Letečtí stíhači v boji (2006) (seriál)

Letečtí stíhači v boji 1/2. Neviděl jsem všechny díly, takže hodnotím jen těch několik, co jsem viděl. Dokument nám říká, že vlastně všechny letecké souboje vyhráli Američani. Říká nám to otřesným pseudodramatickým hlasem dabéra ČT. Podrobnosti a technické detaily, které nám říká, na mě působí dojmem velkého amatérismu. Úroveň do absurdna dovedené dramatičnosti by spíše seděl nějakému Déčkovému akčnímu filmu, americko-kanadsko-německé produkce. Dokumentární hodnota se blíží nule a nic nezachrání ani relativně ucházející animace. DOBRÝ KOMENTÁŘ:flanker.27

Hanebný pancharti (2009)

Jediný film od Tatrantina, který se mi kdy líbil je Pulp Fiction a po středně velkém zklamávání z KillBilla jsem si na pancharty zašel bez většího očekávání, nedbaje všeobecně kladného hodnocení tohoto bijáku. Po shlédnutí musím konstatovat perfektní zážitek a horkého kandidáta na můj film roku. Excelentní náboj, neuvěřitelně svěží zpracování, parádní soundtrack, vyvážený mix brutality a humoru (u některých scén jsem smíchy až brečel) a vše podtrhují brilantní herecké výkony (vyzdvihnout výkony Waltze a Pitta bude nošením dříví do lesa, ale přesto si to neodpustím). Slabé stránky: no když budu hodně chtít prudit, tak některé pasáže neměly tolik šťávy (i tak by v jakémkoliv jiném filmu byly perlou) a na několika místech Tarantino vykrádá sám sebe (je to vůbec krádež??). Suma sumárum tento film není ani tak o scénáři, jako o mistrovské režii, mazáckých hereckých výkonech, stylové atmosféře, osobitých charakterech postav, dialozích a skvělé hudbě.

Můj otec Gulag (2008)

Autentický dokument o jednom hledání a hlavně o Gulagu, tématu mi hodně blízkém. Na 4* jdu díky i díky historickým záběrům z lágrů.

Renesance (2006)

Zajímavá a originální animace mě ze začátku hodně bavila, ke konci jsem ji spíše už toleroval. Příběh zklamal na plné čáře… Navíc je to celé jakési ploché, jak po vizuální stránce, tak v charakterech postav… A taky je to celé nějak pomalé…

X-Men (2000)

Pro mě docela velké zklamání… Chabé herecké výkony, nesympatické postavy, z námětu mohlo být vyždímáno mnohem víc, podivně slátaný příběh a především jsem se u toho celého poměrně slušně nudil… 2,5*

Dým bramborové natě (1976)

Výborný Hrušínký, v roli zadumaného, smutného a nepřístupného doktora, který se jaksi osudově vrací z velkého světa na vesnici, kde nastupuje do malé ordinace. V těchto kulisách se odehrává syrové, až sychravé psychologické drama, mezi několika málo postavami. Dusnou, beznadějnou a „deštivou“ atmosféru dotváří všudypřítomné škaredé počasí v exteriérech. Závěr v kombinaci tragédie s happy endem potrhuje tento, pro mě doposud zcela neznámý, kvalitní film.

Konspirační teorie o 11. září 2001 (2007) (TV film)

Dokument o ničem… V první části zcela účelově sype dosti nedůvěryhodné argumenty o možném spiknutí a konspiraci, v druhé části je o trochu věrohodněji vyvrací. Člověk, který věří, že výškovou budovu je možné připravit k demolici výbušninou za plného provozu, aniž by si toho někdo všiml je hodně naivní .

Hraniční hlídka (2006)

Pro mě silný zážitek a další důkaz, že moje slabost pro balkánský film je opodstatněná. Film postupně přechází z žánru lehké komedie, černé komedie a až po seriózní drama. Hlavní část filmu se odvíjí v pomalém, pohodovém tempu korespondujícím s jistým „klidem před bouří“, sedm let po Titově smrti, kdy je Jugoslávie oficiálně ještě soudržná, ovšem už se vnitřně hroutí a vše směřuje k nevyhnutelnému konfliktu. Zmar této doby symbolizuje strach z vnějšího nepřítele, Albánie, a zavírání očí před vnitřními hrozbami. Závěr filmu graduje v dramatické tragédii, která jakoby předznamenává tragédii mnohem větších rozměrů, která postihne Jugoslávii již za čtyři roky. 4,5*

Kožené slunce (2002) (TV film)

5 * nadhodnocuju, ale pro mě asi nejlepší TV záležitost, náramě jsem se bavil... Pralesní liga a jako sponzor pohřební ústav :))))

Fantom Paříže (2001)

Hrozná blbost. Jedna hvězda za místy ucházející atmosféru a druhá za zrcadlovou masku fantoma.