• Krátkometrážní

Machete zabíjí (2013)

Grindhouse super, Machete dobrý, ale tohle? Co je moc, to je moc. Z kdysi netradiční a tak trochu ujeté podívané ala Rodriguez se už tohle dostalo do stádia obyčejné sračky. Nejenže už se herci ani nesnaží hrát, ale cokoliv ve filmu už je za hranicí absurdity. A Trejo už mi taky poslední dobou leze krkem. Občas se člověk pousměje, ale většinu dobu jsem spíše kroutil hlavou, na co že to vůbec čučím. Tokyo Gore Police je oproti tomuhle intelektuální spektákl. 1*

Fruitvale (2013)

Takhle nějak vypadá rozporuplný film. Buďto vás to vtáhne a pohraje si to s vašima emocema, díky čemuž napálíte vysoké hodnocení nebo si naopak uvědomíte, že tohle se prostě stává a to na mnoha místech světa a každý den a tohle je tak jeden z bezpočtu případů, takže nic extra. Když to všechno skončí, zjistíte totiž, že asi tak hodinu z celého snímku (doslova) sledujete "poklidný " život "průměrného" amerického občana a na konci je pak výborně udělaná scéna na 10 minut. To je vše. Takže co s tím? Osobně zůstávám někde mezi, moc hezky zpracováno a zahráno, ale to téma je pro našince takové nic neříkající (uživatel Dadel to zde přesně vystihnul). 3*

Zmizení (2013)

Rozhodně dobrý film. Díky délce dokáže rozehrát celkem širokou hru, což jsem ocenil, až když jsem koukal na závěrečné titulky, jelikož až úplně na konci do sebe zapadnou všechny díly skládačky, celou dobu tak nevíte vše a můžete se jen dohadovat. Vyústění je nakonec celkem překvapující a konec nastal možná trochu předčasně, což tvůrce a diváky ušetřilo takové té omáčky, to kvituji s povděkem. Výborné herecké výkony je jako takový bonus. Opět se tu ale USA vyobrazuje jako stát s osadami plnými úchylů a zvrácených duší, jelikož i zde to bylo místy zbytečně překombinované/přehnané. Jinak se atmosféru dařilo celkem držet a nějaké ty emoce tam také najdeme. Solidní 4*.

Pravidla podsvětí (2013)

Sejdou-li se v jednom filmu známé tváře Bčkového a Cčkového království, je úplně jasné, co z toho vyleze. Máme tu tak kontaktní souboje téměř ve stylu oldschool (Segal FTW), nějaké ty gangy (hey, nigger), Dannyho jako šamana (asi nejvíc stupidní část filmu) a pár dalších příjemných momentů. Na druhou stranu opravdu stupidní příběh a to od začátku až do konce, o herectví bych tu ani moc nemluvil, vlastně tam ani skoro žádný herec nebyl. Navíc Segal jako bad guy (ačkoliv zde stojí na dobré straně) se na tuto postavu příliš nehodí a pokud zrovna někoho nestaví do latě (čti nedělá z něho třísky), působí jeho postava dost nepřirozeně. No a ostatní postavy taky za moc nestojí. Tudíž je to takový podprůměr, ale z nostalgie 3*.

Ninja 2: Pomsta (2013)

Hloupý a už 100krát jinde viděný příběh, toporné dialogy (hlavně ty v angličtině) a nepříliš přesvědčivé herecké výkony. Na druhou stranu výborná bojová choreografie i s několika neotřelými a jinde dosud neviděnými prvky. Takže přesně to, co lze od takovéhoto filmu očekávat. Oproti ostatním snímkům v žánru nenabídne nic navíc, ale kdo tohle může, určitě nebude zklamán. 3*

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Kruciš, zase celý rok čekat na další nášup. Jak lze vyčíst z názorů ostatních, z pohádkové první části se posouváme do temného a zlého druhého dílu, kde hlavní slovo má pořádná sekera, elfský luk ...a samozřejmě sudy. A ono se na to vážně dobře kouká, snad tomu i odpustíte to, že se po 2,5h dočkáme opět velmi otevřeného konce a "to be continued", diváku zaplať ještě potřetí. Tentokrát není všechno jenom o trpaslících a Bilbovi, ale do hry se dostanou i elfové, což je velmi příjemná změna a scéna s hobity pohupujícími se v sudech na nezkrotné řece, jejíchž břehy lemují čím dál více hnusnější (jupí) skřetové a proklaté mrštní elfové (spíše elfí vražedné duo blonďák + zrzka) je jedna z nejlepších, navíc se zde skvěle podařilo skloubit pěknou a nápaditou choreografii soubojů s velmi vtipnými momenty na odlehčenou, kdy šlo celé kino do kolen. I to oko přimhouřím, že občas některé animace nebyly úplně košér. Vedle toho tu opět máme výbornou a skvěle padnoucí hudbu a také opět skvělou práci s kamerou, rokliny, údolí, hory, jako byste tam opravdu byli a bude se vám z toho zatajovat dech. Finále s drakem bylo taktéž povedené a není nač si stěžovat. Jednoznačně 5*

Minulost (2013)

Hóóódně utahané, zív. Stačí si představit, že co se tomhle filmu odehraje za 130 minut dokáží mnohem lépe a s větší úderností vyobrazit krátkometrážní filmy. Zcela vážně. Tyhle typy filmů nemají na tak dlouhou stopáž prostě nárok. Všechno se to tak nějak táhne a nudí. Jistě, na tyhle filmy musíte mít chuť a náladu, ale čeho je moc, toho je příliš. Na konci filmu jsem si navíc uvědomil, co mi tam po celou dobu hrozně chybělo - hudební doprovod. Celý film se vlastně odehrával za zvuků ulice a hlavně dialogů, což byl zřejmě záměr, ale zde se to hodně minulo účinkem a kdyby autoři i jenom v několika emocionálně vyhrocenějších a hlavně v závěru použili nějakou hudbu na podkres, diváka by to hned mnohem více vtáhlo do děje. Škoda. Na druhou stranu je třeba pochválit herecké výkony a samotné herecké obsazení, na které tyto filmy stojí. 2*

Elysium (2013)

Solidní sci-fi s hezká myšlenkou dokonalého ráje poletujícího nad zpustošenou Zemí, která má pouze jednu vadu: jeho obyvateli jsou opět lidé. Příběh je hodně obyčejný a ničím nezaujme, ale ani neurazí, máme tu hlavního hrdinu, záporáka a jeho poskoka, nějakou tu ztracenou lásku, sem tam něco bouchne, konec opět hraje na city. Jedna změna byla v tom, že autoři mohli celkem beztrestně zabít jakoukoliv postavu :). Pro sci-fi fandy povinnost, ostatní o nic nepřijdou. 3*

Hořící keř (2013) (TV film)

Na Hořící keř jsme šli se školou a můžu říct, že celých 206 minut filmu bylo v sále hrobové ticho. Všichni byli absolutně vtáhnutí do děje, mě nevyjímaje. Film je úžasný, slovy to neumím popsat. A jelikož jsem tu dobu nezažila, tak byl pro mě snímek i velice poučný a místy šokující.

Millerovi na tripu (2013)

Není k tomu moc co dodávat, snad jen, že konec místy ztrácel a na začátku toho zase bylo přespříliš. Nicméně celkově to byla dobrá zábava, možná trochu přísně dávám 3*, ale pokud se vám tenhle typ filmu líbí, dejte klidně o hvězdu navíc :)