• Krátkometrážní

Ki = Breathing (1980)

Ač tento experimentální snímek svým způsobem (motivy, zpracování) trochu vybočuje z linie Matsumotových děl, představuje pro mne rozhodně to zřejmě nejlepší (zatím jsem neviděl všechny jeho filmy), co kdy stvořil. Na tři části rozdělená, velmi pomalu a tiše plynoucí meditativní sonda do nitra přírody a jeho ztvárnění v podobě ženského démona (vzpomněl jsem si na slovansky pojatou Nevestu hôľ) člověku navrací pocity pradávné fascinace takovýmito mystérii.

Temné lesy (2003)

Ta atmosféra, ta atmosféra! Sledoval jsem to v neděli večer sám, ideální čas na takový film. Lesy, všude lesy, chata, jezero, noční lesy, svícení baterkou do nitra nočního lesa, skvěle doplňující zvukový doprovod, strach z neznáma, úzkost, noční postava matně rozeznatelná a běžící v dáli zamlženým lesním porostem. Dějově standardnější, ale povedené. Kritizovaný konec mi nevadil, nepožaduji od každého filmu dynamický převrat děje s náhlešokujícím vysvětlením že vlastně bylo všechno jinak, atd.. Norové to zkrátka vzali po svém a beru to jako OK. Co se týče naprosto sklíčené, stísněné, odloučené a depresivní atmosféry tak tady film kápl přesně do mé noty a proto bez váhání dávám plný počet.

Uvnitř (2007)

Co se týče gore, tak tady si natěšenci přijdou na své opravdu v míře vrchovaté, všechno se to navíc v průběhu filmu stupňuje až do ultrafinále. Kdo nemá rád pohled na krev, ten ať se na to vůbec radši nedívá. V první polovině je slušně zvládnutá atmosféra, byl jsem z toho místy docela nervozní. Velké plus dávám hudebnímu, resp. zvukovému doprovodu - ty noise (nebo power electronics, hehe) ruchy tam výborně sedly, škoda že to nebylo rozvinuté do celého filmu. Jo a žena v černém je sexy kočka. Čtyři a půl hvězdičky.

Postavy v krajině (1970)

Moji dva oblíbení herci na útěku neurčenou zemí (pravděpodobně jižní Amerika), ovládanou diktátorským režimem a s všudypřítomným vrtulníkem v patách. Postavy procházejí plantážemi, opuštěnou noční vesnicí s několika místními jež skrývají své existence v malé sklepní hospodě, přes pole, hory atd.. Herecky zde exceluje zejména Robert Shaw s jeho jako obvykle cynickými grimasami (např. když jí chleba který ukradl od zesnulého vesničana a jeho manželka začla křičet, to se musí vidět).

Operace: Zlomený šíp (1996)

Johne, kdes nechal všechny ty skvělé nápady, postupy a přestřelky, na kterých jsi postavil své jméno?

Grindhouse: Werewolf Women of the S.S. (2007)

Robe, tohle musíš natočit, už jenom kvůli těm pár sekvencím, které tam budou z ukázky. Sheri Moon zpívající v tmavém baru se svítícím hakenkreuzem za zády, kde na ty úžasné nápady ten chlap chodí :-)

Úplné bezvětří (1989)

Noyce z tohoto filmu vyždímal maximum, atmosféra pustého moře by se dala krájet. Do toho Nicole a psychopat Billy Zane na jedné lodi a máme atmosférický thriller jak vyšitý.

Forrest Gump (1994)

Po technické stránce nemám co vytknout, natočené je to skvěle, herecké výkony jsou taktéž na výborné úrovni...ale ono se to pořád tak podbízí, snaží sa za každou cenu zalíbit a dojmout...a to je přesně to, na co já nehraju. Howgh.

Lovec stínů - Umělý válečník (1992)

Videopůjčovnový akční biják devadesátých let (u nás distribuovalo tuším Video 2000), kombinující Terminátora a Smrtonosnou past, vesměs všechno průměr, střílečky, napětí, pěkná Meg Foster atd., nic novýho. Jo a má to dobrej soundtrack, takový to rytmicko-terminátorský osmdesátkový elektro.

Chramst! (1989)

Zmutované krysy útočí. Já tady zrovna tento typ hororů z ranku zmutovaného hmyzu/pavouků/plžů/plazů/savců a satanvíčeho ještě moc nemusím, ale tohle bylo fajn. Celý film byl prodchnutý zvláštně úchylnou atmosférou a brutalita byla vytažená o nějakej ten level výš než v podobných filmech. Slušná troječka.