• Pohádka

Shrek (2001)

Nejlepsi animak ever!

Warcraft: První střet (2016)

První film na motivy hry, který se opravdu povedl. Akční fantasy z universa WarCraftu přineslo překvapivě kvalitní příběh, konečně bez předem jasného rozdělení na hodné a zlé, s oběťmi a zájmem o pokračování děje. Výprava a kostýmy výborné, rozdíl mezi herci s reálnými kulisami či exteriéry a počítačovou grafikou je již tradičně setřený. Výhrady mám jen k některým patetickým kecacím scénám. Je jasné, že film musí někdy zvolnit, ale chtělo by to udělat nějak jinak, s lepšími dialogy a živější kamerou. Za mě 90 %. Pro znalce universa (což já nejsem), kteří hráli WoW nebo četli knihy, klidně ještě víc, jelikož poznají některé názvy míst, visualizaci prostředí a postavy. Film však rozhodně neurazí ani nováčky.

Reportéři ČT (2004) (pořad)

Jeden z mála zbylých pořadů investigativní žurnalistiky. Až nebude ani ten, bude to důkaz ohrožení svobody a/nebo totální rezignace autorů a/nebo diváků. Škoda, že se případy nedotáhnou až dokonce, přes obvinění až po (ne)odsouzení. Ale to už asi opravdu není práce novinářů. Na druhou stranu mám pocit, že kdo se domnívá, že vidí trestný čin, je povinen mu zabránit nebo jej nahlásit.

Spider-Man 2 (2004)

Je to spíš drama, než akční. OK, vnitřní rozpolcení Petera je zobrazeno pěkně, ale je to na dnešní dobu příliš pomalé a nezáživné. Některé scény byly navíc trapně mimo, a to i když přijmete nesmyslnost celého pokusu, který záporáka vytvoří.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Kromě posledních dvou vět souhlasím s komentářem uživatele "Lima". Syrové komorní drama v úžasných exteriérech. Ukazuje realitu chování lidí v extrémních situacích, ale nefilosofuje, nemoralizuje, což je nezvyklé. Akorát ze snímku čiší americký komplex z jejich vztahu s původními obyvateli. Zaslouží si ho. Každý národ má nějaký.

Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Jsou to nostalgické 4 hvězdy, to nebudu zapírat. Ale je to také milé překvapení, čekal jsem to horší. Příběh je předvídatelný, recyklovaný, ale přesto neurazí, protože je docela reálný a zůstává prostor pro řadu drobných skečů pro plejádu slavných/známých českých herců. Produkci se jich podařilo nacpat do jednoho snímku fakt hodně a škodí tomu jen ten šílený PP. Na to, že byl Hartmann hlavní mecnáš, nebylo to tak hrozné jako Dr. Max a Mazda salon. Oddychovka s myriádou odkazů ne předchozí díly. Vzhledem k míře referencí asi díl poslední.

Jeremy (2015)

Odpočinkový film (drama to moc není) o malém geniálním klukovi, co hledá sám sebe. Kromě zřejmé zápletky se slušným komediálním potenciálem (možná by z toho šlo vytřískat ještě více) mě zaujaly některé mexické reálie. I v komedii zaměřené na zvláštního kluka je mimochodem vidět, že i v roce 2015 je Mexiko zemí s výrazně rozdílnou životní úrovní na maloměstě (vesnici?) a v hlavním městě. Film je k doporučení, pouze mi přišlo, že chlapec trošičku přehrával a tím, že nebyl moc skromný ztrácel i část sympatií. Jeho rodiče byli důležitou vedlejší rolí a zhostili se jí velmi dobře. Některé ostatní postavy v rodině mi přišly zbytečné. 80 %. Febio 2016.

Šiška Deluxe (2016)

Febio je příležitost přičichnout k tvorbě ze zemí, které nedostávají takový prostor v TV a zároveň jde většinou již cenami prověřené snímky. V tomto případě jsem film vybral kvůli tomu, že jde o komedii. Asi můj první slovinský film, který ukáže životní styl třech looserů, které osud dokope k akci - podnikání. Moc jim to nejde a tak má divák příležitost sledovat řadu vtipných i méně legračních scén. Zajímavé je, že je mnoho motivů reálných (sdělil režisér po filmu) a hlavní postavy reprezentují neherci. V tomto ohledu super výkon, nepoznal jsem to. Pohled do domácnosti některých postav je jak u nás v bytovkách 80. let. A to jsou nám Slovinci v řadě případů dáváni za vzor. Komedii z jugoslávského prostoru hodnotím 70 %. Febio 2016.

Píseň západu slunce (2015)

Když to není šuplíkovitý film, je to dle CSFD "drama" :) To mi vyhovuje, jelikož na tento typ filmu jdu vždy spíš s obavami. Je to holt něco jiného, než nač jsem zvyklý, ale to párkrát ročně neuškodí. Film je dlouhý, ale aspoň to mělo jasné vyprávění zasazené do začátku 20. století. Vždy mě překvapí jak se za těch 100 let svět (tedy v Evropě) změnil - na úrovni technologií a životního komfortu a v čem zase ne - vztahy mezi lidmi, základní lidské vlastnosti a povahy. Mému oku ladily především záběry skotské krajiny. Příběh nebyl až tak překvapivý, drsné Skotsko, drsný otec pevně velící rodině žijící farmářským životem. Běžné strasti, ale i radosti. Přesvědčivě zahráno, klidná kamera, krásná krajina.. ale jednou to stačilo. Febiofest 2016.