otevřený konec. Jinak ale naprostá paráda, kterou by určitě mělo vidět víc lidí. Dokonalý případ PR a mediálních bojů. 85%

Jerry Maguire (1996)

Já zkrátka jinak nemůžu. Četl jsem na tenhle film chválu ze všech stran, tak jsem na něj kouknul a nějak mi nesedl. Crowe tu totiž hodně střídá žánry a tempo. Chvíli koukáme na drama o člověku, který chtěl být víc lidský a ne tak cynický, za moment ovšem sledujeme tuctovou romantickou komedii. Opravdu zvláštní film, který je místy dost roztomilý a plný laskavého humoru, na druhou stranu se hrozně táhne a drží takový odstup od diváka. Kaminského kamera je ale perfektní a celé zvolené prostředí filmu hodně prospívá. Cruise hraje svůj standard (nevadil mi, ale na nominaci na Oscara to podle mého nebylo), Gooding je taky hodně dobrý (ale Oscara fakt nechápu, nepředvedl žádný extra výkon) a Zellweger, kterou nemusím, je roztomilá a opravdu hraje, což je moc fajn. Nad všemi ale ční famózní Jonathan Lipnicki jako malý Ray, ten byl úplně neskutečný a hlavně jeho si budu pamatovat nejdéle. Bodíky přidává také velmi příjemný a vhodně zvolený soundtrack. Jinak mě to ale moc nechytlo a rozhodně jsem čekal mnohem víc. Moc žánrů je prostě na škodu. 60%

Beetlejuice (1988)

Dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal, pak jsem ho ale konečně sehnal v originále, tak jsem neváhal. Nezklamalo mě to, Burton tady zase řádí, ale je znát, že ještě neměl tu pozici, kdy si může dovolit skoro cokoliv. Tudíž je to méně ujeté a bláznivé. Což by mi ale nevadilo. Můj problém spočívá v ústřední dvojici - Baldwina ani Davis moc nemusím, což se mi tady potvrdilo. Chemie mezi nimi moc nefunguje a jsou spíš unylí. Celá nová rodina, co se jim nastěhuje do baráku, je s přehledem přehrává. Vrcholem je samozřejmě fantastický Keaton, který si roli užil, leč zůstal trošku nevyužitý, což je škoda. Skvělá byla i Winona Ryder, její závěrečná píseň a "tanec" jsou nezapomenutelné. Poměrně příjemný filmík, který ale nevyužívá naplno Burtonův potenciál, takže ho podruhé vidět nemusím. Proto dávám lepší tři hvězdy. Čtyři unikly jen o chloupeček. 65%.

Zbytečná krutost (2009)

Rozhodně zajímavý film. Předlohu jsem dosud neviděl, tudíž nemůžu srovnávat. Nicméně je fakt, že na začátku trvá déle, než si člověk zvykne na hodně komediální a odlehčené pojetí Zhanga Yimou. Herci asi záměrně přehrávají, tím pádem to afektované asijské herectví je malinko víc nesnesitelné než obvykle. Příběhově je to krásně zamotané a fajn, a jak už tady někdo podotkl, výjimečné je to právě tím, jak bizarní to je. Vizuálně je to ale perfektní a z některých obrazů přechází zrak. I ty jsou ale nadnesené a jakoby nereálné a dost fantazijní. Dost povedené jsou taky hodně dlouhé pasáže, kde se nemluví a do ticha se ozývají jen parádní zvuky - tady vyniká neuvěřitelná jistota a režijní mistrovství Zhanga Yimou. Celkově mi to ale nepřijde lepší než průměrné, protože mi ta komedie přijde až moc laciná a křečovitá a ani to herectví mi úplně nesedí. Solidních 60%.

Černočerná tma (2000)

Velmi milé a příjemné překvapení. Nic moc jsem nečekal, o to víc jsem se bavil. Pitch Black má neuvěřitelně hutnou a temnou atmosféru, kterou by mu mohl závidět kdejaký vysokorozpočtový kolega. Potěší, že ta atmoška trvá celý film a nepoleví. Druhým pozitivem je David Twohy, který to celé řemeslně zručně natočil, skvěle sladil nezvyklé kamerové jízdy s parádními filtry. Hlavně tenhle jeho styl ten film odlišil od ostatních a neučinil z něj pouhou jednohubku. No a pak tu máme výborného Diesela aka Riddicka, který je tajemný a charismatický a dodává filmu další rozměr. Jeho svítící oči jsou skutečně děsivé a nejsou pouze lacinou vychytávkou. I ten příběh je dost zajímavý, což je super. Jediné, co strhává body, je až přílišná inspirace Vetřelcem ve vzhledu těch příšer a trošku pomalejší rozjezd. Jinak ale naprosto super film, se kterým jsem na výsost spokojen. 80%.

