Barb a Star jedou do Vista del Mar (2021)

Výborná věc, absurdní, ale od srdíčka, navíc s kultovním potenciálem! Víc se mi nechce psát, abych ty bizardní mluvící kraby, mořské panny a další šílené zákruty zbytečně neprozrazoval. Tohle si musí objevit každý sám.

Malcolm a Marie (2021)

Krásně nasnímané divadlo, kde na sebe křičí dva herci, jak se milují a nenávidí, ale po půlhodině to celé zabředne do celkem nudné a repetitivní smyčky, takže když to divák po třiceti minutách vypne, pořád může s klidným svědomím říct, že Malcolma a Marie viděl do konce. Žádný unikátní oblouk, zvrat ani silnější katarze se nakonec neodehraje. Zendaya je tahoun a příběh s lehkostí posouvá, ale co se někde celkem vytratilo je chemie s Washingtonem.

Americké psycho (2000)

Brutální podívaná! Ne kvůli samotným vraždám, jako spíš vyobrazení společnosti. Všichni vypadají stejně, mluví stejně, nikdo nikoho pořádně nevnímá, a vrchol stresu je porovnávání gramáže a fontu na svých vizitkách. Žádná možnost úniku. Dokonalé předpeklí.

Vynálezkyně: Z kapky krve (2019)

Příběh o tom, že "fake it till you make it" je ta nejhorší možná strategie, když si člověk hraje s lidským zdravím. V hlavní roli Elizabeth Holmes - žena, co prakticky nemrká, wannabe Steve Jobs, a evidentně milovnice citátů od Mistra Yody.

Songbird (2020)

Kdežto střední třída chytá COVID přes zavřené dveře svých domovů, zbohatlíci si provozují nechráněný sex na nočních výpravách bez kyslíkové masky. Nelogická slátanina, jejíž středobodem je snad ta nejzbytečnější romantická zápletka v historii kinematografie. Navíc tu téměř nikdo nenosí masku.

Euforie - 2. část: Jules (2021) (epizoda)

Ohromující a hypnotické. Zatímco část věnovaná Rue je chladná, plochá a citově ohlodaná na kost, díl věnovaný Jules je kreativní, barevný a silně emocionální. Same Levinsone, na tebe si dám pořádný pozor. Utáhnout Part 1 a Part 2 čistě na dialogu mezi dvěma postavami takovýmhle způsobem, to je umění!

Byl by to hřích (2021) (seriál)

La! Srdcervoucí! Výborně napsaná minisérie, která hrůzy vyvolané HIV vyvažuje lehkým humorem. Postavy prakticky okamžitě přirostou k srdci. Soundtrack pulzuje 80´s peckami. A od třetí epizody až do samého hořko sladkého konce servíruje Russell T. Davies momenty, u kterých divák nekontrolovatelně propuká v pláč. Poměrně náročný projekt na binge watching, na druhou stranu občas je asi potřeba se nechat takhle rozbít.

V úskalí (2020)

Does It Get Easier? Not yet. Well kind of, but... Milá i smutná momentka z všedního života o nejistotách, které v nás s přibývajícími roky víc a víc bují jako rakovina. Přesné dialogy, elegantní Bill Murray a New York jako kulisa pro tuhle malou screwball komedii. Těch 63% se mi zdá celkem nezasloužených a zbytečně přísných. Jasně Phoenix už do světa vypustili lepší songy, ale Sofia tu střelbu na komoru stále ještě zvládá.

Figurína (1987)

Komedie z ranku Žbluňk nebo Velký s kouzelnou Kim Cattrall a správně slizkým Jamesem Spaderem.

Příběh Beastie Boys (2020)

A co jste v šestnácti dělali vy? Kdybych si dělal top 10 filmů za rok 2020, tak tohle tam určitě patří. Nejsem fanda Beastie Boys, pár kousků znám, ale rozhodně se nemůžu pyšnit nějakou hlubokou znalostí všech hitů. Dvě hodiny ve společnosti těchhle řízků ale dokážou zvednout pořádně náladu, doručit i nějaké to životní moudro a hlavní průvodci u toho ani chvíli nepůsobí jako životem unavení taťkové. Perfektně zvolená forma, Spiku Jonze!