Tetro (2009)

S hodnocením Tetra to bude sakra těžký, protože zákonitě každý, kdo na to půjde, zkrátka čeká Kmotra. Leč ten se nekoná. Coppola je pan režisér, o tom žádná. Tady je to vidět z každýho záběru - to, jak si tady hraje s černobílou kamerou, je fascinující a dlouho jsem to neviděl. Vytváří fascinující obrazy, který by se klidně mohly rámovat. Kompozičně je to zkrátka moc fajn. Horší je to s příběhem, ten se hrozně táhne a nějak ne a ne diváka k sobě dostat. Místy je to opravdu podobný telenovelám (hlavně závěrečný zvrat), na druhou stranu Coppola má nad postavami nadhled, takže si může dovolit lehkou ironii a sarkasmus. Oba herci jsou výborní, leč Gallo mi přišel o chlup lepší, Ehrenreich je totiž podobnej DiCapriovi a přijde mi, že toho někdy lehce zneužívá a snaží se stavět do jeho pózy. Závěrečný zvrat mi bohužel přišel nedůvěryhodný a zkrátka jsem jim to nezbaštil, takhle to skončit nemělo. O tomhle filmu se určitě dá diskutovat v úzkým kruhu fandů filmový řeči a na specializovaných školách, formálně je fakt povedenej. Příběhově je to horší a prostě mě to nedostalo. Ale Coppola pořád umí. 60%

Hrdinové a zbabělci (2007)

Je mi sympatické to, co chtěl Redford říct. Bohužel to na můj vkus dělá až moc těžkopádně. Nacpat do osmdesáti minut tři příběhy neni dobrý nápad a tady se to ukázalo. Rozhovor novinářky s politikem není tak ostrý, jak bych čekal, spíše mírumilovný. I když se Cruise a Streep snaží, moc s tím neudělají, mají poměrně málo prostoru a ač si hlavně Cruise roli užívá, je to takové prázdné a bez vyústění. Debata studenta s učitelem je fajn, ale zase mi přijde, že Redford je tam až moc mentorský a povídá až moc vznešené a rádoby moudré věci. I ta přednáška je příliš idylická. Třetí rovina s bojujícími vojáky v Afghánistánu je totálně zbytečná, ale chápu, že z důvodu jakés takés akce tu zkrátka musela být. Chudák Berg tu ale nemá co hrát. Zdá se mi, že Redford tu až moc hraje na city a spoléhá na podobně naladěné diváky, což je poměrně riziko. Patos tu je tak akorát, i když samozřejmě pár věcí si tvůrci mohli odpustit. Jak říkám, je fajn to, co chce Redford říct, ale když už s tím začal, měl to říct naplno a otevřeně a ne jen napůl. Pro mě je to čistý průměr. Škoda. 60%

Ikarie XB 1 (1963)

Naprostá pecka, která u nás nemá (a obávám se, že nebude mít) obdoby. To, co tu tvůrci režisérem počínaje a výtvarnicí kostýmů konče předvádějí, je na naše poměry neuvěřitelné a fascinující. Triky vypadají pořád hodně dobře, jsou sice naivní, ale nepůsobí směšně, což je super. I ty dialogy mají hloubku a snaží se o nějaký přesah. Když si uvědomíme, kdy tohle vzniklo, klobouk dolů. Myslím, že to ovlivnilo hodně tvůrců (včetně samotného Kubricka), protože některé motivy můžeme poznat v zahraničních filmech, které vznikly dlouho po Ikarii. Jasně, že se tomu dá vytknout přehršel postav a tudíž jejich minimální hloubka a hlavně na začátku značná pomalost a de facto absence děje, to jsou ale výtky, které lze v pohodě odpustit. V dějinách naší kinematografie ojedinělý kousek, který se bohužel dnes skoro vůbec nevysílá, a který je plný legendárních a výborných herců. 75%

Robin Hood (2010)

O filmu asi nejvíc svědčí zdejší hodně rozporuplné komentáře. Podívat se na něj musí každý sám a udělat si názor taktéž. Já tedy skromně přidávám ten svůj. Nejzásadnější a největší problém Scottova filmu je jeho název. Chápu, že Robin Hood marketingově táhne, ale ať se na mě nikdo nezlobí, tohle s ním nemá co dělat. Být tam nějaký podtitulek, tak je to v pohodě, ale takhle ne. Přišlo mi, že Scott jede na půl plynu - akční scény byly fajn a dobře natočené, zejména závěrečná bitva, ale to ostatní bylo nemastné neslané. Atmosféra se tu najít dá, pár scén je taky zapamatovatelných a povedených, lokace perfektní, hudba zdařilá. Crowe už mi ale nepřišel tak úžasný jako v Gladiátorovi a tady to byla spíš taková lehká křeč. Blanchett to nějak nesedlo, těžko říct, čím to bylo, ale zkrátka mě nezaujala. Příběh je teda dost hrozný na to, že za ním stojí Helgeland. Všechno je zbytečně zamotané a někdy jsem ztrácel přehled, kdo je kdo a nejhorší bylo, že postavy mi byly lehce ukradené. Aspoň, že tu byl Mark Strong a Max von Sydow, ti byli nejlepší z celého filmu. Opravdu to celé působí jako prequel k Robinu Hoodovi, protože ve chvíli, kdy film končí, má teprve našlápnuto k pořádnému dobrodružství. Dost těžkopádný film a pro mě jeden z nejhorších od Scotta, co jsem kdy viděl. Dvě a půl hodiny jsou v tomto případě opravdu až moc. 50%